Vyhrať a neinkasovať – misia splnená

18/01/2013 11:20 // Mindrot // 355 zobrazení

Červenobiela radosť

Atlético splnilo Simeonem načrtnutý ideálny scenár prvého zápasu, a síce vyhrať na domácom štadióne bez inkasovaného gólu. Domáci sa presadili v prvej polhodine prostredníctvom Falcaa a Filipeho, vytvorili si aj viacero ďalších príležitostí, tretí zásek sa im však už pridať nepodarilo. Na druhej strane stálo pri domácich aj šťastie, Betis totiž ukázal, že nie náhodou sa nachádza v boji o Ligu majstrov a pred Courtoisom neraz vytvorili ošemetné situácie, pri ktorých Atlétom tuhla krv v žilách, v ceste k skórovaniu im stál práve skvelý Belgičan v domácej bráne či v niektorých prípadoch len centimetre k lopte alebo práve kúsok šťastia.

Atlético sa bez okolkov zahryzlo do výberu Pepeho Mela, od začiatku hrali domáci agresívne a všetky útoky viedli po oboch krídlach, kde si striedavo menili pozície Diego Costa s Ardom. V šiestej minúte to bol šikovný Turek, ktorý z pravej strany poslal pekný center, ktorý zakončoval hlavou Godín a lopta skončila milimetre vedľa ľavej Castovej tyče, domáce tribúny sa radovali predčasne. Od úvodu malo stretnutie obrovské tempo, ani jedno mužstvo nevybehlo na trávnik s cieľom brániť a zápas plný obrovského nasadenia sa musel páčiť naozaj každému. V 11. minúte domáci udreli prvýkrát. Opäť po akcii na pravej strane, mimoriadne aktívny Diego Costa sa v šestnástke hostí pohral s brániacimi protihráčmi, následne posunul loptu späť voľnému Raúlovi Garcíovi, ktorý mal dostatok času a poslal krížny oblúčik na úplne osamoteného Falcaa a ten už nemal problém otvoriť hlavou skóre, 1:0!

Dve minúty po úvodnom góle sa prvýkrát predviedli aj hostia, po centri cez celú domácu šestnástku sa k strele z uhla dostal Campbell, jeho pokus Courtois bez problémov zneškodnil. Na opačnej strane centroval zľava Filipe presne do miest, kde číhal Raúl García, hlavička pamplonského odchovanca len tesne minula bránu. Prišla 23. minúta a s ňou aj druhý presný zásah domácich. Všetko sa začalo u Maria, ktorý zachytil rozohrávku hostí, vylákal na seba napádajúcich hostí a chladnokrvne posunul na ľavé krídlo Diegovi Costovi. Pri chuti hrajúci brazílsky hromotĺk prenikol až k päťke, jeho prihrávka pred bránu sa odrazila od klbka hráčov k Filipemu a ten prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste, 2:0! Po druhom inkasovanom góle zapli hostia na ešte vyššie obrátky, a hoci sa im nedarilo vytvárať si príležitosti z hry, najväčšou hrozbou z ich strany boli štandardné situácie, vždy zahrávané Beñatom.

Po jednej z nich si vytvorili svoju najväčšiu šancu v zápase, kedy v domácom pokutovom území vznikla neprehľadná skrumáž, hosťujúci hráči mali možnosť skórovať z bezprostrednej blízkosti, ani na štyri pokusy sa im to však nepodarilo. Najprv vyrazil Courtois, ďalšie dve dorážky obetavo zachytili domáci obrancovia, štvrtú dorážku zneškodnil opäť mladý Belgičan fantastickým spôsobom. Do konca prvého polčasu si ešte Betis vytvoril jednu veľkú príležitosť, na Molinovu krížnu prihrávku však Rubén Castro v 100% gólovej pozícii nedosiahol, chýbali milimetre. Chvíľu predtým však úradovali aj domáci – po Gabiho rohu zo záklonu hlavičkoval Godín, Casto bez väčších problémov jeho pokus skrotil. Záver prvej polovice patril hosťom, ktorí zatlačili Colchoneros pred svoju šestnástku, výraznejšie však už Courtoisa neohrozili.

Hráči Betisu vybehli do druhého polčasu s jednoznačným cieľom čo najskôr skórovať a zvrátiť stav zápasu. Po troch minútach sa im naskytla ideálna príležitosť – po rohu domácich sa im otvoril priestor na rýchlu kontru, Campbell, ktorý patril k najlepším hráčom hostí, krásnym prízemným centrom našiel voľného Castra, ten však v ďalšej tutovke stroskotal na famóznom Courtoisovi. V týchto chvíľach bolo na trávniku len jedno mužstvo, to v zelených dresoch. Domáci hráči sa stiahli hlboko pred svoju bránu a zmohli sa akurát na odkopávanie lôpt, napriek tomu však už hostí do výraznejšej príležitosti nepustili. Po hodine hry aktivita Verdiblancos trochu poklesla a hra sa odohrávala prevažne medzi šestnástkami.

Jednoznačne najlepší hráč domácich Diego Costa však neúnavne skúšal znova a znova ohroziť bránu hostí, v 60. minúte sa doslova pretancoval cez dvoch brániacich protihráčov a vystrelil z rohu pokutového územia, strela mu však nesadla podľa predstáv a Casto ju pohodlne chytil. Desať minút na to prišla nepríjemná správa pre Colchoneros, pravý bek Juanfran musel krívajúc a s bolestivou grimasou odstúpiť z hry, Diego Simeone bude mať o starosť navyše. Prakticky vzápätí po tomto striedaní prišiel posledný veľký nápor Betisu, domáci pozorne bránili, vykrývali priestor a zachytávali centre, napriek tomu gól visel vo vzduchu. Atlético však bez väčšej ujmy prežilo aj tento tlak a keď v samom závere už hosťom definitívne došli sily, mohli hráči v červenobielom svoj náskok ešte zveľadiť.

To už boli na trávniku striedajúci Koke a Cristian Rodríguez, práve táto dvojica mala prsty v troch veľkých príležitostiach. Najprv po Kokeho rohu hlavičkoval Mario tesne vedľa, minútu pred uplynutím riadnej hracej doby zakombinoval Filipe s Cebollom, druhý menovaný hráč nabil voľnému Kokemu, jeho tvrdú strelu z desiatich metrov vynikajúco zneškodnil Casto. Uruguajský rýchlik sa ukázal aj v druhej nastavenej minúte, keď bleskovo unikol po ľavom krídle, nacentroval pred bránu, Falcao ale hlavičkoval nad. Bodku za stretnutím dali v samom závere hostia, po dlhom nákope sa lopta dostala do bezprostrednej blízkosti Courtoisovej brány,Rubén Castro ale zjavne nemal svoj deň a nedokázal presne zakončiť. Atlético si tak do odvety vytvorilo prijateľný výsledok, v pekle štadiónu Benita Villamarína ho však nečaká žiadna ľahká úloha. Každopádne štvrtkový zápas sa zapíše do klubovej histórie, išlo totiž o piaty po sebe idúci zápas v Copa del Rey bez inkasovaného gólu.