Výhra na San Mamés, Atlético je v semifinále!

30/01/2014 11:07 // Mindrot // 407 zobrazení // zdroj: atleticofans.com
Radosť po vyrovnávajúcom góle Raúla Garcíu.

Atlético sa stalo prvým tímom, ktorý dokázal vyhrať na novom San Mamés. Hoci Colchoneros po prvom polčase prehrávali gólom Aduriza, presné zásahy Raúla Garcíu a konečne aj Diega Costu, no najmä opäť senzačný Thibaut Courtois, znamenajú, že cesta za obhajobou pohára pokračuje aj naďalej. Do zápasu, hranom v prudkom lejaku, naskočila základná jedenástka so štyrmi zmenami oproti víkendu v podobe mien Cebolla, Adrián, Raúl García a Juanfran.

Valverdeho ekipa úplne ovládla prvý polčas, no boli to hostia, kto mohol udrieť hneď po úvodnom výkope, Kokeho oblúčik vyslal Diega Costu do tutovky, sám na brankára však nezakončil ideálne a Iagova noha zastavila loptu na jej ceste do siete. Následne sa oprát stretnutia chopili domáci, naplno ovládli stred poľa, využijúc, že Atléti boli stiahnutí hlboko na vlastnej polovici. A hosťom rozhodne nepomohla ani 15. minúta, kedy sa zranil Filipe a s tvárou skrivenou bolesťou sa musel nechať odniesť. Na trávnik naskočil Emiliano Insúa.

Najväčšie problémy robil hosťom Aduriz, v 26. minúte po Susaetovom centri hlavičkoval tesne vedľa. Atléti odpovedali ojedinelým protiútokom, z čoho vyťažili roh, po ktorom hlavičkoval na zadnú tyč Raúl García, na loptu pred opustenou bránou však Costa nedočiahol. Athletic sa dočkal dve minúty pred koncom, po ďalšom prepadnutí hostí v zálohe zapracoval Muniain, našiel naľavo Balenziagu a jeho center poslal Aduriz hlavou do siete, pričom pri bránení domáceho forvarda úplne zlyhal Godín. Ostávajúci čas do prestávky to bol už len súboj domácich proti Courtoisovi, belgický brankár vytiahol fantastické zákroky pri šanciach Iraolu a Aduriza, taktiež zneškodnil aj bombu Mikela Rica a len jeho zásluhou tak bol rozdiel len jednogólový.

Po zmene strán hostia vybehli na súpera a predviedli svoju najlepšiu pasáž v zápase. Najprv Iago zázračne zneškodnil Costovu hlavičku po rohu, v 54. minúte však už bolo vyrovnané. Lopta z priameho kopu doletela na Mirandovu hlavu, ktorý vracal pred bránu, prvú strelu Raúla Garcíu dokázal Iago vyraziť. No v akcii sa pokračovalo, Cebolla ponúkol Navarrčanovi aj druhý pokus a tentoraz jeho krásny volej zapadol do siete. Athletic teraz potreboval dva góly, a hoci aj naďalej jeho hráči dominovali v strede poľa, nevytvárali si už také šance ako v prvom dejstve. Kouč Valverde reagoval postupným nasadením útočníkov v nádeji na zvrat, no tým poriadne utrpela domáca záloha.

Atlétom sa otvorilo v strede ihriska viac priestoru, ani to nezabránilo prudkej strele Andera Herreru, ktorá len opäť potvrdila Courtoisove kvality. V 79. minúte nahradil Sosa Adriána, čo bolo striedanie prekvapujúce len tým, že sa naň čakalo tak dlho. Astúrijčan mal opäť mizivý vplyv na hru a jeho biedna forma pokračuje. Medzitým obrana hostí vzdorovala domácemu náporu omnoho lepšie ako v prvom polčase a v 86. minúte prišla odmena – Koke skvelým pasom vysunul Diega Costu, ktorý mal pred sebou prázdnu polovicu ihriska, takže sa mohol sústrediť na reparát v úlohe prekonať Iaga Herrerína pri situácii jeden na jedného. Diego konečne nesklamal, pokojne obišiel domáceho gólmana a strelil svoj prvý gól roku 2014.

Atléti ako prví dokázali pokoriť nový San Mamés, s celkovým súčtom skóre 3:1 postupujú do semifinále Kráľovského pohára, kde budeme svedkami ďalšej veľkej bitky o Madrid. Starosti priaznivcom Colchoneros však určite robí Filipeho zranenie, ako aj zaznamenané svalové problémy u viacerých hráčov, čo možno pripísať práve toľko kritizovanej Cholovej neochote rotovať káder. Najbližšie sa Atlético predstaví v nedeľu, na Calderón zavíta tím, ktorý vlani ako prvý zlomil nedobytnosť pevnosti pri rieke Manzanares.