Atlético Madrid CZ/SK

Velký rozhovor se Simeonem (1/3): Měl jsem 35 milionů důvodů k odchodu

25/03/2017 17:19 // Sebyk // 828 zobrazení // zdroj: as.com

Diego Simeone se tento týden hodně upřímně a rozsáhle rozpovídal pro deník AS o situaci v Atléticu: mimo jiné o své budoucnosti, o prohraném finále Ligy mistrů, o zkrácení smlouvy i o svých svěřencích. My vám nyní přinášíme první část tohoto interview.

Vybralo si na vás trenérské angažmá v Atléticu svou daň?
V Atléticu jsem již přes pět let a stále jsem šťastný, protože ten adrenalin, který vám hráči dodávají na denní bázi, je neskutečný. Nabíjí mě to. Podívejte se, jak přistoupili k utkání se Sevillou (vítězství 3:1 po vynikajícím výkonu, pozn.red.). Tohle mi dodává chuť pokračovat.

Často se ocitáte v centru pozornosti. Jaká je to pro vás zátěž?
Tohle je zodpovědnost, kterou mám od svého prvního dne v klubu. Když jsem přicházel, byl jsem bývalý hráč a klubová ikona, nikoli ten kouč, kterým jsem se ukázal být. Vždy jsem pociťoval určitou zodpovědnost a cítil jsem, že fanoušci mě vnímají jako symbol změny.

Cítíte se v této roli dobře?
Čím větší výzva a čím více odpovědnosti, tím lépe obecně v životě reaguji. Takže abych odpověděl na otázku: ano, za posledního pět a půl roku si nemůžu na nic stěžovat.

Po prohraném finále Ligy mistrů v Miláně jste nicméně prohlásil, že se chcete zamyslet nad svou budoucností v klubu. Bylo to spontánní prohlášení, nebo něco, co ve vás leželo déle?
Když jsem přicházel na pozápasovou tiskovou konferenci, musel jsem projít kolem kabiny Realu, kde jeho hráči slavili triumf. Cítil jsem - a stále cítím - bolest. Najednou na mě dolehlo, že další rok bude hodně náročný a že bude obtížné zůstat zcela oddaný hráčům.

Ale tuto situaci se vám podařilo překonat?
Ne, takto bych to neřekl. Pouze jsem uvedl, jak jsem se v dané chvíli cítil. Chtěl jsem čas na rozmyšlenou. Je tohle špatně? Kdybych chtěl jít do jiného klubu, pak jsem měl 35 milionů důvodů k odchodu. 35 milionů důvodů! Nakonec jsem se ale rozhodl zůstat, protože jsem nechtěl odejít a ještě stále nechci odejít. Stále cítím silný pocit totožnosti s klubem a se svou každodenní prací. Stále mám silné pouto s hráči a cítím, že jsme pořád jen na začátku.

Opravdu?
Bezpochyby. Klub momentálně zažívá skvělé časy, ale stále je tu prostor pro zlepšení. Chystá se přesun na nový stadion, klubový rozpočet se uzdravuje a dá li Bůh, podaří se nám zůstat v Lize mistrů, což naší situaci jen dále prospěje.

Co vás tedy přimělo ke zkrácení smlouvy z roku 2020 na rok 2018?
Cítil jsem, že to byl nejlepší možný krok pro mě osobně i pro klub.

Pro klub? Jakým způsobem?
Jak bych to vysvětlil...došlo k vylepšení mojí smlouvy, protože v dnešní době je pro kluby samozřejmě nelehké udržet si trenéra delší dobu. Vyplácet méně po kratší časový úsek je pro klub výhodnější.

Když jste se odhodlal k tomuto kroku, věděl o tom zbytek trenérského týmu?
Všichni byli dobře informováni o tom, co se děje.

A podařilo se jim také vyjednat zvýšení platu?
Ti, kteří si myslí, že bych zapomněl na lidi, s nimiž blízce spoupracuji, mě vůbec neznají. Jako první myslím na svoje kolegy a až pak na svoje vlastní záležitosti.

Můžete zaručit, že v příští sezoně budete stále na lavičce Atlética?
Už jsem několikrát uvedl, že plánuji zůstat. Podívejte se, jak je v posledních letech těžké zajistit si místo v základní sestavě Atlética - s hráči jako Juanfran, Gabi, Koke, Godín, Saúl, Tiago... Teď je navíc vzrušující, že máme spoustu mladých talentovaných hráčů jako Carrasco, Griezmann, Correa... Viděli jste hrát Lucase? Má před sebou úžasnou budoucnost, vynikající hráč! Mohl by klidně hrát za Bayern nebo Real Madrid. Nechybí mu nic: technika, nasazení, je ve skvělé fyzické kondici. A je to náš hráč, jeden z nás...chápete?

Jste spokojený s Gameirem?
Myslím, že je na správné cestě. Letos už vstřelil 14 branek a předpokládám, že ještě pár přidá.

Očekával jste od něj více?
Výborně si rozumí s Griezmannem a má na kontě nespočet asistencí. Ofenzivní duo Gameiro - Griezmann se mi hodně líbí a naši protivníci vědí, že ubránit je bude náročný úkol.

Myslíte, že by sezona probíhala jinak, kdyby se býval vrátil Diego Costa?
Mohlo by to být k lepšímu, ale i k horšímu. V Chelsea hraje skvěle a jsem přesvědčený, že je jedním z klíčů jejich vynikající sezony.

Proč nakonec k přestupu nedošlo?
Atlético pro jeho návrat udělalo všechno, co mohlo. I Diego sehrál svou roli ve snaze zajistit si přestup...

Takže on sám stál o návrat?
Ano, stál.

Co pro vás znamená Griezmann?
Je to hráč, který jako první dokáže zareagovat na naše ofenzivní plány. Předáte mu pokyn a bingo! Okamžitě vyhodnotí a vstřebá všechny informace a dokonale je převede v realitu. Je to až těžko uvěřitelné...

Je trochu jako robot?
Ne, vůbec ne, je neskutečně chytrý. Mimo jeho fotbalových dovedností je jeho hlavním přínosem pro tým dokonalé čtení hry.

Existuje risk, že klub opustí?
Ano, protože má výkupní klauzuli. Žádná stoprocentní záruka neexistuje.

Mluvil jste s ním?
Minulé léto jsme to spolu hodně důkladně probrali a nakonec se rozhodl zůstat.

Bylo důvodem jeho setrvání to, že vy jste se také rozhodl zůstat?
No, takhle mi to podal: "Pokud zůstaneš, taky zůstanu," takže naši agenti se hned dali do práce. Nevím ale, co se stane v budoucnu. Úspěchy klubu hráčům jenom prospívají, protože nejlepší hráči chtějí hrát Ligu mistrů a bojovat o postup do finále. Griezmann je vynikající hráč, ale nikdy bych mu v odchodu nebránil. Nesnažil jsem se o to ani v případě Diega Costy, ani v případě Falcaa. Hráči, kteří klubu odevzdali všechno, by měli mít volnost dělat svá vlastní rozhodnutí. Nicméně ti, kteří zůstanou, vědí, že budou mít možnost dále růst spolu se zbytkem týmu a celým klubem.

Gaitán, Vietto, Jackson Martínez...cítíte se zodpovědný za tyto nepovedené přestupy?
Cítím se zodpovědný za všechno, co se v klubu událo od mého příchodu, takže si asi umíte představit, jak šťastný jsem muž.

Příchod Fernanda Torrese rozvířil mnohé vody. Podepsali jste jej spíše kvůli jeho fotbalovým schopnostem, nebo pro jeho status klubové ikony?
Potřebovali jsme Torrese jako hráče. V té době byl naší jedničkou na hrotu Mandžukić a po odchodu Costy jsme potřebovali někoho s Torresovým stylem hry. Hodně důkladně jsme jeho příchod probírali na všech frontách a vždy jsme měli upřímný zájem.

A co Torres - klubový idol?
Jeho branky mluví za vše. Když se na představení hráče přijde podívat 50 000 lidí, tak to o něčem svědčí.

Prodlouží Torres smlouvu?
Na to je v tuto chvíli nemožné odpovědět.

Zasloužil by si nový kontrakt?
To záleží na tom, co bude potřebovat tým. Po skončení sezony si sedneme a vše vyhodnotíme ve světle toho, co bude nejlepší pro klub.

Bude vám chybět atmosféra Calderónu?
Ty city a nostalgie, které člověk chová ke Calderónu, se nikdy nezmění a budou žít navždy v srdcích fanoušků. Potřebujeme se ale posunout dále, klub se snaží rozvíjet a růst. Jsem si jistý, že i odpůrci přesunu v budoucnu změní názor.

Opustí Simeone Atlético, aniž by opanoval Ligu mistrů, nebo odejde poté, co ji vyhraje?
Doufám hlavně, že se nám podaří udržet naši konkurenceschopnost, protože to je krásný pocit. Nedávno jsem přijel na stadion a zalily mě silné emoce...to se mi často nestává!

Jakto?
Protože Calderón má právě tuhle sílu vyvolat ve vás silné pocity. Když hrajeme odpolední zápas od čtyř hodin, tak dopadá slunce na tribuny pod určitým úhlem a ty červenobílé sedačky v ochozech zvláštním způsobem září. Ten svit slunce, ta atmosféra, ty vlajky a transparenty...to všechno dokáže vytvořit neuvěřitelnou energii. Hrozně doufám, že tohle se nám podaří přenést i na nové Metropolitano.

Druhá část rozhovoru vyjde za několik dní.

Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.