Atlético Madrid CZ/SK

Ujfaluši: Na Atlético nikdy nezapomenu

05/07/2011 01:07 // Andres // 552 zobrazení // zdroj: marca.com

Tomáš Ujfaluši už trénuje s Galatasaray Istanbul, ale na Atlético pořád vzpomíná. “V Atléticu jsem prožil nejlepší roky své kariéry,” říká bez okolků. Není divu, český obránce byl důležitou součástí týmu při triumfu v Evropské Lize a Evropském Superpoháru. V pruhovaném dresu prožil tři roky. Tři intenzivní roky plné negativních emocí, připoměňme faul na Messiho, ale i radosti při zvedání pohárů. Sám Ujfaluši také říká: “Na Atlético nikdy nezapomenu.”

Odcházíte na novou štaci do Turecka, jaký je to pocit?

Jsem šťastný i smutný, protože bylo velmi těžké dát Atléticu sbohem. Vše se seběhlo velmi rychle, dostal jsem zajímavou nabídku, Atlético souhlasilo s nabízenou sumou, takže přestup měl hladký průběh

Bylo těžké rozhodnout se opustit Atlético?

Bylo to velmi těžké. Ty tři roky v Atléticu jsou nezapomenutelné. Moc se mi tam líbilo a myslím, že i fanoušci mě měli rádi. Je pravda, že odejít pro mě nebylo lehké. Na Atlético nikdy nezapomenu.

Myslíte, že už byl prostě čas odejít z Atlética?

To ne, můj čas v Atléticu neskončil, ale celá ta myšlenka Turecka ve mě vyvolala velký zájem. Budu tam mít šanci vyhrát ligový titul, něco co prostě ve Španělsku nebylo možné, protože o něj bojují pouze Real a Barcelona. Já jsem chtěl vyhrát titul, tak jsem šel do Galatasaray.

Zanechalo ve vás Atlético stopu?

Samozřejmě, v klubu jsem prožil nejlepší léta mé kariéry. Hrál jsem tři finále, z toho dvě vyhrál. Co víc můžete chtít? Na stupnici od nuly do desíti dávám desítku.

Splnilo Atlético vaše očekávání?

Už předtím, než jsem přestoupil, jsem věděl jakou má klub historii, takže jsem tušil, že jdu do velkého klubu. Nic mě tedy nic nepřekvapilo.

Jaká je vaše nejlepší vzpomínka na Atlético?

Bezpochyby na dvě trofeje, které jsme vyhráli. Ale taky finále Copa del Rey na Nou Campu. Sice jsme se Sevillou prohráli, ale fanoušci, kteří s námi přijeli, byli fantastičtí. Nikdy jsem ve fotbale nezažil něco tak dojemného.

A ta nejhorší?

Nic konkrétního. Ve fotbale se střídají dobré dny i ty špatné, jako všude.

A jak vám bylo den potom, co jste zranil Messiho?

To bylo hodně těžké, byl jsem smutný. Musel jsem odpovědět na hodně otázek, ale už je naštěstí po všem. Řeknu k tomu to, co jsem říkal tehdy – do toho souboje jsem nešel s úmyslem zranit. On byl rychlý, já jsem tam byl pozdě.

Řekl byste, že můžete s Atléticem vyhrát dvě trofeje?

Do Atlética jsem přišel něco vyhrát a to se mi nakonec i povedlo. Ten rok, kdy jsme vyhráli Evropskou ligu a Superpohár byl zvláštní. V lize se nám nedařilo, tak jsme si řekli, že sezónu zachráníme jedině tak, že zabereme v pohárech. Když jsme vypadli z Ligy mistrů, tak jsme se soustředili na Copa del Rey a Evropskou ligu. S každým kolem jsme byli víc přesvědčení, že se můžeme dostat až do finále a bojovat o trofej. Takhle jsme ty dvě trofeje vyhráli.

Co se změnilo, že Atlético z šampionů stalo týmem, který nehraje o nic?

Nevím, co se stalo. V Evropě se nám vůbec nedařilo. Nikdo nečekal, že bychom vypadli už ve skupinách. Navíc v lize jsme nebyli schopní vyhrát dvě utkání po sobě a v Copa del Rey to taky nebyla žádná sláva. Naštěstí nakonec sedmé místo stačilo ke kvalifikaci do Evropské ligy. Mohli jsme sice být lepší a skončit pátí nebo šestí, ale důležité je, že jsme získali Evropu.

Nebyly problémem neshody v kabině?

To ne. O tom se hodně mluvilo, ale hráči byli vždy na jedné lodi. Tady problém nebyl.

Tak proč bylo Atlético tak nevyrované?

To nevím, ale je pravda, že Atléticu chyběla jakási stálost. Za tři roky, co jsem tu hrál, se nám to nepodařilo napravit, ale naštěstí to vždy stačilo na Evropu. Uvidíme jestli příští rok bude Atlético schopno bojovat o Ligu Mistrů.

Byla chyba v mentalitě mužstva?

Možná ano. V některých zápasech jsme hráli opravdu mizerně, a ti co nenastoupili si toho byli od začátku zápasu vědomi. Hráči Atlética nemají problém s fotbalem, mají problém v hlavách.

Ze všech koučů, které jste v Atléticu zažil, se kterým jste si nejvíc rozuměl?

Všichni trenéři mě něco naučili, ale nejvíc jsem si rozuměl s Quique Sanchézem Floresem, který z nás udělal tým, který vyhrál něco velkého, na což nikdo z nás do konce života nezapomene. On se na úspěchu toho týmu podílel velkou měrou.

Vy jste odešel, odešel také De Gea, Kun chce odejít, možná odejde také Forlán. Atlético může ztratit hodně hráčů, kteří jim ty tituly vyhráli. Myslíte, že se to projeví na následující sezóně?

Uvidíme. Každopádně klub určitě ví, jak nahradit tyto hráče. Příští rok by mělo vytvořit skvělý tým, protože Atlético si nemůže dovolovat nebýt v Lize Mistrů. Minimálně Evropskou ligu by hrát mělo.

Znáte Kuna, dokážete si ho představit v dresu Realu?

Nevím, musíme počkat. Všechno záleží na něm a na klubu. Ale myslím, že to vše bude vyřešeno brzo.

Po třech sezónách v Atléticu, podepsal by Ujfaluši v Realu?

Všichni si myslí, že je to tak černobílé. Když jsem hrál za Fiorentinu, měl jsem možnost podepsat s Juventusem, ale věděl jsem jaká je tam rivalita. Ale Agüero není Ujfaluši. Kun se rozhodne, podle toho, co je pro něj nejlepší.

Co si myslíte o Gregorio Manzanovi?

Neznám ho, ale v Mallorce si vedl velmi dobře, skoro se dostali do Ligy Mistrů, takže jsem si jistý, že u Atlética odvede dobrou práci.

A co říkáte na přestupy?

Adrián je útočníkem do budoucnosti, což předvedl na šampionátu jedenadvacítek. Je to velmi zajímavý hráč. Miranda je velmi silný stoper. Sílvio je všestranný hráč, může hrát nalevo i napravo a v Braze si docela udělal jméno. A Gabi je kvalitní hráč s velkými zkušenostmi v Primeře.

Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.