Atlético Madrid CZ/SK

Tváří v tvář rivalovi aneb rozhovor s Madridistou

11/04/2012 11:16 // Sebyk // 651 zobrazení

Derbi Madrileño se nám kvapem blíží a v rámci této velké fotbalové události jsme pro Vás jako menší předkrm přichystali rozhovor s členem fanouškovského tábora našich rivalů. Pozvání nakonec přijal dlouholetý fanda Realu, výrazná postava česko-španělského fotbalového dění a vážený redaktor sekce Primera División na eurofotbal.cz, který je známý pod přezdívkou Yarda. Doufáme, že Vám tímto rozhovorem zkrátíme čekání na středeční fotbalový svátek.

Jak ses dostal k Realu Madrid a španělské kopané obecně?
Prvním impulsem byl zápas Realu a Sparty v PMEZ tuším v roce 1983 s tehdy debutujícím Tomášem Skuhravým, prohloubilo se to studiem španělštiny.

Působíš jako redaktor Primery na portálu eurofotbal.cz, navíc patříš k nejdéle sloužícím postavám. Podle mnohých uživatelů se však kvalita diskuzí ve španělské sekci se v posledních letech výrazně snížila. Nemrzí Tě, že se povětšinou omezuje na bezduché hádání Barcelonistů s Madridisty? Napadá Tě způsob, jakým by se to dalo změnit?
Tahle otázka je na diplomku z oboru psychologie, sociologie a bohužel i psychiatrie. Já jsem ji vyřešil absencí na diskuzích, protože mám na práci jiné věci než se hádat s omezenci o ničem. V současnosti to řeším jedním příspěvkem, který označuje můj názor a končím. Bohužel musím říct, že zpočátku mně Barcelona jako klub nevadila, třeba v evropských pohárech jsem jí i fandil, bohužel její fanoušci mi ji dokonale znechutili, a to jak naplaveniny (gloryhunteři), tak usazeniny (staří členové). Celá situace eskalovala příchodem José Mourinha a barcelonskými úspěchy, což úroveň diskuze posunulo či spíše srazilo o další patra níž. Navíc i obecný obrázek o této rivalitě v ČR je těmito dvěma událostmi ovlivněn – bohužel i na komentátorském poli. Můžu jen konstatovat, že řešení jsem i hledal, ovšem nebylo naplněno druhou stranou. Takže se obávám, že v dohledné době, v době, kdy Real a Barcelona vládnou La Lize a částečně i Evropě, což příliv „takyfanoušků“ jen znásobuje, není možnost řešení, protože ani jedna strana nemá vůči druhé respekt a neuzná pravdu druhého. Svět této rivality jako takové není samozřejmě černobílý, není frankistický Real nebo separatistická Barcelona, je to někde uprostřed.

Co říkáš na letošní výkony Atlética? Kde bys hledal důvod jejich výkonnosti ve stylu Dr. Jekyll a Mr. Hyde (výkony doma a venku, v lize a v Evropě)?
Atléticu řekl bych velice prospěla změna trenéra, hlavním problémem je asi každopádně vyhraněnost stylu a sehranost hráčů, protože základ je dobrý.

Je nějaký hráč Atlética, bývalý či současný, kterého by sis dokázal představit v dresu Realu?
Velice mě překvapuje Adrián, jsem rád, že jsme měli aspoň na rok Reyese, který nám vystřílel „Capellovu“ ligu, prý se zajímáme o Courtoise a Kuna, a samozřejmě taky děkuju Atléticu za zrušení jedné mládežnické kategorie, což umožnilo příchod Raúla :)

Pociťuješ jako fanoušek Realu nějakou rivalitu s Atléticem, nebo se Tvé vášně soustředí spíše směrem k Barceloně?
Zdaleka tak nevnímám rivalitu s Atléticem, možná je to dané jeho štědrostí v posledních letech, ve Španělsku je to mnohem vyhecovanější. Samozřejmě, hlavní rival je Barcelona. Přirovnal bych to významově asi k vršovickému derby, zatímco El Clásico je Sparta – Slavia (dle mého pohledu).

Dlouhou dobu to ve Španělsku vypadalo, že boj o titul je víceméně rozhodnutý, Real však v poslední době poztrácel hned několik bodů a Barcelona je rázem zpět ve hře. Merengues navíc ještě čeká městské derby, pak utkání na horké půdě Camp Nou, ani zápas na San Mamés nebude jednoduchý. Věříš přesto, že titul letos bude konečně brát právě Real?
Hasta el final, vamos Real! Věřím si na Atlético a na Athletic a doufám v remízu na Nou Campu a pak už to bude vymalované :) Za ztráty si ovšem můžeme sami, všechny zápasy jsme mohli vyhrát.

Jaký máš názor na kontroverzního kouče Josého Mourinha?
Mourinha mám rád už z dřívějška, jeho příchod do Španělska vyvolal hysterii především v barcelonském táboře, což je ironie, protože i tam odvedl dobré služby. Je to profesionál, skvělý psycholog a motivátor, hodně z jeho negativ je dáno mediálními bublinami a polopravdami. Někdy bych ho rád poznal osobně, určitě není takový, jak vystupuje na veřejnosti.

Atlético nedokázalo Real porazit již předlouhých třináct let, což je série nevídaná nejen ve španělském, ale i světovém fotbale. Čím si myslíš, že by to mohlo být?
Tak za touhle pro Atlético smolnou sérií je asi více faktorů – tréma z další prohry, rošády trenérů, Torres ( :) ), neustále nový přísun hráčů a následná nesehranost, asi vše dohromady.

Myslíš, že i přes nepříznivou bilanci a nepříliš zářivou formu má Atlético zítra vůbec šanci něco proti Realu uhrát?
Ale jistě, Simeone to vyhecuje, v derby nezáleží na momentální formě. Bude to těžký zápas.

Jak tipuješ průběh a výsledek zítřejšího derby?
Derby bude jako vždy ujeté, čekám brzký gól, nedohrání v plném počtu, góly na obou stranách a těsnou výhru Realu.

Komentáře (1)
  1. borec nás přirovnává k Bohemce to mi hovyndej teda.. Sme nevyhráli už asi sto zápasů nebo kolik…


Komentáře

No trackbacks yet.