Atlético Madrid CZ/SK

Tváří v tvář rivalovi aneb rozhovor s baskickým lvem

21/03/2012 19:04 // Sebyk // 606 zobrazení

Večerní šlágr s bratránky z Athleticu Bilbao se kvapem blíží a v rámci této velké a důležité fotbalové bitvy jsme pro Vás jako menší předkrm přichystali rozhovor s členem fanouškovského tábora našich rivalů. Pozvání nakonec přijal dlouholetý fanda Athleticu známý na nejrůznějších fotbalových serverech pod přezdívkou txapeldun. Doufáme, že Vám rozhovor zkrátí čekání na večerní fotbalový zážitek.

 

 

Ač Athletic patří k největším španělským klubům, jeho fanouškovská základna v Čechách není příliš velká. Jak ses dostal právě k baskickým lvům?
Tohle je z mého pohledu docela zapeklitá otázka, protože jsem si vztah k Athleticu vytvořil spíš postupně. Jako první se mi vybavuje generace okolo Julena Guerrera, Ismy Urzaize, Joseby a Imanola Etxeberriy, které jsem poprvé hrát viděl pořadu Eurogóly na Primě (nebo ještě Premiéře?). Už tehdy mi bylo jasné, že nepůjde o jen tak ledajaký klub, už kvůli tomu, jak divná jména se objevovala na jeho soupisce :) V průběhu dalších let jsem let jsem začal bádat, co že je ten Athletic vlastně zač a zjistil jsem, že jde o bandu nezlomných donquijotů, s nimiž jsem se dokázal dokonale identifikovat i díky tomu, že jsem fascinující baskickou kulturu poznal z první ruky.

Co si myslíš o letošním Atléticu a jeho šancích v boji v Evropské lize i o pohárové příčky v Primeře?
Atlético je dlouhodobě asi největším „underperformerem“ La Ligy, ačkoliv má špičkové zázemí, fanoušky i kádr. Těžko říct v čem je chyba. Podle mne jim chybí dlouhodobější koncepce a s ní související stabilita. Také se mi zdá, že Atlético často sází na temperamentní druh hráčů, kteří sice ukazují záblesky geniality, ale nejsou dostatečně psychicky vyrovnaní a když se jim nechce, tak prostě rezignují na hru. Možná by to chtělo více bojovníků a méně „raplů.“ Asi není náhodou, že klub přitahuje i podobný typ fanoušků ;)
Vypadalo to, že Simeone by mohl být tím právým kdo vyléčí Atlético z jeho syndromu, ale zřejmě ještě potřebuje čas. Snad se mu ho dostane, což říkám v zájmu fans Colchoneros...Podle mne klub dovede do první šestky v lize, ale do bukurešťského finále se nedostane.

Po několika spíše hlušších letech vyrostl Athleticu opět skvělý tým, který je schopný konkurovat těm nejlepším. Kam až myslíš, že může tenhle tým dojít? Věříš, že v blízké době přidáte do bohaté sbírky nějakou tu trofej?
Tak v trofej samozřejmě všichni věříme, letos se zdá asi nejblíž za dlouhá léta. Bielsa do týmu přinesl vítězný duch a zároveň taktickou vyspělost, se kterou dokázal úspěšně čelit i Barceloně či United. Největší překážkou je asi úzkost kádru, jelikož rotací není moc a když už, tak jsou způsobeny tresty a zraněními. Pokud se nám podaří tenhle faktor eliminovat, mohli bychom konečně alespoň jeden pohár vyhrát.

Co říkáš na nového muže na vaší lavičce Marcela Bielsu, který v létě nahradil dnes bývalého kouče Joaquína Caparróse. Jakým způsobem se oba liší?
Liší se naprosto ve všem. Caparrós není taktický génius, jeho hlavní devizou je především tvrdá práce, která byla v Athleticu potřeba. Také díky důvěře vedení dokázal klub stabilizovat a dovést ho zpátky do pohárů. Je sice pravda, že měl štěstí na dobrou generaci, ale nelze mu upřít velký přínos, např. debuty talentů jako Muniain a Aurtenetxe, nebo objevení heroických třetiligových hráčů, čímž mám na mysli Toquera a Koikiliho.
Bielsa je výjimečný trenér, který mezi fanoušky Lvů vzbuzoval velká očekávání i obavy. Je neskutečné, za jak krátkou dobu dokázal z letitého konzervativního (a ve venkovních zápasech nezáživného) 4-4-2 plného bezmyšlenkovitých nákopů na Llorenteho přebudovat Athletic do moderního a pohledného systému založeného na držení míče, krátkých narážeček už od brankáře, flexibilního rozestavení a zapojení v podstatě všech hráčů do útoku.
V počátcích byl Bielsa až příliš radikální, což se projevilo na špatných výsledcích, ale postupem času dokázal svoji vizi přenést do kontextu Athleticu velmi účinně, ačkoliv má do dokonalosti ještě daleko, což je možná způsobeno velmi mladým kádrem.

Věříš, že klub dokáže dlouhodobě udržet své největší hvězdy, tedy zejména Llorenteho, Javi Martíneze a Muniaina, které by si ve svém kádru dokázaly představit snad všechny evropské velkokluby? Co jim může právě Athletic nabídnout oproti největším týmům Evropy?
Tak tohle je věčné téma, Javiho s Fernandem už provází tak minimálně tři-čtyři roky a média už oba viděla snad ve všech anglických velkoklubech, Barceloně či Realu. Realita je taková, že jsou v Bilbau modlami, mají jisté místo v základu, i v kádru španělské reprezentace a finančně na tom nejsou zrovna špatně – ostatně pro Athletic je důležitější investicí pravě udržení svých největšich hvězd, než nákup jiných baskických hráčů, protože těch, kteří by současný kádr kvalitativně posílili, je jen pár.
Všichni tři v klubu působí již nějaký ten pátek, a jistě je musí těšit, že klub postupně míří výš a výš, což je ještě aktuálnější po příchodu Bielsy. Identita klubu, velká soudržnost kádru a skvělí fanoušci jsou další faktory, které by měli pomoci hráče udržet. Nezapomínal bych ani na mnohé případy hráčů, kteří z Athleticu odešli a zpětně tohoto kroku litovali...
Na druhou stranu se může stát, že je zláká vidina Ligy mistrů, dobrodružství v Premier League či „arabské platy,“ proti tomu asi neexistuje protizbraň. Osobně si myslím, že tenhle scénář je nejpravděpodobnější u Llorenteho, který už se několikrát vyjádřil o své budoucnosti spíš neurčitě.

Jak tipuješ, že nakonec dopadne napínavý boj, který se v La Lize strhnul o příčky zajišťující evropské poháry? Kdo si podle Tebe nakonec zahraje Ligu mistrů a na koho „zbude“ Evropská liga?
Hm, tenhle boj vypadá letos spíše jako bitva nemohoucích...Na třetí misto tipuji Valencii, která je pod Emerym dostatečně stabilní, 4. podle mne skončí Málaga, která bude těžit z vyčerpání hráčů Athleticu a Atlética (5. a 6 místo).

Do vzájemného zápasu nevstupují Athletic ani Atlético v ideální formě – oba týmy své víkendové zápasy prohrály. Čím si vysvětluješ těžkou domácí třígólovou prohru s Valencií? Myslíš, že v případě obou týmů začíná svou roli hrát únava z nabitého programu?
Byl to jeden z nejhorších výkonů Athleticu v sezóně, Valencie není letos nijak zázračná a přesto vyhrála celkem bez problémů. Spíš bych řekl, že šlo o kombinaci faktorů; především rozhodla absence Llorenteho, Amorebiety a Toquera, ztráta koncentrace a částečně i ta únava.

Jak myslíš, že dopadne středeční vzájemné střetnutí obou celků? Jaký tipuješ průběh zápasu a s jakým výsledkem bys byl spokojený?
Očekávám, že to bude nahoru dolů se řadou neproměněných šancí na obou stranách. Tip: 1:2 (Falcao z penalty – Toquero, Ibai Gómez). S tím budu spokojen :)

Komentáře (3)
  1. Super rozhovor jako vždy. Zajímalo by mě ale, kde by Athletic byl (a bude) bez Llorenteho. Přijde mi, že je na něm ten tým až moc závislý. GT je spíš takový žolík.
    Napadá mě tak jedině investovat případné utržené peníze do Agirretxeho, ale kdoví jestli by ho Sociedad poslal k největšímu rivalovi. Jinak běhá někde nějaký hroťák Bask, který by měl na základ?
    Nebo chcou udělat válce z Urka Very nebo Ibai Gómeze? O:-)


Komentáře

No trackbacks yet.