Turci s Emrem v čele válcují účastníky Mistrovství, zazářil i Koke

06/06/2012 17:44 // Andres // 426 zobrazení

Reprezentační sezóna dále pokračuje. Týmy chystající se na EURO právě ukončily přípravu, v Jižní Americe je mezitím v plném proudu kvalifikace na nadcházející Mistrovství světa, v Estonsku zazářil Koke ve dresu španělské jedenadvacítky a poslední zápas kvalifikační skupiny sehrála i devatenáctka La Rojy.

Třetím vítězstvím zakončila svou elitní kvalifikační skupinu na Mistrovství Evropy do 19 let Španělsko, v jehož dresu se prezentovala i dvojice Atlétů. Proti Belgii dostal Oliver Torres důvěru trenéra hned od počátku utkání a odehrál celých 90 minut, Saúl Ñíguez naopak začal na lavičce a do hry se dostal až v 57. minutě. Španělsko porazilo Belgii po brankách Denise Suáreze a Gerarda Deulofeua 2:1 a může se těšit na červencový turnaj, který pořádá Estonsko. Právě na pořadatele obhajující Španělsko ve skupině Mistrovství narazí, doplní je dále Portugalsko a Řecko.

Perfektním výkonem se v národním týmu blýsknul Koke. Reprezentant Španělska do 21 let opět prokázal, jak mu svědčí pozice zasunutého tvůrce hry vedle klasického defenzivního záložníka, jako je jeho parťák z řady středopolařů Oriol Romeu, a patřil k hvězdám zápasu s domácím Estonskem. Jeho tým zvítězil gólem Isca 1:0 a kráčí bez ztráty za postupem z kvalifikační skupiny na Mistrovství Evropy, které se bude hrát příští rok.

Do třetice všeho španělského i seniorský výběr měl na programu dvě utkání. Přípravný zápas s Jižní Koreou ještě i s Álvarem Domínguezem a Adriánem v kádru La Roja zvládla vítězstvím 4:1. Oba jmenovaní tehdy na hřiště naskočili v 57. minutě, zejména Adrián však v přítomnosti dvojice Soldado-Negredo příliš prostoru na hřišti nedostával. Proti Číně už to byla generálka na EURO, tedy v konečném kádru. Ani tentokrát ale nedostal Juanfran jedinou minutku na hřišti a Del Bosque dal jasně najevo, že na turnaji bude dávat přednost Arbeloovi. Španělsko bez účasti Los Colchoneros zvítězilo nad Čínou 1:0.

Ve skvělé formě se ukázalo Turecko, které teď může hodně litovat, že ji nebude moci zužitkovat na Mistrovství Evropy. Nejprve porazilo Bulharsko 2:0, přičemž Arda i Emre odehráli celých 90 minut a druhou branku zápasu vstřelil ostře sledovaný přestupový cíl Burak Yilmaz.

Blok přátelských utkání pokračovala země půlměsíce v Portugalsku. Hostitele Turci dokonale odzbrojili perfektní obranou a rychlými protiútoky a zaslouženě zvítězili 3:1. Emre do zápasu vedl Turky s kapitánskou páskou na ruce a odehrál ve středu pole, kde neúnavně bojoval a rozdával pasy dopředu, skvělé utkání. Jedinou kaňkou na jeho výkonu je spáchaná penalta, nutno však dodat, že Portugalec padl k zemi velmi ochotně. To však nemuselo Emreho mrzet, když v 72. minutě opouštěl po střídání hřiště, Cristiana Ronalda totiž výjimečně vychytal brankář. Arda Turan odehrál 82 minut, Rúben Micael se na druhé straně na hřišti neukázal.

Svůj červnový program zakončilo Turecko proti Ukrajině. Zatímco Emre začal na lavičce a odehrál pouze posledních 12 minut, Arda se ukázal opět v základní sestavě, ač jen na hodinku. Turci opět zvítězili poměrem 2:0.

Posledním reprezentantem Atlética v Evropě byl Thibaut Courtois, ten však kvůli zranění kolene do zápasu Belgie proti Anglii nezasáhl. Bez něj Rudí ďáblové zápas opanovali po všech stránkách, zase se však jednou potvrdilo, že fotbal se hraje na góly, a ze zápasu odcházeli jako poražení. Jedinou trefu totiž zaznamenal Welbeck.

Se zástupci Atlética pokračovala i jihoamerická kvalifikace na Mistrovství světa. Jen remízu 1:1 vybojovali doma Uruguayci proti Venezuele. Diego Godín odehrál celých 90 minut, nová posila Cristian Rodríguez se naopak prostor nedostal. Jediný gól za La Celeste dával bývalý Atlét Diego Forlán.

Přesvědčivou výhrou 4:0 proti Ekvádoru se prezentovala Argentina, povolaný Toto Salvia ovšem důvěru trenéra nedostal. Jinak tomu bylo v utkání PeruKolumbie, kde jak Falcao, tak Luis Perea strávili na hřišti celý zápas. Kolumbijci zvítězili 1:0, nebylo to však díky El Tigremu, který předvedl slabý výkon a svou jedinou obrovskou šanci spálil.

Závěrem ještě jedna zpráva z nižších kategorií. K přípravě španělského výběru do 15 let na nadcházející neformální mistrovství světa byli povolání tři hráči Atlética. Jsou jimi Carlos Marín, Diego Altamirano a Antonio Montoro. S touto účastí mají Colchoneros nejpočetnější zastoupení hned po Barceloně, která přispěla pěti hráči.