Atlético Madrid CZ/SK

Tragédie u řeky Manzanares

02/12/2014 20:26 // Atletico de Madrid // 516 zobrazení // zdroj: AS, Marca, El Mundo Deportivo, The Guardian, Goal.com, hooligans.cz
Policie zadržela okolo třiceti chuligánů.

Policie zadržela okolo třiceti chuligánů.

Sobotní vítězství nad Deportivem s sebou nese hořkou pachuť. Při potyčkách mezi ultras Atlética a Déporu bylo zraněno několik lidí a jeden skalní příznivec modrobílých zaplatil za toto řádění životem. Pojďme se podrobněji podívat, co se vlastně stalo.

V sobotních ranních hodinách, zhruba tři hodiny před poledním výkopem, došlo ke střetu radikálních příznivců obou klubů. Incident se odehrál v blízkosti stadionu Vicente Calderóna v momentě, kdy autobusy přivezly fanoušky k zápasu. Do incidentu byly zapleteny skupiny Riazor Blues a Frente Atlético, tedy známí ultras z obou stran. Ti však nebyli jediní, kteří se do potyčky zapojili – podle informací španělské policie byly do incidentu zapojeny ještě skupiny Alkoor Hooligans, kteří podporují druholigový Alcorcón a Bukaneros, tedy skalní fanoušci Raya. Podle více zdrojů je zjevné, že šlo o předem plánovanou akci, jejíž účastníci se několik dní domlouvali přes sociální sítě.

Členové Frente Atlético měli údajně čekat na příjezd autobusů se členy Riazor Blues, které posléze napadli za použití tupých předmětů, jako jsou židle, tyče a další na ulici posbírané nástroje. Kromě potyček tělo na tělo vzduchem létaly popelnice, byla použita pyrotechnika a více lidí na obou stranách bylo vyzbrojeno i noži. Role podporovatelů z řad ultras Alcorcónu a Raya není zřejmá, jisté však je, že oproti dalším dvěma skupinám byli v menšině. Zdroje se liší v počtu lidí zapojených do incidentu, shoda nicméně panuje na rozmezí mezi 100 a 200 osobami.

Záchranáři vytahují Jimmyho z řeky.

Záchranáři vytahují Jimmyho z řeky.

Policie dorazila na místo brzy a po střetech s chuligány se jí záhy podařilo situaci uklidnit. V té chvíli však na místě bylo již několik zraněných. Podle deníku Marca, který se odvolává na zdroje ze záchranné služby, šlo o tři zranění způsobená nožem, tři pohmožděniny hlavy, šrámy v  obličeji, další tři lehčí zranění a zlomeninu prstu, kterou si odnesla zasahující policistka. Ještě než započalo fotbalové utkání byl celý incident uklidněn, jeho okolnosti však stačily k tomu, aby naprosto zastínily celou sportovní událost. Vedení LFP v čele s jejím prezidentem Javierem Tebasem prý mělo v úmyslu zápas zrušit, kvůli špatné komunikaci se Španělskou fotbalovou federací by to však nebylo možné dříve než několik minut před zápasem, což generální sekretář RFEF Jorge Perez označil za „kontraproduktivní.“

Zavražděný fanoušek Jimmy.

Zavražděný fanoušek Jimmy.

Po příjezdu záchranné služby byl z řeky vytažen muž, který do ní byl během potyček vhozen. Lékaři se okamžitě snažili o resuscitaci a zraněný byl rychle převezen do nemocnice, po několika hodinách však i přes veškerou snahu zdravotníků zemřel. Smrt nastala právě kolem chvíle, kdy sudí Vietienes pískal konec zápasu na stadionu Colchoneros. Zabitý muž byl identifikován jako Francisco Javier Romero Taboada, známý pod přezdívkou Jimmy. Příčinou smrti 43-letého dlouholetého skalního fanouška Deportiva byla kromě zranění hlavy také srdeční zástava a silné podchlazení, které utržil při několikametrovém pádu do ledové říčky Manzaneres. Z videí je patrné, že byl do řeky vhozen za přihlížení celého davu, ze kterého se mu nikdo nesnažil pomoci.

Policie v tuto chvílí pátrá po vinících celého incidentu a rozhodně se dá očekávat, že pachatele neminou přísné tresty. Identifikováno bylo již více než 100 zúčastněných, z toho bylo 24 zatčeno. Atlético Madrid na situaci reagovalo okamžitě, když slovy všech svých představitelů situaci odsoudilo a doživotně vyloučilo sedm účastníků potyčky. Prezident klubu Cerezo prohlásil, že tyto incidenty nemají nic společného s fotbalem ani s oběma kluby, podobně hovořil rovněž i jeho protějšek Fernández. Situaci pochopitelně odsoudili hráči i oba trenéři. Gil Marín zase nazval všechny agresory, kteří se skrývají mezi fanoušky odpadem a zm*dy. Z prohlášení všech představitelů vyplývá, že tento incident bude poslední kapkou, po které budou kluby chtít zatočit s radikálními příznivci na stadionech, po čemž nyní volá i LFP a RFEF.

Dnes na svá prohlášení klub navázal s velmi striktním opatřením – okamžitým zrušením oficiálního statusu skupiny Frente Atlético. Na klubových stránkách bylo oznámeno, že zhruba 4000 ultras z této skupiny již není považováno za příznivce Atlética Madrid. Na základě policejní zprávy o tom rozhodla speciální komise, která byla k vyšetření události ustanovena. Stejně ostře se vyhradila i proti násilí ve fotbale a jakýmkoli dalším skupinám, které by násilným způsobem prosazovaly své politické, rasistické či xenofobní názory. Podobně postupovalo i Deportivo, které na dva zápasy uzavře tribunu, na které se shromažďují Riazor Blues.

Sobotní incident je tragédií, kterou je nutné odsoudit a netolerovat. Otázkou nyní je, zda Jimmyho smrt povede k zatočení s radikálními chuligány mezi fotbalovými fanoušky. Těchto lidí je naprosté minimum; ze stovek tisíc fanoušků a desítek tisíc registrovaných socios Atlética patří k fotbalovým ultras pouhých několik tisíc, z nichž se sobotních tragických událostí účastnil pouhý zlomek. Proto doufejme, že se taková situace již nebude opakovat a mezi fotbalovými fanoušky ve Španělsku půjde jedině o to hlavní – o fotbal.

Na videa ze sobotního řádění chuligánů se můžete podívat zde: