Atlético Madrid CZ/SK

Statistické okénko: El Derbi madrileño

15/09/2014 16:07 // Atletico de Madrid // 859 zobrazení // zdroj: infoatleti.es, transfermarkt.co.uk, twitter.com/MisterChip2010, twitter.com/pedritonumeros, twitter.com/OptaJose
Arda slávi víťazný gól.

Zápas rozhodl Arda Turan.

Tento článek měl původně vyjít až jako součást pravidelného měsíčního statistického souhrnu, nicméně poslední madridské derby bylo natolik pestré na různé kuriozity a historické milníky, že by délka onoho měsíčního článku zřejmě přesáhla únosou mez. Pojďme se proto ohlédnout za slavným vítězstvím nad odvěkým rivalem již nyní.

 

 

 

Real Madrid – Atlético Madrid (1:2)

 • V roce 2014 se jednalo již o sedmé madridské derby – v žádném jiném roce se jich neodehrálo více.
 • Atlético poprvé v historii zvítězilo ve dvou po sobě jdoucích ligových zápasech na hřišti Realu Madrid.
 • Během posledních 16 měsíců vyhrálo Atlético čtyři madridská derby, což je stejný počet, jako mezi lety 1992  a 2012.
 • Dvě derby v řadě vyhrálo Atlético počtrnácté. V příštím zápase s Realem už ale bude útočit na větší historický úspěch, neboť tři v řadě vyhrálo pouze dvakrát v historii (v letech 1920-21 a 1950-51).
 • Diego Simeone zvítězil již ve svém čtvrtém derby. Více vítězství získali už jen tři trenéři Atlética – Helenio Herrera s pěti, Luis Aragonés s devíti a Ricardo Zamora také s devíti.
 • Simeone se stal první trenérem, který dokázal s Atléticem zvítězit na Santiago Bernabéu třikrát (včetně oficiálně neutrálního finále Copa del Rey). Dvakrát se to povedlo pouze Luisi Aragonésovi, Ricardu Zamorovi a Josému Villalongovi.
 • V celé historii Realu Madrid jde navíc teprve o šestého trenéra soupeře, který na jeho hřišti v La Lize dokázal vyhrát dvakrát po sobě (těmi dalšími jsou Pentland, O’Connell, Albéniz, Vázquez a Guardiola).
 • Sedm posledních penalt v madridském derby bylo odpískáno ve prospěch Realu Madrid. Všechny proměnil Cristiano Ronaldo, tři z nich odpískal Mateu Lahoz.
 • Poslední penaltu Atlética proti Realu kopal 28. března 2010 (tj. před 17 zápasy) Diego Forlán, který tehdy proměnil.
 • Cristiano Ronaldo se rovněž stal prvním hráčem v historii La Ligy, který vstřelil Atléticu čtyři góly z penalty (další dvě přidal v Copa del Rey a jednu v Lize mistrů). Stejný počet penalt navíc nikdy nevstřelil žádnému jinému soupeři.
 • Ronaldův gól byl jeho čtrnáctým proti Atléticu. V madridském derby nastříleli více jen tři hráči (všichni za Real Madrid) – Santillana (15), Di Stéfano a Bernabéu (oba 17). Nejvíce gólů proti Atléticu ze všech hráčů v historii nastřílel Telmo Zarra (23), v závěsu za ním je Lionel Messi (20).
 • Gabi a Raúl García odehráli své 16., respektive 17. madridské derby. Při počtu utkání mezi oběma kluby v posledních sezonách vůbec není vyloučené, že se jim podaří dosáhnout na rekord Collara, který odehrál 36 utkání.
 • Ze 153 utkání pod Diegem Simeonem prohrálo Atlético pouze čtyři zápasy, ve kterých vedlo. Kromě nešťastného finále Ligy mistrů šlo o tři ligová utkání z předminulé sezony: prohru 1-4 na Camp Nou v prosinci 2012, domácí zápas s Realem z dubna 2013 a domácí zápas s Barcelonou z následujícího května (ve všech třech Atlético vedlo po gólu Falcaa).  Jak je patrné, venku Simeoneho tým prohrál jediný zápas, ve kterém šel do vedení.
 • Pět předchozích ligových zápasů nevstřelilo Atlético gól jinak, než z rohového kopu. Gól Tiaga byl pátým v této řadě.
 • Posledním ligovým gólem, který před tím Ardovým padnul jinak, byla dubnová hlavička Raúla Garcíí z hřiště Valencie.
 • Ze  svých posledních 14 ligových gólů vstřelilo Atlético 11 hlavou, přičemž z 9 z nich padlo ze standardní situace.
 • Pro Ikera Casillase se v jeho 23. zápase jednalo o první ligovou prohru proti Atléticu.
 • Arda Turan se stal druhým tureckým hráčem, kterému se v La Lize podařilo skórovat proti Realu Madrid. Tím prvním byl Nihat Kahveci, kterému se to za Real Sociedad podařilo dvakrát v letech 2003 a 2005. Zároveň je Arda prvním tureckým hráčem, který se trefil madridském derby.
 • Na pár vteřin se na hřišti objevili dva Mexičané (Javier Hernández a Raúl Jiménez), což bylo v madridském derby rovněž poprvé.
 • Ve stejný moment se na chvíli (od příchodu Ardy a Griezmanna do vystřídání Mandžukiće) objevila na hřišti sestava s pořizovací hodnotou 114 milionů eur – nejdražší tým, který kdy Atlético postavilo na hřiště.
 • To nicméně stále není nic proti pořizovací ceně základní jedenáctky, kterou nasadil Real Madrid. Ten nasadil všechny své drahé nákupy z posledních let, za které dohromady vysázel 501 milionů eur. Stále tedy šlo o 4,39x dražší sestavu, než ona nejdražší sestava Atlética v průběhu zápasu. Základní sestava Realu byla mimochodem tou úplně nejdražší v dějinách fotbalu (jejíž cenu by ještě o nějakých deset milionů navíc vyšrouboval Keylor Navas).

 

Komentáře (2)
 1. Velice dobrá práce, Jáchyme. Ty statistiky jsou neskutečné. Co odrážka, to perla. Statistika se zápasy, ve kterých vedeme, to je něco až neuvěřitelného.

  Jak je to s počtem zápasů pod Simeonem? Wikipedia udává 154 s bilancí 99-31-24 (což je mimochodem unikátní) a z toho vycházející winning percentage 64,29.

  Může Simeone slavit na hřišti Olympiakosu 100. vítězství na lavičce Atlética? A teď nevím, může být v pohárové Evropě vůbec na lavičce? :D

 2. Toto sú fakt perly. A tie jedenástky :D bez slov


Komentáře

No trackbacks yet.