Atlético Madrid CZ/SK

Statistické okénko: Atlético fauluje a neproměňuje penalty, zato střílí vlastence

26/03/2012 20:22 // Sebyk // 724 zobrazení // zdroj: as.com, marca.com

Ligoví statistici pilně pracují a o týmech Primery sbírají data nejrůznějších kategorií. Co se Atlética Madrid týče, přišli v posledních týdnech hned s několika velmi zajímavými statistickými zjištěními, která vám přinášíme v tomto článku. Začněme u jednoho pořádného milníku – kam až zápisy statistiků sahají, Rojiblancos v tuto chvíli na hřištích soupeřů nasázeli celkem 1499 branek, a čekají tedy na jubilejní 1500. gól vstřelený venku. Pokud se jim to někdy v blízké budoucnosti povede (věřme že ano), stanou se po Realu Madrid a Barceloně teprve třetím týmem v historii Primery, který tuto hranici pokořil.

To však bylo k pozitivním statistickým zprávám prodnešek vše – Atlético se totiž v historii La Ligy drží na čelních pozicích dvou nelichotivých žebříčků: neproměněných penalt a vlastních branek. Když se podíváme na celkový počet pokutových kopů, které Atlético dostalo možnost zahrávat (401), zjistíme, že v historii Primery jsou jen dva týmy, které jich kopali více – zcela nečekaně Real Madrid (441) a Barcelona (404). S nabídnutými příležitostmi ke vstřelení jednoduché branky však Atlético nakládá trestuhodně nedbale. Když Radamel Falcao na Mallorce ledabyle zahodil nabídnutý pokutový kop, byla to již 111. střela hráčů Atlética z bílého puntíku, která nenašla svou cestu do sítě.

V tomto ohledu je Atlético v historických tabulkách La Ligy neohroženým králem. Slabá percentuální úspěšnost 72 % hovoří za vše. Rojiblancos navíc mají talent na to zahazovat penalty v klíčových okamžicích – Vavá v roce 1959 neproměněným pokutovým kopem proti Realu připravil Atlético o finále tehdejší Ligy mistrů, Dirceu v roce 1982 v prodloužení utkání na Santiago Bernabéu zase o finále domácího poháru. V roce 1975 to byl opět Real Madrid, který Atlético v semifinále Copy vyřadil na penalty. V sezoně 1996/97 se zase Colchoneros zahozeným pokutovým kopem z kopačky Esnáidera proti Ajaxu sami obrali o semifinále Ligy mistrů.

Co se nastřílených vlastních gólů týče, jsou v tomto ohledu Atléti druhým „nejúspěšnějším“ týmem La Ligy. Svým zásahem do vlastní sítě na Mallorce Diego Godín Atlético osamostatnil na druhé příčce historické tabulky, odkud Rojiblancos se 76 vlastenci ztrácí dvě branky na vedoucí Real Sociedad. Historickým rekordmanem Atlética je v tomto ohledu obránce Alfonso Aparício, který se do vlastní branky trefil hned pětkrát. Stávajícím Jamiem Carragherem je pro Rojiblancos Luis Amaranto Perea se třemi zásahy. Z vlastních gólů Colchoneros nejvíce pak těží Athletic Bilbao – svým bratrům v triku Madriďané darovali již sedm zásahů do vlastní sítě.

V tomto ročníku Primery Atlético kraluje i dalším nelichotivém ohledu – spolu s Mallorkou se s přehledem drží na prvních místech žebříčku nejčastěji faulujících týmů, když se jejich pohybují mezi 15 a 20 fauly na zápas. Rojiblancos se ve spáchaných faulech neztratí ani v evropské konkurenci – v Evropské lize jsou v tomto ohledu druzí s minimálním odstupem na vedoucí Legii Varšava. Největším přispěvatelem do kolonky nedovolených zákroků je pak střední záložník Gabi. Řezník z Calderónu má na kontě nejvyšší počet faulů v Evropské lize (33), v Primeře je pak na druhém místě za Irineyem z Betisu, na jehož 70 faulů ztrácí pouze jeden. Třetí zástupce kapitána Colchoneros však vzhledem k nižšímu počtu odehraných zápasů vede alespoň ve statistice nedovolených zákroků na zápas (2,9).

Komentáře (4)
  1. Perea *WASSUP* :D
    Jinak teda z pohledu statistiky jsme teda pěkní tragédi. Aspoň konečně v číslech černé na bílém, proč jsme na tom tak blbě :D

  2. Inak, k tým dôležitým nepremeneným penaltám. Chýba tu ešte penalta Jimmy Floyd Hasselbainka v poslednom zápase sezóny 1999/2000, myslím že proti Oviedu, vďaka čomu zápas skončil remízou a Atlético potom hralo o popredné priečky v Lige Adelante… :D


Komentáře

No trackbacks yet.