Atlético Madrid CZ/SK

Současný model ligy je neudržitelný, shodují se Cerezo a Gil Marín

07/09/2012 01:48 // Andres // 805 zobrazení // zdroj: as.com

Vrcholní představitelé Atlética Madrid včera navštívili kanceláře deníku AS. Přinesli s sebou Evropský Superpohár, ale také zprávu pro ty, kteří velí španělskému fotbalu.

Los Colchoneros vyhráli Superpohár díky hattricku excelentně hrajího Radamela Falcaa. Klub však ví, že udržet Kolumbijce dlouho bude těžké. Fanoušci doufají, že zůstane, ale i vzhledem ke stávajícímu modelu distribuce televizních příjmů se to jeví nemožné.

Za tři roky nezůstanou mimo Real a Barcelonu v La Lize žádní velcí hráči,“ říká Miguel Ángel Gil Marín, generální ředitel Atlética. Zbytek přítomných – prezident klubu Enrique Cerezo, ředitel Clemente Villaverde, vice-prezident Antonio Alonso a ředitel komunikace Rafael Alique, neváhali dát najevo souhlas s jeho předpovědí.

Atlético Madrid nedávno dokázalo porazit posledního vítěze Ligy mistrů Chelsea a dokázalo tak, že je v Evropě stále konkurenceschopné, ředitelé však varují, že tento stav nemusí trvat dlouho. „Současná struktura se musí změnit, aby 18 klubů nemuselo živořit,“ zdůraznil Gil Marín. „Premier League si vytvořila značku a díky mezinárodním televizním právům si kluby dělí třikrát více peněz než ve Španělsku. Tady místo toho Madrid a Barça získávají o 30 bodů více než třetí tým tabulky.

Do debaty se zapojil i Enrique Cerezo. Ten si zase postěžoval na plánování zápasů. „Osobně se mi nelíbí zápasy v nedělní poledne. Ve Španělsku to nemá žádnou tradici. Pokud ale máme hrát, protože je tam finanční kompenzace, budeme. Řekl nám ale někdo, že se ty zápasy budou vysílat v Číně? A pokud to opravdu má otevřít trh, proč potom Real Madrid hrál stěží někdy v tomto čase a Barcelona nikdy?“ uvedl prezident Atlética zajímavý argument. Čínský divák se určitě rád podívá na to nejlepší, co La Liga nabízí. Když už ale menší kluby hrají polední zápasy místo nedostižné dvojky na čele tabulky, proč si taky neuříznou větší podíl z peněz, které takto z Číny připlují?

V loňském roce jsme hráli osm zápasů v tomto čase a sedm z nich bylo po čtvrtečním zápase Evropské ligy,“ poukázal Gil Marín. Vedení La Ligy podle něj navíc zatím nepublikovalo žádné údaje o popularitě španělského fotbalu v Asii. „Musíte je ale brát v potaz. Za prvé, polovina světové populace žije v Asii a za druhé, kvalitativně i kvantitativně jsou tyto země velmi silné. Zkvalitnění těchto práv by mělo mít nejvyšší prioritu,“ dodal.

Miguel Ángel Gil Marín se aspoň podle svého nedávného mediálního obrazu definitivně poučil z rozhazovačnosti a lehkomyslnosti svého otce a hodlá zvolit cestu promyšlených investic. Tu ale požaduje po fotbalu v celém Španělsku. „Španělský fotbal můžete rozdělit do tří epoch. Ta první byla definována nedostatečnou právní úpravou. Nástup klubů jako veřejných společností přivedl lidi jako můj otec (Jesús Gil, bývalý majitel Atlética Madrid, který dovedl k double v roce 1996 a pak ale i k sestupu v roce 2000), Lopera (Manuel Ruiz de Lopera, bývalý vlastník Realu Betis) a další muže, kteří chtěli být hlavně středem pozornosti. Nyní musíme najít řešení, kterým znovunastolit řád a solventnost ligy,“ pokračoval Gil Marín.

Atlético navrhuje, aby se vzalo to nejlepší z jiných modelů – amerického, anglického a německého –   a uniklo se tomu, co tu máme nyní, kdy Real Madrid a Barcelona stojí na všech titulcích a ostatní kluby si vyslouží sotva sloupek. Musíme skončit s ligou bez placení a plnou insolvenčních řízení. Liga, ve které může jeden tým dosáhnout 100 bodů ze 114, je ligou plnou problémů. Musíme se podívat na Anglii, kde Manchester United prohrál svůj první zápas a ten třetí vyhrál až v nastaveném čase. Tam tým, který stojí na vrcholu výdělků z televizních práv, získá jeden a půl krát tolik co poslední. Zde dva týmy vydělají 140 milionů eur a třetí jen 40,“ dodal Gil Marín, který myslí, že příští smlouva o televizních právech, která se bude vyjednávat v roce 2012, by měla být prodána společně, i když neočekává, že se tak skutečně stane.

Podle Gil Marína současná situace dovoluje Realu Madrid a Barceloně zruinovat kádry zbylých 18 týmů, snížit počet jejich fanoušků a v konečném důsledku snížit jejich podíl na trhu, což dále zvětšuje propast mezi předními dvěma kluby a zbytkem. „Stačí se jen podívat, co se stalo letos v létě. Kromě Athleticu a nás každý z „těch ostatních 18 klubů“ musel prodat své důležité hráče, aby vyrovnal rozpočet. Čtyři kluby přišly s nabídkou za Falcaa (Manchester City, Chelsea, PSG a Anži). Zůstal, protože jsme se to s ním rozhodli risknout.

Výhra Superpoháru znamenala pro Atlético skvělý start do sezony, aby ale udrželo tempo, bude potřebovat podporu La Ligy. Podle Gil Marína ale ani prezident LFP José Luis Astiazarán, ani viceprezident Javier Tebas nejsou ochotni pomoci. „Dát čtyři góly proti Chelsea mělo obrovský dopad a jsme teď podle žebříčku UEFA 8. nejlepší tým v Evropě. Dostali jsme se do centra zájmu, ale nebudeme z toho moci profitovat, pokud naše liga nebude silná i v jiných zemích. Potřebujeme, aby se La Liga stala značkou v zahraničí.

Komentáře (3)
  1. Spanielska liga je na kolenach, aspon pokial ide o komercny produkt… ten rozdiel Realu/Barcy od zvysku sveta je chory, pritom ostatne spanielske timy su sice silne (co jasne ukazalo Atlético proti Chelsea ci Bilbao vlani porti ManU), ale nikoho nezaujimaju, lebo su 30 bodov od titulu
    Problem je, ze ti dvaja neustupia a pokial bude vsetko fungovat na tom, ze liga riadia 2 timy + kupene hlasy druholigistov, ako je tomu teraz, tak sa za par rokov dockame toho, ze do ESP nebude prestupovat nikto a liga skonci ako v Skotsku

  2. Je to fakt šílený, jako snad největší paradox mi přijdou ty časy v neděli odpoledne, přesně jak říká Gil Marín, zavede se to kvůli divákům v asii a jediný dva týmy který maj v asii nějaký fanoušky v tyhle časy nehrajou %-) *WALL2*

  3. gil marin asi vazne nekdy v posledni dobe spadnul na hlavu, protoze v posledni dobe mluvi skvele :D
    bohuzel ma naprostou pravdu, spanelskej fotbal je na pokraji svyho konce, i kdyz to tak zdanlive vubec nevypada. penize jsou zkratka klic a odkud je maji ty kluby vzit? leda prodejem hracu. pokud se to fakt nezmeni, jako ze nevidim jedinej zpusob, jak by se to zmenit mohlo, tak to muze primera zabalit. uz ted je ostatne soutezi, kde o titulu rozhoduje v podstate jen el clasico…


Komentáře

No trackbacks yet.