SL Benfica – Atlético Madrid 1:2

07/12/2015 20:51 // Mindrot // 228 zobrazení
Vietto strieľa víťazný gól. Zdroj: as.com

Tretí rok za sebou dokázalo Simeoneho Atlético vyhrať svoju základnú skupinu Ligy majstrov a tretíkrát za sebou len s tromi inkasovanými gólmi. Tentoraz potrebovali Colchoneros zvíťaziť v búrlivej atmosfére lisabonského Estádio da Luz a tento úkol zvládli na výbornú. Oplatili Benfice domácu porážku z Calderónu rovnakým rozdielom, pričom portugalský tím sa do hry dostal na desať minút, nasledujúcich po kontaktnom góle, inak možno na Atlétov sypať len slová chvály. Hostí dostal do vedenia po rýchlom protiútoku a prekrásnej akcii Saúl, po zmene strán zvyšoval na 0:2 Vietto. Benfica štvrťhodinu pred koncom znížila Mitroglouom, na vyrovnanie už ale nedosiahla.

Domácim patrila prvá dvadsaťminútovka, ktorú herne úplne ovládli, avšak proti defenzíve Atlética si nedokázali vytoriť žiadnu príležitosť. Červenobieli sa následne vytiahli z ulity a pred domácou bránou boli oveľa nebezpečnejší, vzruch vyvolali Saúlova a Gabiho dobre mierené bomby spoza šestnástky, Júlio César v oboch prípadoch vytiahol ukážkový zákrok, následne mohol zakončovať z bezprostrednej blízkosti Vietto, obetavo však nebezpečie zhatil Lisandro. Hralo sa naďalej v obrovskom tempe, hráči nechávali na trávniku absolútne všetko, čomu zodpovedalo aj množstvo tvrdých súbojov.

Po polhodine hry kopali domáci prvý roh, ktorý Gaitán zakrútil smerom do brány a lopta poriadne vystrašila Jana Oblaka. Vzápätí však sčista jasna zahrmelo na druhej strane, Griezmann v 33. minúte vysunul Vietta za obranu, Argentínčan krkolomne vrátil pod seba a úplne voľný nabiehajúci Saúl napálil loptu nekompromisne do siete, hostia sa dostali do vytúženého vedenia. Lisabonskí Orli sa snažili odpovedať o päť minút neskôr Guedesovou krížnou strelou, ktorá len tesne prefrčala popri Oblakovej pravej tyči. Do prestávky sa už na trávniku nič vážnejšie neudialo, Benfica síce vyslala dve-tri nebezpečné lopty do šestnástky hostí, defenzíva Colchoneros však fungovala bezchybne.

Okamžite po zmene strán sa vo veľkej šanci ocitol striedajúci Mitroglou, vlnila sa len bočná sieť brány hostí. Na opačnej strane bol o dve minúty neskôr krásny individuálny Griezmannov prienik na poslednú možnú chvíľu zastavený Jardelom. Domáci hráči naďalej predvádzali agresívnu hru, avšak pôsobili nekonzistentne, po inteligentnom futbalovom riešení často nasledovala úplne naivná strata lopty. Atléti naproti tomu predvádzalo ľadový pokoj a dokonalú organizáciu. Trpezlivosť sa hosťom vyplatila desať minút po prestávke, Filipe naľavo vysunul Carrasca, ten si počkal a strieľanou prihrávkou našiel Vietta, ktorý urobil veľký kus práce, odstavil tesne brániaceho Jardela a tečoval loptu do siete. Vytúžená gólová poistka!

Na trávnik sa dostal starý známy Raúl Jiménez, ktorý hneď vyskúšal Oblakovu pozornosť strelou k tyči, Slovinec v bráne hostí (na ktorého fanúšikovia jeho bývalého klubu vytrvalo pískali a bučali) bol pozorný. Rovnako to na druhej strane skúšal tvrdou strelou z diaľky Carrasco, aj Júlio César, o generáciu starší než Oblak, ukázal, že stále má na to, chytať na najvyššej úrovni. Domáci sa tlačili za kontaktným gólom, no vyzeralo to, že defenzíva Atlétov si poradí so všetkým. Ako blesk z jasného neba tak prišla 75. minúta, Jiménez našiel Mitrogloua, ten sa svojím dôrazom zbavil trojice brániacich protihráčov a strelou od tyče znížil na 1:2 z pohľadu domácich. A mohlo byť ešte horšie, o pár minút neskôr pálil Renato Sanches, lopta mierila tesne nad brvno.

Domáci prirodzene dostali novú krv do žíl a desaťminútovka, nasledujúca po góle bola v ich podaní najlepšou pasážou zápasu. Hráči v červených dresoch boli odrazu všade, Atlétov lopta na nohe pálila a nedokázali ju podržať dlhšie než pár sekúnd. Najmä všadeprítomný Renato predvádzal výkon ako z iného sveta. Obrovskú šancu zahodil Raúl Jiménez, jeho hlavička po centri z pravej strany v jasnej pozícii mierila vedľa. Ďalší vzruch priniesol Eliseu, ktorý potiahol loptu až pred šestnástku, jeho strelu Oblak dokázal poľahky skrotiť. V záverečných minútach sa však už Atléti dokázali skonsolidovať a vcelku pohodlne ubránili v búrlivej atmosfére víťazstvo, zabezpečujúce im prvenstvo v skupine.

76. Carcela ↑↓ Gaitán 92. Giménez ↑↓ Griezmann

75. Mitroglou (Raúl Jiménez) 33. Saúl (Vietto)
55. Vietto (Carrasco)

77. Fejsa 68. Godín
70. Saúl
89. Óliver

stats_ben1

Atléti budú mať čo Benfice oplácať. Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Schyľuje sa k vyvrcholeniu bojov v skupinovej fáze Ligy majstrov, Atlético čaká v utorok priamy súboj o prvé miesto v C skupine. Na Estadio da Luz, domovskom štadióne Benficy, na ktorý majú Atléti také trpké spomienky, budú musieť Simeoneho zverenci oplatiť Orlom prehru z Calderónu, pretože len plný bodový zisk umožňuje červenobielym postup z prvého miesta a tým aj možnosť potencionálne ľahšieho súpera.

Do Lisabonu cestovalo 20 hráčov, zranení Tiago a Jackson nie sú žiadnou novinkou, aj keď u Kolumbijca je už možné očakávať skorý návrat . Na súpisku sa dostali Lucas i Thomas, u ktorého možno očakávať, že to bude pravidlom, čo je jeden z dôsledkov Tiagovho zranenia. Thomas sa pre klubové stránky v rámci rubriky ATMOnAir vyjadril: „V Lige majstrov neexistuje ľahký súper. Budeme hrať rovnako ako v posledných zápasoch, aby sme vyhrali. Naším cieľom je výhra a prvenstvo v skupine.“

Na predzápasovej tlačovke Diego Simeone uviedol: „Benfica odohrala v Madride výborný zápas, je to tím, ktorý má vpredu veľké možnosti. Musíme sa mať na pozore pred hráčmi, ktorí nám môžu spôsobiť problémy, napríklad Gaitán alebo Renato – Benfica stále vychováva kvalitných mladých hráčov,“ uviedol práve k posledne menovanému 18 ročnému talentu, ktorého víkendový gól v domácej lige obletel svet. A Simeoneho dojmy, že bude opäť na Estadio da Luz? „Áno, je to množstvo spomienok. Dobré, pretože sme tam hrali finále Ligy majstrov, zlé, pretože sme v ňom prehrali,“ uviedol Cholo stroho.

Tréner Orlov Rui Vitória nemôže počítať s tromi zranenými hráčmi, Luisão má zlomenú ruku, Nélson Semedo problémy s kolenom a starý známy Toto Salvio je mimo ešte od nešťastného zranenia kolena v máji tohto roku. Naopak, vracia sa ďalšia známa tvár Sílvio po zranení v Astane. Portugalský klub dobre vie, že na víťazstvo v skupine mu stačí len remíza, ako bude s týmto vedomím vyzerať ich hra sa dozvieme v utorok, 8. decembra od 20:45, na pravidlá dohliadne Rumun Ovidiu Haţegan.