Atlético Madrid CZ/SK

Simeoneho přikázání

30/12/2011 00:48 // Andres // 786 zobrazení // zdroj: mundodeportivo.com

Když se vedení Atlética Madrid rozhodlo pro angažování Diega Simeoneho, nemělo to být jen polovičaté krizové řešení na záchranu sezóny. Díky svým vlastnostem, silné osobnosti i znalosti týmu a ligy by mohl rodák z Buenos Aires, který je navíc i velkým oblíbencem u fanoušků, být ideálním koučem pro Colchoneros.

Charakter

Jako silná osobnosti se Diego Simeone prezentoval už jako hráč, stejná osoba je to u postranní čáry. Prožívá zápas, divoce gestikuluje a neustále posílá své instrukce na hřiště. Už jako hráč byl při své druhé štaci v Atléticu jakýmsi čtvrtým asistentem, shodou okolností pod Gregoriem Manzanem.

Jeho zanícení a silný duch jej nutí bojovat až do samého konce. „Existuje fráze, která mě vždy strašila: ‚Už nemusíš nic dokazovat.‘ V životě musíte dokazovat věci až do smrti,“ řekl Simeone na své prezentaci v San Lorenzu.

Nebojí se ani prásknout dveřmi, pokud cítí, že vedení klubu s ním nejedná na rovinu. Bez skrupulí tak udělal v San Lorenzu, Riveru, Catanii nebo naposledy v Racingu. Ukončení posledního kontraktu v Argentině jej stálo milion dolarů a on ani nemrkl.

Motivace

Cholo je přirozený vůdce, který s sebou dokáže táhnout celou skupinu. Byl takový, už když hrál. Na časy, kdy Simeone vedl Atlético za ziskem Doblete, vzpomíná Kiko Narváez: „Den před rozhodujícím zápasem s Albacete pochodoval ode dveří ke dveřím, kde jsme byli ubytovaní, a na všechny bušil, aby je namotivoval. Mně řekl: ‚Nechápu, jak si můžeš zdřímnout, když hrajeme ligu.‘“

Argentinský trenér se neustále vzdělává v koučovacích metodách a technikách vedení skrze manuály a knížky. Miluje všemožné výzvy. „Mám za sebou jen pár let, ale už jsem zažil složité situace. Motivovalo mě, když říkali ‚Nechoď tam, je to jeden velký bordel,‘“ vysvětloval tisku Cholo svůj příchod do San Lorenza.

Vítězný typ

Cristian González, kterého Simeone vedl právě v San Lorenzu, vždy říkal, že je to rozený vítěz: „Nutil nás vyhrávat všechno. Být hráči dobrými v držení míče, presinku, protiútocích, záleží na soupeři.“

Cholo má na svém kontě coby hráč dva poháry pro vítěze Copa América, jeden španělský titul, jeden italský titul, taky má po jednom národním poháru z obou zemí, jeden italský Superpohár, vyhrál Pohár UEFA a následně rovněž evropský Superpohár. Jako trenér rovněž ví, co to je vyhrávat tituly. Pochlubit se může jednou výhrou v argentinské Clausuře a jednou v Apertuře.

Simeone zná jenom vítězství, nic jiného a to samé požaduje po svých svěřencích. „Vždy jsem byl vítěz. Je to má podstata. Můžete na sobě změnit cokoliv, ale nemůžete změnit svou podstatu. Vždy jsem byl stejný a nic mě nezmění. To je jedna z mých dobrých vlastností,“ poznamenal sám Argentinec.

Workoholik

Ti, kdo ho znají, o něm tvrdí, že je až posedlý přípravou na zápasy a přirovnávají jeho práci k stylu pověstného Bielsy ovšem s osobností sobě vlastní. Neustále sleduje dění ve fotbale, vývoj taktik, tréninkových metod, nových technik. Fotbalem žije 24 hodin denně.

„Prožíval jsem fotbal velmi intenzivně. Pracoval jsem s ním krátce, ale i tak měl velký dopad na mé chápání fotbalu, že tomu musíte něco dát, zodpovědnost, být profesionál 24 hodin každý den,“ řekl Radamel Falcao.

Na tréninky někdy El Cholo chodí i o 45 minut dříve než hráči, aby si připravil své tréninkové rekvizity. V předsezonních přípravách dokonce trénuje s hráči, aby jim byl blíž.

Vzadu na nulu

Jedním ze Simeoneho kréd je: „Tým, který dostane nejmíň branek, má největší šanci se stát šampionem.“ Fungování defenzívy má pro něj na žebříčku priorit vyhrazeno první místo a to se bude v Atléticu hodit. Po počáteční skálopevné obraně začali mít totiž Colchoneros – jako každou sezonu – v této činnosti problémy. Cholo jim hodlá vštípit, že je to hlavně kolektivní práce.

Diego Simeone ve své herní filosofii prodělal značné zvraty. S Estudiantes, kde měl Veróna nebo Sosu, se snažil hrát ofenzivní, dynamický fotbal. V nastoleném trendu pak pokračoval i s Riverem a dovedl je za titulem. Zkušenosti v San Lorenzu a zejména během druhé štace v River Plate jej ale donutily změnit systém a „italizovat“ hru podle svých zkušeností z Calcia. Špatné výsledky jej neodradily a podobný systém s dvojicí defenzivně laděných záložníků praktikoval i v Racingu Avellanda, odkud do Atlética přišel. Přesto, že zde takřka do posledních zápasů bojoval o titul, vysloužil si za to kritiku fanoušků, kteří požadovali odvážnější hru.

Formace: řád nadevše

Simeone se s velkou pečlivostí zaměřuje na taktický obraz hry a hodně od hráčů v tomto směru vyžaduje. Tady taky prošel velkým vývojem. S Estudiantes hrál 4-4-2, u River Plate volil 3-3-3-1, pak ale přešel k 4-2-3-1 a dokonce 4-3-1-2, které praktikoval v Catanii nebo v Racingu, protože se zhlédl v evropském stylu hry se dvěma pivoty – jedním, který se stará o eliminaci útoků soupeře, a druhým, který má na starosti tvoření hry.  V každém případě ale Cholo žádá o přímou, rychlou, dynamickou hru plnou vášně. Zároveň pro něj ale platí, že „řád je základem všeho“.

Metodologie a trénink

El Cholo se stále ještě nepřestal formovat. Má vlastní videotéku, malý poznámkový blok, do kterého si zapisuje veškeré své nápady a myšlenky spjaté s tréninkem. Bez jakýchkoliv překážek dá najevo hráčům, v čem nesplňují požadavky. Přitom se je ale snaží nezahlcovat zbytečnými pokyny.

Velkou důležitost přiznává fyzické přípravě: „Chci tým s charakterem, který bude vysoko presovat, hrát nakrátko, ale kompaktně. Klíčem k dosažení toho je dobrá fyzička,“ řekl Simeone po příchodu do Catanie.

Tréninky vede v evropském stylu s míčem jako hlavním protagonistou. „Jsou to dynamické a náročné tréninky. Hráči se nenudí, cvičení jsou zábavná. Přestrojuje fyzické cvičení za cvičení s míčem,“ říká Sebastián Saja, která se se Simeonem potkal v San Lorenzu. Cholo má rád praktiky, které napodobují reálné herní situace s kontaktem mezi hráči jako během zápasu.

Mezi Evropou a Argentinou

Seznam koučů, kteří jej po jeho dlouhou kariéru vedli, je ohromující. Už od počátků své kariéry si dělal poznámky, z osob, které jej vedly, pak vytvořil kaleidoskop svých vzorů: „Zůstal jsem u osobnosti Baliseho a Passarelly, vášně a schopností Bilarda a Bielsy, schopnosti přečtení a výběru hráčů Erikssona a herního systému Manciniho,“ přiznává Simeone. „El Loca“ přitom označuje jako svůj největší idol: „Bielsa zanechá stopy na každém hráči, kterého vedl. Nikdo o něm nemluví špatně. Jeho metody jsou revoluční a byl to bezpochyby nejlepší kouč, jaký mne kdy vedl. Teď se snažím okopírovat několik věcí, které mě naučil,“ řekl Cholo.

Své metody rozvíjel i na několika stážích, jmenovitě v Interu Milán pod Mourinhem, od kterého se inspiroval ve svém 4-2-3-1 systému, nebo ve španělské Barceloně, kde studoval styl veleúspěšného Pepa Guardioly.

Diego Simeone se narodil v Argentině, vyrostl však podle svých slov na starém kontinentu: „Evropa mě hodně ovlivnila. Šel jsem tam, když mi bylo 20, prožil jsem tam nejdůležitější část mého života, kdy člověk opravdu vyzrává, uvědomuje si, co je dobré a co se nepovedlo. Mé týmy jsou ofenzivně laděné, ale je to defenzíva, která vám vyhrává zápasy, a byla to Itálie, která na mně nechala tuto ‚defenzivní stopu‘.“

Jídlo a oddanost

El Cholo je také mužem, který je posedlý stravováním a péči o sebe. Hráč trénuje dvě hodiny denně, ale zbytek dne je plný pokušení. Zkušeností Argentince z Evropy je, že profesionál žije 24 hodin denně. V Argentině měl zvykem umístit na kraj hřiště tác s ovocem. Hráčům zakazuje přemíru tuků, karbohydrátů, červeného masa nebo nedostatek mléka a ryb. V tomto směru by ale měli být Colchoneros po zkušenosti s Dr. Escribanem vzděláni. Dále Simeone vyžaduje speciální péči ve dnech kolem hracího dne.

Šatna bez privilegií

Diego se nekamarádíčkuje s nikým v šatně. Jediným měřítkem je oddanost a výkony. „Privilegia? Kdepak. Nejlepší jsou ti, kteří ze sebe vydají nejvíc,“ jsou Simeoneho slova. Měl problémy se slavným Arielem Ortegou, kterému v River Plate zničil ideály nulových nároků. Při svém angažmá v Racingu měl zase problémy s hvězdnými manýry Teófila Martíneze nebo Yacoba. Co na to osobnosti z Atlética?

Obraz v médiích

El Cholo zná důležitost médií a Colchoneros mají díky němu nyní v týmu osobu, která je zvládá perfektně. To byla taky jedna z věcí, kterou vedení od nového trenéra požadovalo, aby obnovilo víru lidí v toto mužstvo. Simeone nemá rád kritiku a nezapomíná. Je si vědom všeho, co kdo o jeho týmu napíše. V rozhovorech se snaží novináře přimět, aby viděl věci jeho pohledem, odbíhá od věcí, které nemají nic společného s fotbalem, přitom to vypadá, že odpoví na všechno.

Komentáře (6)
 1. paradni analyza *BRAVO* *POCTA*
  foto :D *BRAVO*
  myslim, ze se mame nac tesit. se simeonem se urcite nudit nebudeme – a hraci uz vubec ne :D

  • Tiež si to myslím. Podľa článku je presne tréner, ktorého potrebujeme. Je to osobnosť, ktorého si myslím, že budú rešpektovať i hráči a naopak, s ktorými sa on maznať nebude. A to je len dobré. Verím mu. Neviem ako vy. :-) *YES* *BRAVO* Náš tým potrebuje trénera, ktorý má rešpekt. Myslím si aj, že príde k miernej obméne aj kádra ako takého.

   • obmeny se prave obavam :D tym mame myslim slusnej, je potreba ho doplnit na dvou mistech (RB, DM), nic vic…
    on muze bejt problem prave v tom, ze se s nicim nesere. uz vidim, jak po mesici praskne tem nasim kasparum ve vedeni dverma :D najit pro nej spolecnou rec s mafianem gilem, kasparkem cerezem a caminerem, kterej mu vojel zenu, bude myslim sranda :D

    • Práve naopak si myslím, že obmena by prospela alebo prevetrať hlavy niektorým našim hráčom. Určite by som sa zbavil zbytočných hráčov. Myslím, že to je dobre, že sa s nikým a ničím nesere. Je to proste osobnosť. :D Doplniť by som doplnil na pravú stranu obrany, aspoň jedného stopéra, pravu stranu zálohy, stred zálohy by som celý doplnil a zbavil sa Gabiho, Asuncaa, Suaréza, ďalej Pereu a Juanfrana by som sa zbavil tiež a poriešil nejaké posily. Tak uvidíme no. Sú to priemerní hráči, výnimka Asuncao, ale ten už má vysoký vek, aspoň ešte jedného útočníka. Kde Atlético ma kvalitný káder, čosi? Veľa niektorých hráčov nemá čo robiť v Atléticu.

     • zbavit se nekolika hracu, proc ne, ale potreba doplnit je vazne jen na RB/DM. nikde jinde neni treba. kadr je vicemene kompletni. posily stejne neprijdou, pokud nekdo neodejde, jak sam gil nekolikrat rekl…

      • Ak chceme byť na horných priečkach tabuľku zaručujúce minimálne Ligu majstrov, tak je nutné posilniť a vhodne doplniť mužstvo. Simeone tiež bude mať nejaké požiadavky, ja si myslím a to je dobre. A nie vedenie, aby rozhodovalo úplne o všetkom. Spomenutí hráči, ktorých som spomenul nie sú vhodní pre Atlético. namiesto nich vhodné náhrady, ale najprv ich predať.


Komentáře

No trackbacks yet.