Atlético Madrid CZ/SK

Simeone: Věřím, že Falcao bude nejlepším útočníkem světa

09/09/2012 05:18 // Sebyk // 630 zobrazení // zdroj: as.com

Během reprezentační přestávky tradičně přichází okurková sezona, kterou deník AS využil na vyzpovídání Diega Simeoneho. Argentinský kouč, který u fanoušků Atlética již dosáhnul statutu rovného jen Bohu, se rozpovídal mimo jiné o své minulosti i budoucnosti v Atléticu či o hvězdě Rojiblancos Radamelu Falcaovi, na jehož adresu nešetřil chválou.

Během krátkého období jste s Atléticem dokázal divy – ze zlomeného týmu v krizi jste jej proměnil v jeden z nejlepších týmů La Ligy a dovedl jej k titulu evropského šampiona. Jak se vám to podařilo?
Pracoval jsem s vírou a hledal oddanost a nasazení a hráči mé myšlenky sdíleli. Pokud se vám něco takového v Atléticu podaří, vše je najednou o mnoho jednodušší, protože hráči za sebou mají fanoušky, kteří je budou za každých okolností podporovat a hnát dopředu. Pomohou jim, nikdy je neopustí, navždy jim zůstanou věrní a budou za nimi stát, ať už bude situace jakákoliv. Právě to je jedna z nejkrásnějších věcí na tomhle klubu – jeho fanoušci.

Váš kontrakt vyprší v červnu příštího roku. Fanoušci Atlética by však asi raději zbořili vlastní stadion, než aby nechali Chola odejít…
Ne, to vůbec ne. Na to mají Calderón až příliš rádi. Ale ano, mají mě v oblibě a dávají to najevo, kdykoliv jen mohou. A já mám stejný vztah k nim, bylo to vidět při oslavách u Neptuna. Mým úmyslem je prodloužit a pokračovat, uvidíme. Neplánuji naslouchat nabídkám jiných klubů, protože mou prioritou je vyjednávat nejdříve s Atléticem a zůstat tady. Bude zapotřebí mnoho trpělivosti. Osud koučů závisí pouze na výsledcích a ve fotbale se vše může velmi rychle změnit, ať už tím dobrým, nebo špatným směrem. Ale podívejte se, jedinou věcí v mé hlavě a v mém srdci je nyní Atlético. O tom snad není pochyb.

Množství evropských koučů, většina z nich od týmů hrajících Ligu mistrů, vám na nedávném fóru UEFA gratulovala k vítězství nad Chelsea v Superpoháru. Mourinho byl tím prvním – jaký s ním máte vztah?
Čistě kolegiální, chováme k sobě vzájemný respekt. Několik dní před finále jsme spolu mluvili a on mi říkal, že Chelsea porazíme. Teď mi gratuloval a připomněl mi, co mi tehdy říkal. Byl velmi zdvořilý a já jsem mu poděkoval.

Je zajímavé, že Real byl vždy tím týmem, který měl více peněz, Atlético ale přesto vždy fotbalu dávalo útočníky světové třídy: od Gárateho až po Huga Sáncheze…
A Torrese, Hasselbainka, Vieriho, Kuna a Forlána, taky hráči jako Juninho nebo Futre…a teď Radamel Falcao. Klub vždycky dokázal udělat to správné rozhodnutí, vsadit na toho správného hráče. Spousta z nich byla riskantních, ale vyplatila se. Kun Agüero tehdy přišel velmi mladý za velké peníze. Falcao byl jen kousek vedle v Portugalsku, chtěli jej všichni, ale bylo to právě Atlético, které jej nakonec získalo do svých řad. Ano, na útočníky měl klub vždycky čich…

To, co se děje kolem Falcaa, je neuvěřitelné. Je možné jej porovnávat s Hugem Sánchezem?
Pro mě je Falcao stejně dobrý jako Hugo Sánchez. A možná i lepší. Hugo byl zkrátka Hugo, ale Falcao má své přednosti: pokaždé se snaží za každou cenu přijít s něčím lepším, vstřelit ještě o jednu branku více. Má dravost a orientaci ve vápně, kterou jsem v životě viděl jen u Huga Sáncheze. V zakončení je jako Hugo, ale ještě o něco komplexnější. Věřte mi, znám Radamela od jeho začátků v Riveru. A jsem si jistý, že ještě poroste, že se stane nejlepším hráčem na své pozici na světě.

Nestal se jím už?
Ale samozřejmě, patří do té skupiny útočníků kolem Higuaína, Benzemy, Rooneyho. Navíc je silný i ve vzduchu. Věřím, že Falcao se stane nejlepším středním útočníkem světa, číslem jedna na své pozici, a dosáhne toho v dresu Atlética.

Falcao je bezpochyby skvělý, ale máte až takovou víru v jeho schopnosti?
Mám v něj naprosto důvěru – a víc. Víte, před utkáním o Superpohár jsem si byl tak jistý, že jsem jej požádal o to, aby – ať už zápas dopadne jakkoliv – mi po zápase věnoval svůj dres. Udělal jsem to proto, že jsem podvědomě věděl, že Falcao ten zápas rozhodne. A sami víte, jak to dopadlo: Radamel nasázel hattrick, byl největší hvězdou v Monaku a dal mi svůj dres. Navždy jej budu uchovávat s láskou a díky.

Co kromě Radamela Falcaa změnil v Atléticu Diego Simeone, aby mu navrátil zašlý lesk a slávu?
Práce a skromnost – to jsou dvě klíčové věci. Jak říkával Luis Aragonés: čím více trénujes, tím lépe hraješ. Nic víc za tím není. Tohle a oddanost. Oddanost spoluhráči, který vedle vás sedí v kabině a který vedle vás bojuje na hřišti, kouči na lavičce, fanouškům v ochozech…to je Atlético: jednota a oddanost. Lidé, kteří sem přijdou, to velmi rychle zjistí. Je to filozofie, která vás chytne a nepustí. Cítil jsem se tak od prvního dne, co jsem sem vkročil.

Opravdu trvá novým hráčům tak krátce, aby to pochopili?
Ano. Podívejte se na jeden z nejčerstvějších příkladů – Cebollu Rodrígueze, který přišel teprve toto léto. Od prvního dne podával kvalitní výkony, běhal, bojoval, hrál dobře, ale v základní sestavě pro Superpohár se nakonec neobjevil. Mysleli jsme, že pro ten zápas potřebujeme spíše Adriána, který dokáže změnit rytmus hry, zmást obranu soupeře a připravit branky pro Falcaa nebo kohokoliv jiného. A Cebolla to zkrátka přijal, pochopil to, věděl, že to pomůže týmu. A nakonec si ve finále zahrál jako střídající hráč a byl fantastický jako vždy. Tehdy přišla Cebollova chvíle, tak jako přijde v budoucnu zase chvíle ostatních. A já věřím, že každý z nich prokáže Atléticu, svým spoluhráčům a kouči stejnou oddanost, jakou všem toho dne prokázal Cebolla. Tohle je klíč k tomu, jak sestavit velký tým.

Tohle všechno a ještě duch Chola k tomu…
V tom jsem se nijak nezměnil. Uvnitř jsem pořád ten samý člověk, jako když jsem hrával na hřišti. Mám toho ducha, stejně jako každý jiný Atlet.

Komentáře (2)
  1. Super, rád čtu, že by chtěl prodloužit. Právě jsem nedávno četl, že by se líbil argentinské repre i top klubům v Itálii a zrovna Cholo je celkem akční, tak aby zase nešel o dům dál…

  2. cholo *IN LOVE* nemuzu si pomoct, kazdej rozhovor s nim se mi hrozne libi


Komentáře

No trackbacks yet.