Atlético Madrid CZ/SK

Shrnutí podzimní části sezony

28/12/2014 17:39 // Atletico de Madrid // 1 275 zobrazení
Atlético zahájilo sezonu vítězstvím v Supercopě.

Atlético zahájilo sezonu vítězstvím v Supercopě.

Rok se nám pomalu chýlí ke konci. Atlético v jeho první polovině dosáhlo na historický úspěch v podobě ligového titulů a účasti ve finále Ligy mistrů. Přes léto však červenobílý dres vysvléklo několik důležitých hráčů a Diego Simeone stále před novou výzvou. Výzvou, které dvě a půl sezony v Atléticu dosud nečelil. Kvůli odchodu klíčových hráčů byl nucen výrazně pozměnit startovní jedenáctku a fungující systém, který jeho ovečky dva a půl roku úspěšně pilovaly. V tomto seriálu se stručně pokusíme zhodnotit, jak se první polovina sezony vyvíjela, co se povedlo a co ještě bude potřeba změnit. Zaměříme se zejména na porovnání s loňskou historickou sezonou, neboť konečný úspěch aktuální sezony se bude hlavně odvíjet od porovnání s tou předchozí. S letošními zápasy bude porovnáván celý loňský ročník La Ligy a loňské základní skupiny, neboť porovnávat celý ročník loňské LM kvůli odlišnému formátu podzimní a jarní části nelze. Zdrojem všech statistik je server whoscored.com.

Soutěže

Atlético sezonu zahájilo ziskem španělského superpoháru po celkovém vítězství 2:1 nad Realem Madrid. Této trofeje je nutné si velice považovat z několika důvodů. Atlético jí získalo teprvé podruhé ze šesti pokusů, dokázalo porazit nenáviděného rivala a hlavně je již jasné, že ani tato sezona nebude ochuzena o trofeje.

Tabulka La Ligy.

Tabulka La Ligy.

V La lize došlo oproti loňskému ročníku k mírnému zhoršení. Tato sezona sice stále v mnoha statistických ukazatelích převyšuje naprostou většinu ostatních sezon v historii klubu, v porovnání s tou minulou však pokulhává. Po 16 odehraných kolech získalo Atlético 35 bodů, tedy 72,9% z možných 48. Procentuálně jde prozatím o čtvrtou nejlepší sezonu v historii klubu, toto číslo však současně znamená čtyřbodovou ztrátu na vedoucí Real Madrid, který má navíc o jeden odehraný zápas méně. Výhra Atlética na San Bernabéu ve třetím kole se ukazuje jako velmi cenná – od té doby totiž „Bílý balet“ neprohrál žádný zápas, ba dokonce všech 12 ligových utkání vyhrál. Loni mělo Atlético v této fázi sezony na kontě 43 bodů (89,5 %), disponovalo stejným počtem bodů jako vedoucí Barcelona a od první příčky ho dělil jeden jediný vstřelený gól. V 16. kole loňského ročníku La Ligy Atlético porazilo 3:0 Valencii a Cholo Simeone hnal své svěřence za další vstřelenou brankou. Tehdy také mělo Atlético na kontě jedinou porážku, letos to jsou již tři. Také loňskou neporazitelnost na domácím hřišti již Atlético kvůli prohře s Villarealem nenatáhne. Jak vyplývá z níže prezentovaných grafů a z ligové tabulky, Atlético si stále vede lépe než v předminulé sezoně, oproti minulé je ale jasně horší. Ve srovnání s vedoucí dvojicí také zaostává, na čtvrtou Valencii má ale již viditelný náskok. O reálných vyhlídkách Atlética při útoku na vyšší příčky napoví hned třetí lednové kolo, ve kterém Atlético hraje na hřišti Barcelony a ve kterém pravděpodobně bude přímo bojovat o druhé místo.

Srovnání posledních tří ročníků Atlética v La Lize.

Graf 1: Srovnání posledních tří ročníků Atlética v La Lize.

Srovnání vedoucích týmů letotšního ročníku La Ligy.

Graf 2: Srovnání vedoucích týmů letošního ročníku La Ligy.

 

 

 

 

 

 

V Lize mistrů se letošní sezona vyvíjí srovnatelně s tou loňskou. Atlético vstoupilo do soutěže prohrou 2:3 na hřišti Olympiakosu. Od té doby však neobdrželo 5 zápasů gól, čtyřikrát vyhrálo, jedenkrát remizovalo, 12 branek nastřílelo a postoupilo z prvního místa. Loni Atlético udrželo „pouze“ čtyři čistá konta, ale na druhou stranu žádný zápas neprohrálo a vstřelilo o dvě branky více. Osmifinálový soupeř z Leverkusenu je přijatelný, a tak můžeme klidně doufat ve zopakování loňské finálové účasti.

I vstup do Copa del Rey byl z pohledu Atlética víceméně poklidný. Přes trápení v prvním poločase na hřišti třetiligového L’Hospitaletu si Colchoneros nakonec odvezli pohodlnou výhru 3:0, a tak je ani nemusí mrzet domácí remíza 2:2. Osmifinálovým soupeřem však bude Real Madrid, klub s momentálně nejlepší formou v Evropě. Zejména úvodní souboj na stadionu Vicente Calderóna bude velmi pikantním. Atlético může potřetí v historii vyhrát tři utkání nad Realem v řadě, významnější bude ale jiný milník. Pokud Real Madrid zvítězí v předcházejícím ligovém zápase na Mestalle, bude na Calderónu usilovat o 24. vítězství v řadě a vyrovnání světového rekordu Coritiby z roku 2011. O motivaci tedy budou mít oba týmy postaráno.

 Nový herní projev – úspěch či neúspěch?

V předcházející, vrcholné Simeoneho sezoně byl herní projev Atlética velmi přímočarý, založený hlavně narychlém přechodu do útoku. V loňské sezoně bylo procento držení míče v La Lize 49%, letos stouplo pouze mírně na 51%. Úspěšnost přihrávek dokonce zůstala naprosto stejná (77%). Mírně však stoupl jejich celkový počet. V minulé sezoně mělo Atlético v součtu La Ligy a základně skupin LM průměrně 410 přihrávek za zápas, v té letošní je to 421.

Viditelně stoupl počet centrů – v loňském ročníku La Ligy a základních skupin LM vyslalo Atlético průměrně 24 centrů za zápas, letos jich je 28. Hlavní rozdíl lze ale zpozorovat ve vytvořených šancích dle typů situací (Graf 3). Počet vytvořených šancí mírně klesl, počet šancí po průnikových přihrávkách klesl skoro o polovinu, za to však prudce stoupl počet šancí vytvořených z centrovaných míčů.

Graf 3: Počet šancí dle situace na zápas.

Graf 3: Počet šancí dle situace na zápas.

 

Pro zhodnocení ofenzivní části letošního herního projevu je nejdůležitější střílení branek. Ten v celkovém součtu La Ligy a základní skupiny LM klesl pouze velmi mírně. Loni Atlético střílelo 2,09 gólů za zápas, letos 2,05. Dá se tak říci, že v této rovině Simeoneho tým uspěl. V úvodu sezony převažoval počet branek ze standardních situací, v posledních týdnech si však nově složená ofenziva zjevně sedla více a přibylo branek z pohledných přímočarých akcí.

Zajímavý je proto počet vstřelených branek dle situace (Graf 4). Z grafu je patrné, že klesl poměr branek vstřelených ze hry, výrazně klesl poměr branek z protiútoků, za to však prudce narostl poměr branek ze standardních situací. Do této kategorie navíc nejsou započítávány góly, které padly ze závarů po standardních situacích, ty jsou počítány jako góly ze hry. Zajímavý je kontrast mezi La Ligou a Ligou mistrů – v ligové soutěži dalo Atlético ze standardek 58% ze 31 gólů, v LM jediný ze 14.

Graf 4: Góly dle typu situace.

Graf 4: Góly dle typu situace.

 

Počet obdržených gólů a čistých kont byl již zmíněn výše. V letošní sezoně sice v La Lize a základní skupině LM stoupl počet obdržených branek z 0,65 na 0,77 na zápas, čistých kont však paradoxně poměrně přibylo z 0,52 na 0,54. O to se však starají zejména výborné defenzivní výkony v Lize mistrů, v La Lize počet obdržených branek stoupl z 0,64 na 0,87 a počet čistých kont klesl z 0,52 na 0,43 . Dalším paradoxem je také úbytek vlastních gólů, který si Atlético letos dalo pouze jediný (Miranda ve Valencii), zatímco loni v této fázi sezony mělo na kontě již tři.

Subjektivně lze také říci, že se objevil zvýšený počet individuálních chyb. Mirandův vlastní gól proti Valencii a jeho zpětná přihrávka v zápase s Errealou nejspíš budí Chola ze sna ještě dnes. Stejně tak hororový výkon celé obrany proti Olympiakosu a Valencii není něco, co by si naši obránci dali do životopisu. V zápasech s Juventusem nebo s Realem Madrid však celý tým bránil příkladně, a proto rozhodně není nutné nějak bít na poplach. Čtyři prohry za podzim je horší výsledek, než jedna loňská prohra, počet solidních defenzivních výkonů ale stále převažuje jak proti silným, tak proti slabším soupeřům.

Celkově se ale dá říci, že změny herního stylu Diegu Simeonemu vyšla. Atlético se nachází na třetí příčce v lize, vyhrálo skupinu LM, góly i nadále střílí, obrana stále vykazuje nadprůměrné statistiky. Jediným negativem je tak zřejmě fanoušky Atlética často zmiňovaná „nekoukatelnost,“  výsledky jsou však zatím více než uspokojivé.

V příštím díle našeho shrnutí se podíváme na konkrétní hráče a nové posily, v jejichž případě se pokusíme zhodnotit, zda dokázali nahradit své předchůdce.

Komentáře (9)
 1. super prace, zejmena ta posledni cast skvele ukazuje efekt mandzukice na nasi hru *THUMBS UP* ten pomer sanci z pruniku/centru a zejmena branek z protiutoku/centru je doslova neskutecnej – v tom druhym pripade je rozdil ctyr nebo petinasobnej.

  zajimalo by me, co je pricinou takovyho zhorseni obrany – jestli je to hlavne moya, siqueira+ansaldi, vytizeni mirandy nebo jestli obecne ta obrana prestala pracovat tak dokonale. planujes statistiku obdrzenejch branek (% zleva/zprava/stredem/standardky/…), pocty individualnich chyb vedoucich k brance nebo srovnani % uspesnosti zakroku moyi a courtoise? O:-)

  • určitě tam příště bude porovnání Tybo vs Moya, RG vs Grizmann, DC vs Mandžu a Filipe vs Ansaldi vs Siqueira. Obdržený góly dle typu zón bych musel udělat jedině tak, že bych si pustil ty videa a zanalyzoval si to sám, takovou statistiku nikdo nevede :D To udělám podle času, i tohle dalo dost práce, ale dobrej tip :) No a na počet individuálních chyb, který přímo vedly ke gólu jsem koukal – byly dvě, jedna byla ten vlastňák Mirandy a druhá fail Ansaldiho proti Olympiakosu :D

   Naše chyby byly jinak spíš v přehnaný agresivitě, v nezachycení pohybu, ve špatnym vystoupení…a to nijak číselně zhodnotit nejde a vyžaduje to nějakou kvalitativní analýzu :D

 2. palec hore, ako obyvkle! *BRAVO*
  v podstate tieto cisla skvele potvrdzuju vsetko, co ma clovek pocit, ze sa deje… najvacsim problemom zda sa je obrana, priciny nemusime nejak velmi rozpytvavat – tak ci tak, stale je to obrana vyborna

 3. Ty vole, neskutečně kvalitní práce.


Komentáře

No trackbacks yet.