Real Betis – Atlético Madrid 0:1

22/11/2015 10:15 // Mindrot // 329 zobrazení
Fernando sa napriek svojej aktivite stého gólu nedočkal. Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Colchoneros dokázali zvíťaziť na štadióne Benita Villamarína a posúvajú sa v tabuľke na druhé miesto, štyri body za vedúcu Barcelonu, čo je však dôležitejšie, s päťbodovým náskokom na štvrtú priečku. O výhre nad Betisom rozhodol jediný gól Kokeho z úvodu zápasu, a hoci boli Atléti jasne lepším tímom, nedokázali už pridať ďalšie góly, hoci šancí na to mali viac než dostatok. Opäť sa tak otvára bolestivá otázka žalostnej efektivity ofenzívy Atlética a nejeden fanúšik len tŕpne, kedy sa to červenobielym nepekne vypomstí.

V prvej štyridsaťpäťminútovke predviedli Atléti okulahodiacu hru. Extrémne nasadenie, obrovský tlak na loptu, krásne kombinácie a celkovo kontrola nad priebehom hry však boli odmenené len jediným presným zásahom, hneď v siedmej minúte získali aktívnym pressingom hostia ďalšiu z početných lôpt, po čom rezultovala Torresova tvrdá strela z hranice veľkého vápna, ktorú síce Adán výborným zákrokom zneškodnil, avšak proti dobiehajúcemu Kokemu bol už bezmocný. Jediný gól vyvážili hneď tri žlté karty, ktoré hráči v červenobielych dresoch za prvý polčas nazbierali.

Obrovskú šancu mal v 23. minúte Griezmann po krásnom Torresovom oblúčiku, jeho strela len o milimetre minula brvno. Agilný N’Diaye sa na opačnej strane pokúsil stiahnuť misky váh na domácu stranu tvrdým projektilom z 30 metrov, Oblak však len pokojne kontroloval dráhu lopty, letiacu nad. Hostia terorizovali Béticos najmä po ľavej strane, trojica Filipe-Carrasco-Koke sa domácim postarala o nejednu horúcu chvíľku, avšak jedinú vážnejšiu príležitosť mal v závere polčasu Carrasco po skvostnej Kokeho prihrávke, Belgičanova strela trafila len bočnú sieť.

Po zmene strán Simeoneho zverenci nepoľavili a pokračovali s rovnakou intenzitou. Počas svojho času, stráveného na trávniku sa vo výbornom svetle ukazoval Fernando Torres, vytrvalo hľadal cestu k svojmu gólu číslo sto v červenobielom drese, avšak ani tento večer mu (a fanúšikom) túto radosť nepriniesol a po sedemdesiatich minútach ho nahradil Vietto. To už v čase, keď si domáci zaknihovali svoju najväčšiu príležitosť, bomba Álvara Cejuda smerovala presne do ľavého horného rohu, zákrok Jana Oblaka ale bude dosť dlho žiariť vo viacerých highlightoch.

Vrásky na čele Pepe Mela priniesla nepekná zrážka Antonia Adána s Godínom, z čoho rezultovalo o niečo neskôr vynútené striedanie domácej brankárskej jedničky, do brány sa postavil Dani Giménez. Sieť za ním ostala nakoniec nedotknutá, avšak najväčšiu zásluhu majú na tom neefektívni hostia. Najmä Antoine Griezmann si môže spytovať svedomie, v 73. minúte sa po ďalšej krásnej kombinácii ocitol zoči-voči Danimu, napriek tomu, že pred opustenou bránou stáli voľní Carrasco s Viettom, Francúz volil strelu a zamieril vysoko nad. O niečo neskôr Jaime Latre nevyslyšal penaltové protesty hostí po zákroku na Griezmanna, neujala sa ani Gabiho ďalekonosná strela a keď v samom závere Antoine nastrelil len žrď, Atléti vyhrali ďalší zápas tým najtesnejším výsledkom. Posunuli sa na druhú priečku tabuľky a môžu sa pripravovať na stretnutie Ligy majstrov proti Galatasarayu.

stats_bet

Obaja súperi narazili na seba už v predsezónnej príprave na Trofeo Carranza.

Po utrápenom víťazstve nad Sportingom a reprezentačnej prestávke čaká Atlético tretí a posledný nováčik tohtoročnej La Ligy – Betis. Návrat Verdiblancos medzi španielsku elitu môže byť pre fanúšikov červenobielych dobrá správa, pretože vzájomné súboje týchto dvoch celkov sú málokedy nudné. Colchoneros majú jasný cieľ, získať tri body a poskočiť tak na druhé miesto v tabuľke pred Real, ktorý v sobotu absolútne zlyhal v ostro sledovanom El Clásicu a na domácej pôde podľahol vedúcej Barcelone zahanbujúco 0:4.

Pozornosť v kádri hostí púta Antoine Griezmann, ktorý sa v centre novinárskeho záujmu ocitol počas útokov na Paríž, kde bola prítomná aj jeho sestra, ktorá to našťastie prežila. Avšak späť k futbalu – na štadióne Benita Villamarína nebudú môcť nastúpiť zranení Jackson a Juanfran, po zranení sa ale vracia Josema Giménez a v nominácii je konečne prítomný aj Luciano Vietto.

Diego Simeone sa na tlačovke v útrobách Estadio Villamarín dotkol viacerých tém, najprv k práci počas reprepauzy: „Hráči, ktorí tu zostali, skutočne tvrdo trénovali. Posledný reprezentant, ktorý sa vrátil, bol Diego Godín, pre neho to však nie je žiadny problém a bude hrať.“ Ako vníma Cholo označenie „defenzívny kouč“? „Vy novinári musíte prezentovať názor na všetko a prirodzene, niektoré z nich sú kritické. Akonáhle je vonku označenie, je ťažké to zmeniť. Človek s určitými atribútmi dostane značku a bude takto zaškatuľkovaný už navždy.“

Betis pobudol v pekle Segundy len jeden rok, návrat inšpiratívneho Pepe Mela na lavičku znamenal v konečnom dôsledku i návrat medzi elitu. V novej sezóne majú zelenobieli problém najmä na vlastnom trávniku, kde z piatich pokusov zvíťazili jediný raz, jedenkrát remizovali a trikrát odchádzala typická búrlivá divácka kulisa na Villamaríne domov sklamaná. Proti Atléticu nezasiahnu Alfred N’Diaye, Juan Vargas, Vincenzo Renenella a Tarek, na tlačovke Pepe Mel podotkol: „Atléti pôsobia ako zohratý celok, preferujú tímovosť pred individualitami a majú veľmi kvalitný káder, so silou v protiútokoch a štandardkách.“ Zápas 12. kola La Ligy sa odohrá v nedeľu, 22. novembra od 20:30, hlavným arbitrom je aragónsky Jaime Latre.