Rayo Vallecano – Atlético Madrid 0:2

29/12/2015 18:47 // Mindrot // 185 zobrazení
Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Atlético s vypätím všetkých síl vydolovalo z Vallecas upracované víťazstvo nad domácim Rayom, keď oba góly vsietili hostia až v samom závere stretnutia. Výhra v zápase, v ktorom mužstvo nie je lepším z oboch súperov však svedčí o sile tímu. Tentokrát mal Diego Simeone zlaté ruky pri striedaniach, pretože trojica Correa, Thomas a Jackson zohrali rozhodujúce úlohy pri oboch góloch. Strašiak z Málagy je tak snáď za nami, Colchoneros sa s rokom 2015 rozlúčili víťazstvom a ostávajú tak v popredí tabuľky Primera División.

Prvý polčas sa niesol v pokľudnom tempe, zato však s ohromným nasadením. Diváci vo Vallecas boli svedkami vyrovnanej partie, vzhľadom na tradičnú riskantnú hru domácich však pôsobili nebezpečnejšie Atléti. Hneď v tretej minúte to skúšal Saúl ďalekonosnou delovkou, ktorú Yoel len kontroloval. Domáci po dvoch minútach odpovedali Manuchovou šancou, ku ktorému sa po nešikovne odvrátenom rohu dostala lopta, ani on z dobrej pozície nemieril presne. Po Kokeho štandardke v 10. minúte hlavičkoval na opačnej strane Giménez, aj jemu bola brána primalá. Prvú vážnejšiu príležitosť si hostia pripísali v 15. minúte, Griezmann nádherným pasom našiel Carrasca, ktorého krížnu strelu dokázal Yoel vytlačiť na roh. Na opačnej strane hlavičkoval Javi Guerra vysoko nad.

Sedemnásta minúta priniesla ďalšiu Carrascovu šancu po totožnej hernej situácii ako predtým, tentoraz z ostrejšieho uhla pálil Belgičan tesne vedľa. Dve minúty na to sa po Óliverovom priťuknutí v čistej streleckej pozícii ocitol Griezmann, Yoel opäť výborne zasiahol. Tesne pred uplynutím polhodiny hry mal vytúžený stý gól na kopačke Torres, zoči-voči Yoelovi však nepochodil. Rayo medzitým predvádzalo svoju klasickú odvážnu hru, nedokázali sa ale presadiť voči kompaktnej obrane hostí. Až 35. minúta priniesla prácu i pre Jana Oblaka, Javi Guerra sa v šestnástke šikovne uvoľnil a pohotovo vystrelil, slovinský gólman bol pozorný. Do prestávky už obrany jedného i druhého súpera boli pozorné a nič vážnejšie pred svojimi bránkami nepripustili.

Po zmene strán sa hra rozbiehala len pozvoľna, množstvo nepresností a nejasná koncepcia na jednej i druhej strane mohli unudiť divákov k smrti, ako blesk z jasného neba tak prišla veľká šanca Lassa, ktorého vnútri šestnástky pekne našiel Pablo Hernández. Lassovu bombu ale Jan Oblak výborným zákrokom vytesnil mimo tri tyče. Domácich to nabudilo a nasledovné minúty strávili na polovici Atlética, vyťažili z toho priamy kop z hranice šestnástky, ktorý Pablo poslal len do múru. Hostia odpovedali obrovskou Saúlovou šancou po rýchlej kontre, Carrasco posúval pred prázdnu bránu, odchovanec hostí však nedokázal v čistej pozícii zakončiť.

Cholo ešte do 70. minúty vyčerpal všetky tri striedania, z trávnika postupne odišli Óliver, Torres a Carrasco, do hry sa zapojili Correa, Thomas a prvý raz po zranení aj Jackson. No hostí to nenakoplo, naopak, boli to Jémezovi zverenci, ktorí hýrili čoraz väčšou aktivitou. Z veľkej diaľky to skúšal Trashorras, Oblak bol i tentoraz pozorný. Hostia však boli trpezliví a takmer udreli v 76. minúte, Kokeho center z priameho kopu usmernil hlavou do brány Godín, avšak priamo do miest, kde bol pripravený Yoel, čakanie na úvodný gól zápasu sa stále predlžovalo. Aj tak to pre hostí znamenalo potrebný impulz a nasledovné minúty strávili na polovici súpera, avšak bez výraznejšieho ohrozenia Yoelovej brány.

Až na situáciu z 86. minúty, opäť Godín a opäť po Kokeho centri hlavičkoval tentoraz tesne nad. Góly si hostia odložili až na samý záver, v priebehu dvoch minút udreli dvakrát, a nie hocijako. Najprv v 88. minúte si v strede poľa Thomas krásne narazil so Saúlom a lahodne vysunul Correu, ktorý konečne prelomil strelecké prekliatie, aby o dve minúty neskôr zúžitkoval nádherný Jacksonov pas Griezmann a elegantne ponad Yoela zvyšoval na 2:0 z pohľadu hostí. Zlomeným domácim už neostával žiadny čas a Atléti si tak z Vallecas vezú vydreté tri body. Hneď v sobotu ich čaká prvý zápas Nového roku proti neobľúbenému Levante.

V minulej sezóne diváci vo Vallecas gól nevideli. Zdroj: AS.com

Po zbabranom zápase v Málage sa Atléti po krátkej vianočnej pauze rozlúčia s rokom 2015 na štadióniku zvanom Campo de Fútbol de Vallecas proti mestskému susedovi Rayu Vallecanu. Colchoneros budú chcieť napraviť zlý dojem, ktorý urobili v Andalúzii a víťazstvom si zabezepčiť zotrvanie v kontakte čelom ligovej tabuľky. Hráči mali desať dní voľna na zregenerovanie sa, čo budú určite potrebovať, pretože ich hneď na začiatku roka čaká poriadne nahustený program.

Proti Rayu bolo povolaných osemnásť hráčov, pričom jedinou dobrou správou je konečne návrat Jacksona Martíneza po zranení. Absencie však budú citeľné, päť žltých kariet nazbieral Filipe a kvôli červenej karte na La Rosalede bude chýbať i kapitán Gabi, čo sú v súčte s dlhodobo zraneným Tiagom veľmi zlé správy. S tímom trénuje už i Kranevitter, uvidíme ho však až po Novom roku. V zálohe sa tak môžeme tešiť na trojicu Saúl, Óliver a Koke, čo Cholo potvrdil na utorkovej tlačovke.

„Treba podotknúť, že to neboli normálne okolnosti,“ uviedol Simeone na margo debaklu Rayita v poslednom kole na San Bernabéu. „Boli tu veľmi rýchle vylúčenia a myslím si, že zápas určite nemožno nazvať bežným. Okrem toho, toto je tím, ktorý sa líši od ostatných. Nie sú ochotní zmeniť svoj štýl hry za žiadnych okolností a to je myslím tá najdôležitejšia vlastnosť, ktorú Rayo Vallecano má. Máme pred ich hrou rešpekt a vieme, že musíme byť opatrní kvôli tomu všetkému, čo som zmieňoval.“

Zverenci charizmatického Paca Jémeza majú za sebou ponižujúci debakel 10:2 na trávniku Realu Madrid, no názory sa zhodujú v jednom – kým boli Franjirojos v plnom počte, domácich jasne prehrávali. Dve červené karty v priebehu pár minút však rozhodli o všetkom. Dvaja hriešnici, Raúl Baena a Tito prirodzene proti Atléticu nezasiahnu, Nacho Martínez taktiež pyká za nazbierané žlté karty, avšak Paco Jémez môže počítať s dvojicou navrátilcov Răzvan Raț a Diego Llorente. Zápas 17. kola La Ligy sa odohrá v stredu, 30. decembra od 18:15, hlavným arbitrom je rodák z Murcie a tohtoročný debutant v Primere José María Sánchez Martínez.