Atlético Madrid CZ/SK

Raúl García: Obhajoba od Carlose Fuentese 1/2

26/09/2011 11:01 // Sebyk // 417 zobrazení // zdroj: madridatleticos.com

Čas od času se na jiných fanouškovských stránkách objeví zajímavý fejeton nebo komentář k aktuální situaci a my se snažíme vám ty nejlepší nějakým způsobem zprostředkovat. Tentokrát vám přinášíme povedené zamyšlení se nad situací záložníka Raúla Garcíi v Atléticu. Bývalá naděje španělského fotbalu, po které toužila i slavná Barcelona, se v Madridu neprosadila dle očekávání a stala se jedním z vůbec nejneoblíbenějších hráčů mezi fanoušky červenobílých. Mezi ně však nepatří Carlos Fuentes, který se rozhodl napsat pro Raúla krátkou obhajobu…

Raúl García po čtyřech letech opouští Atlético a míří do Osasuny (a to i přes to, že s ním Manzano zjevně počítal – pro změnu prostředí však rozhodly Raúlovy osobní důvody). Pro něj samotného jsou to nepochybně skvělé zprávy, je však otázkou, jestli i pro Atlético. Spousta lidí je z jeho odchodu doslova nadšená, někteří však příliš ne. Během posledních dvou let a zejména poslední sezony provázely každé vystoupení Raúla Garcíi v dresu Atlética kritika, bučení a pískot, a to ať už zahrál dobře, či špatně – to nikoho nezajímalo.

Z nějakého důvodu, kterému mnozí nerozumí, se mu dostávalo od většiny fanoušků nejhoršího možného přístupu, který je většinou aplikován na ty největší zrádce a vyvrhely. Je lehkou ironií, že ač Raúl García často nehrál nejlépe a nebyl schopen naplnit očekávání veřejnsoti, nikdy nebylo pochyb o jeho oddanosti klubovým barvám a fanouškům, o jeho tvrdé práci a loajalitě, které týmu prokazoval. I přes neustálou kritiku a bučení tu vždy pro Atléty byl, nikdy se nevyhnul jediné autogramiádě.

I po odchodu na hostování do Osasuny byl spolu s některými hráči Atlética spatřen na zápasu našeho béčka, kam přišel povzbudit naše mladíky. Když bývalý hráč Atlética Miguel de las Cuevas vystřelil svému Sportingu překvapivou výhru proti našemu odvěkému rivalu Realu, byl Raúl García jeden z prvních, kdo mu poslal smsku s gratulací. O jeho kvalitách však lidé i nadále pochybují. Dokonce by se dalo říci, že někteří z fanoušků naprosto ztratili respekt k jednomu z kmenových hráčů svého klubu.

Je pravda, že Raúl García nikdy nebyl schopen naplnit očekávání, se kterými jej klub za dvanáct milionů euro před čtyřmi lety kupoval. Od tehdejšího kapitána španělské jedenadvacítky se očekávalo, že vyroste v motor zálohy Atlética, který se brzy podívá i do seniorské reprezentace. Dva roky patřil v Osasuně k tomu nejlepšímu, co tento tým nabízel a i jeho první sezona v červenobílých barvách byla nadmíru solidní, a to i přes to, že hrál (a často hasil jeho netaktické počínání) v záloze vedle Portugalce Maniche, což je pro dříče a týmového hráče, jakým Raúl García je, snad nejhorší možný typ spoluhráče.

Ani jeho druhá sezona v Atléticu nebyla špatná, ačkoliv v druhé polovině sezony to začínalo jít s jeho výkonností z kopce. I přes to se jako jedna z klíčových postav podílel na překvapivém vítězství Los Colchoneros v Evropské lize i Evropském superpoháru. Zvláště v zápasech proti Liverpoolu a Interu Raúl García válel a doslova nechal na hřišti srdce. Někteří (očividně nabubřelí) fanoušci však vše viděli jinak a nezávisle na jeho výkonnosti z předchozích let si vůči Garcíovi, který všem Atlétům vždy prokazoval úctu, vytvořili zášť.

Minulá sezona byla pro Raúla obzvláště hořkou pilulkou, když jej kouč Quique Sánchez Flores (na kterého bude vzpomínáno jako na toho, který dokázal naprosto rozvrátit vítězný tým v rekordně krátkém čase) nemilosrdně posadil na lavičku, ostatně tak jako spoustu dalších hráčů, kteří dříve neodmyslitelně patřili do základní sestavy (Assunção, Domínguez, Forlán nebo Simão, který nakonec v lednu odešel). Raúlovi chyběla herní praxe, jeho výkony byly čím dále slabší, kouč jej stavěl na pozice v sestavě, na kterých nikdy předtím nehrál, rostla i neúcta a urážky ze strany fanoušků. Jeho sebevědomí bylo definitivně v troskách. Jistě, Raúl nezažil dobrý rok, ale za jakých okolností? Který hráč by hrál kvalitní fotbal, kdyby při každém dotyku s míčem cítil, že není vítán na svém vlastním stadionu?

Pokračování zde

Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.