Radamel Falcao zničil Chelsea, Atlético sa druhýkrát raduje zo Superpohára!

01/09/2012 17:19 // Mindrot // 710 zobrazení

Atlético si pripísalo štvrtú európsku trofej za dva roky, včerajšie víťazstvo vo finále Superpohára UEFA nad londýnskou Chelsea bolo zároveň trinástym pokračovaním víťazného seriálu na európskej futbalovej scéne. Najväčšiu zásluhu mal na tom kolumbijský kanonier Radamel Falcao, ktorý čistým hattrickom v prvom polčase potvrdil svoju neskutočnú formu a rozhodol zápas.

Pred finále bol za favorita pasovaný londýnsky celok, vzhľadom na hviezdny káder a aktuálne výbornú formu a hru, madridský klub však neraz ukázal, že neberie ohľad na veľké meno či rozpočet súpera. Obaja súperi mali v kolonke absencií zaškrtuté po jednom mene (vynímajúc dlhodobejšie zraneného Kadera), Chelsea postrádala svojho kapitána Terryho, červenobiely celok sa zas musel zaobísť bez portugalského stredopoliara Tiaga, obidvom chýbajúcim hráčom vystavili stopky červené karty v semifinále svojich súťaží. Ako sa v konečnom dôsledku ukázalo, práve Terry bol bolestnou stratou pre defenzívu anglického tímu, tá v zápase preukázala nedostatok organizácie a dôrazu.

O 20:45 odpískal slovinský rozhodca Skomina výkop a boli to Colchoneros, kto sa bez štipky rešpektu zahryzol do svojho súpera. Už vo štvrtej minúte zachránila Blues konštrukcia brány, keď Filipe bez väčších problémov vnikol do šestnástky, oblúčikom posunul loptu pred bránu, no tiesnený Falcao napálil v ťažkej pozícii len do brvna. Pri chuti hrajúci El Tigre si to vynahradil už o tri minúty neskôr, keď zúžitkoval ideálny pas a nikým nebránený technicky strelil svoj prvý gól zápasu ponad nohu padajúceho brankára Petra Čecha. 1:0!!! Gól bol logickým vyústením hry, Chelsea akoby bola ešte v šatni, vo svojej šestnástke nechávala hráčom v červenobielom obrovské množstvo priestoru.

Na ťahu bol celok z Londýna, snažil sa nájsť odpoveď na rýchly gól, čo sa prejavilo optickou prevahou a väčším držaním lopty, jediným výsledkom však bola len Hazardova strela z veľkej vzdialenosti v 13. minúte, ktorá skončila pol metra nad ľavým horným kútom Curtoisovej brány. Neplodnú hru Chelsea potrestali Atléti v 19. minúte. Čechov dlhý odkop zachytil v strede Mario, lopta sa dostala k Adriánovi, ktorý hľadal Falcaa, prihrávka mu však nevyšla podľa jeho predstáv, keď nahral medzi dvoch obrancov Chelsea. Aj napriek tomu sa však lopta dostala k Falcaovi, ktorý z toho vyzeral byť na okamih zaskočený, no nezaváhal, zasekol, prehodil si loptu na ľavačku a technickou strelou preloboval vybehnuvšieho Čecha, 2:0!! Gól sa až nápadne podobal na ten pamätný z finále EL proti Athleticu. Obrana Chelsea si však tiež môže spytovať svedomie, keď sa nenašiel nik, kto by vybehol proti strieľajúcemu Falcaovi.

Po tomto góle sa Atlético dalo na vyčkávaciu taktiku, nechalo Londýnčanov držať loptu, tí však dopredu nevymysleli vôbec nič, skvele hrajúci dvojblok Mario - Gabi, či stopérska dvojka Godín - Miranda sa postarali o vygumovanie akýchkoľvek ofenzívnych chúťok. Madridskí hrozili z protiútokov a pri každom z nich horelo, Čech vychytal Gabiho vo vynikajúcej pozícii, o komickú vložku sa v 35. minúte postaral Adrián, keď sa na pravej strane dvojica Falcao - Arda pohrala s protihráčmi, od tureckého génia následne smerovala lopta na zlatom podnose aj s prípisom “Nech sa páči, ráčte skórovať!”, Adrián však úplne sám pred úplne prázdnou bránou nepochopiteľne zlyhal, keď sa mu podarilo trafiť akurát svoju tvár, dobiehajúci Falcao hlavičkoval odrazenú loptu len do Čecha. Kolumbijský sniper tak musel opätovne ukázať, ako má vyzerať efektivita v zakončení. V 44. minúte po rohu anglického celku Atlético založilo rýchly protiútok, Arda prešiel stredom ihriska, pohodlne počkal a vybral si, komu venuje svoju ďalšiu čarovnú nahrávku. Rozhodol sa správne, zľava nabiehal Falcao a opäť zoči - voči brankárovi nezaváhal, pomedzi nohy Petra Čecha skompletizoval svoj hattrick, 3:0!! Do kabín sa tak išlo prakticky za rozhodnutého stavu, nielen vzhľadom na výsledok, ale aj na predvádzanú bezzubú hru zo strany Chelsea.

Druhý polčas pochopiteľne priniesol zvoľnenie tempa, Colchoneros pozorne bránili a držali súpera na dištanc. Za zmienku stojí krížna strela ex-Atléta Fernanda Torresa, tá však len preletela popri pravej tyči Curtoisa, ktorý proti svojmu materskému klubu nemusel vyťahovať žiadne zázračné zákroky. V 56. minúte sa z ihriska porúčal Adrián, ktorý stále zaostáva za svojou minulou sezónou, nahradil ho uruguajský krídelník Cebolla Rodríguez. O štyri minúty na to prišla štandardná situácia z pravej strany, Koke nacentroval dlhú loptu do šestnástky, všadeprítomný Falcao vybojoval loptu pre Mirandu a brazílsky stopér už nemal problémy prepasírovať loptu do siete, 4:0!

Bol to definitívny klinec do rakvy všetkým nádejám pre Chelsea, zvyšok stretnutia sa odohrával vo vlažnom tempe. Napriek tomu Atlético povolilo streliť Blues aspoň čestný gól, keď po rohu Lamparda v 75. minúte obrana červenobielych zazmätkovala, čo využil Cahill a pomedzi nohy Curtoisa pohodlne skóroval. Pre obrancu Chelsea to bola slabá náplasť, pretože čisté svedomie určite nemal pri každom zo štyroch inkasovaných gólov.

Od tejto chvíle to bolo už len čakanie na konečný hvizd. Na trávnik sa dostal aj Raul García, keď vystriedal skvele hrajúceho Kokeho, no a zaslúžených ovácií sa dostalo v 87. minúte hrdinovi stretnutia, Radamelovi Falcaovi, keď za obrovského aplauzu odchádzal, nechajúc sa nahradiť Emrem, ktorý si tak odohral prvé súťažné minútky za madridský celok. V posledných okamihoch stretnutia sa o vzruch postarala ešte turecká dvojica, keď Emre v rýchlom protiútoku po ľavom krídle už - už našiel pred prázdnou bránou Ardu, tomu však radosť skazil dobiehajúci David Luiz, ktorý aj so šťastím odvrátil 100% šancu do tyče Čechovej brány. Rozhodca teda odpískal koniec a už nič nebránilo vypuknutiu červenobielych osláv tak na trávniku, ako aj na tribúnach. Atlético abslolútne zaslúžene zmietlo z trávnika Chelseu a triumfovalo tak aj vo svojom druhom finále Superpohára UEFA. Dvojka je taktiež počet trofejí, ktoré získali Colchoneros pod Simeoneho vedením, ktoré trvá zatiaľ len 9 mesiacov! Natíska sa teda nádej na ďalšie a ďalšie, s hrou, ktorú ponúklo Atlético v posledných dvoch zápasoch to určite nie je nereálne.

Ukázalo sa, že ohromná snaha zo strany vedenia klubu udržať si Radamela Falcaa za každú cenu bola odmenená úspechom a kolumbijský čarostrelec je v tejto chvíli absolútne nenahraditeľný a neexistuje žiadna finančná protihodnota, ktorá by ho vedela nahradiť! V tejto chvíli je Atlético opäť pánom futbalovej Európy a verme, že na pomyselnom Olympe ho budeme vídavať stále častejšie! AUPA ATLÉTI!!!