PSV Eindhoven – Atlético Madrid 0:1

12/09/2016 21:27 // Mindrot // 149 zobrazení
V Eindhovene sa zrodilo dôležité víťazstvo. (zdroj: clubatleticodemadrid.com)

Atlético odštartovalo novú sezónu Ligy majstrov víťazstvom na Philips Stadion v Eindhovene, keď k trom bodom stačil jediný Saúlov gól tesne pred prestávkou. Zápas poznačili najmä kontroverzné verdikty rozhodcov na obe strany, domácim ani hosťom neuznali góly, ktoré predsa len boli na hranici regulérnosti a navyše Cocuho zverencom darovali pokutový kop, našťastie pre hostí, v bráne čaroval Jan Oblak.

PSV bolo rovnako ako na jar veľmi ťažkým súperom a hoci častejšie mali loptu na kopačkách Colchoneros, holandský celok pôsobil smerom dopredu nebezpečnejšie. Hneď v piatej minúte sa fanúšikom Atlética zastavil tep, keď Luuk de Jong dopravil loptu do siete, rozhodca Martin Atkinson však pískal útočný faul Héctora Morena, ktorý prihrával na gól. Opakované zábery len sotva potvrdili správnosť tohto rozhodnutia, hoci zapracovali i ruky mexického hráča, podobné súboje sa bežne púšťajú. Hostia odpovedali ďalekonosnými strelami Kokeho a Filipeho, pri prvej sa Zoet nezapotil a druhá mierila vedľa. Podobne dopadli hlavičky Saúla a Godína.

Dve minúty pred polčasom sa už ale hostia radovali, po Gabiho rohu sa lopta poodrážala k Saúlovi, jeho prvá strela bola zblokovaná, dostal však možnosť na reparát a halfvolejom nekompromisne otvoril skóre zápasu. Hráči PSV avizovali zranenie Davy Pröppera po zrážke hlavami s Giménezom, Atkinson ostal neoblomný. Najnebezpečnejšie z domáceho celku pôsobil šikovný Narsingh, ktorý dvakrát v súboji v šestnástke padol k zemi, zakaždým však až príliš ochotne. V nastavenom čase prvého dejstva tak urobil po súboji s Giménezom i tretíkrát a Martin Atkinson mu to tentoraz zhltol, hoci opakované zábery usvedčili Holanďana z filmovania. PSV tak dostalo ideálnu možnosť na vyrovnanie, loptu si na biely bod postavil Andrés Guardado a hoci penaltu kopol výborne, Jan Oblak vytiahol fantastický zákrok a postaral sa o to, že do šatní sa šlo za jednogólového rozdielu.

Po zmene strán započali Atléti svoju najsilnejšiu pasáž, kedy mohli gólové vedenie zveľadiť hneď niekoľkonásobne, Gameiro však vo výborných šanciach trestuhodne zlyhal. A keď aj Griezmann po nádhernej kolmici od svojho krajana dopravil loptu do siete, pískal sa sporný ofsajd. Domácim sa podarilo dostať do tlaku až na posledných desať minút, pričom mohli a zrejme i mali kopať ďalšiu penaltu po Godínovej ruke, Atkinson si však išiel svoje. Najväčšiu šancu mal tak striedajúci Gastón Pereiro, svoju vynikajúcu prudkú hlavičku ale umiestnil len priamo do Oblakovej náruče. A tak si Simeoneho zverenci, aj napriek nepríliš oslnivému výkonu pripisujú veľmi cenné tri body do tabuľky, ktorých cena má obrovskú hodnotu najmä vzhľadom k faktu, že v ďalšom stretnutí hostia doma našliapnutý Bayern.

43. De Jong 45+1. Giménez

Na jar vo Philips Stadion gól nepadol. (zdroj: clubatleticodemadrid.com)

V ten najsprávnejší čas prišlo premiérové víťazstvo sezóny vo Vigu, pretože netrpezliví fanúšikovia Atlética začali nad svojimi miláčikmi po dvoch zbabraných zápasoch lámať palicu. Zlepšený herný prejav a najmä vražedná efektivita – i keď len v jednom polčase – dávajú nádeje v premiére tohtoročnej edície Ligy majstrov. Osud určil Colchoneros do skupiny PSV Eindhoven, s ktorými vlani v osemfinále odohrali Simeoneho zverenci dva zápasy bez jediného streleného gólu, a to po poriadne nezáživnom priebehu (aspoň čo sa gólových šancí týka).

Do Holandska cestovalo devätnásť hráčov, medzi ktorými chýbajú Vrsaljko, Thomas, Cerci a dlhodobo zranený Moyà. Chýbať však určite nebude Koke, ktorý v sobotu načal Celtu úvodným gólom a ako si všimol @OptaJose, v La Lige v doterajšom priebehu má na svedomí najviac vytvorených gólových príležitostí, konkrétne 11. Odchovanec na tlačovke uviedol: „Zajtra nás čaká veľmi dôležitý zápas, ktorý chceme vyhrať, no ak by sa nám to i nepodarilo, nebude to koniec sveta. Stále zostane zvyšných päť zápasov. Chceme začať tohtoročnú Ligu majstrov víťazne, veríme si a túžime po výhre.“

Na tlačovke sa prirodzene prezentoval i kouč Diego Simeone, ktorý predovšetkým vyzdvihol atmosféru na Philips Stadion: „Bude to náročný zápas na krásnom štadióne s ideálnou [futbalovou] atmosférou.“ Ako inak, otázky sa týkali najmä jarného zápasu vo vlaňajšom osemfinále milionárskej súťaže: „Boli vtedy krôčik od postupu. PSV je náročný súper s veľmi rýchlymi protiútokmi. A samozrejme nespornou kvalitou v defenzíve,“ upozornil argentínsky tréner. Snáď mu bude dostatočnou inšpiráciou druhý polčas vo Vigu, kde zmena Kokeho postu úplne zvrátila zápas a Atléti po dvoch zápasoch utrpenia odrazu našli správny recept na rozvlnenie súperovej siete.

Médiá v prípade PSV prepierajú odvetu za vlaňajšie vyradenie Atléticom a zverenci Phillipa Cocua veria, že najmä s pomocou domáceho prostredia vydolujú plný trojbodový zisk, veď vo vlaňajšej Lige majstrov tu neprehrali jediný zápas. A správnou nohou majú nakročené i v domácej súťaži, z prvých piatich zápasov stratili body len raz, po remíze s Groningenom, ostatné štyri stretnutia vyhrali. Kouč Phillip Cocu pri otázke na tému odplaty poznamenal: „Je to odlišný zápas, teraz sme v skupinovej fáze. Dvojzápas z minulej sezóny nám dal lekciu, že budeme mať len veľmi málo šancí, takže ich musíme premieňať. Treba byť efektívny, bez zaváhania skórovať zo šance.“

Domáci nebudú môcť počítať s nebezpečným útočníkom Jürgenom Locadiom, pochyby visia i nad štartom Siema de Jonga a 19 ročného talentu Oleksandra Zinčenka. Ako vstúpi Atlético do Ligy majstrov sezóny 2016/17 sa dozvieme v druhý septembrový utorok od 20:45. Dohľad nad pravidlami obstará Angličan Martin Atkinson.