Atlético Madrid CZ/SK

PROFIL: Saúl Ñíguez

26/02/2014 13:01 // Sebyk // 1 360 zobrazení // zdroj: madridatleticos.com
Saúl Ñíguez v dresu Atlética.

Saúl Ñíguez v dresu Atlética.

Jméno rodiny Ñíguezů je ve Španělsku dobře známé, tamnímu fotbalu ostatně v posledních letech dodala hned několik hráčů. Otec Boria oblékal více než deset let dres svého rodného Elche, za které si zahrál i Primeru. Jeho nejstarší syn Jony byl kdysi členem mládežnické akademie Realu Madrid, dnes je jedním z lídrů druholigového Alcorcónu. Prostřednímu Aarónovi byla předpovídána veliká budoucnost a jednu dobu se řadil k největším světovým talentům. Tato očekávání sice nenaplnil, přesto ve svých čtyřiadvaceti letech hraje stabilně Primeru, a to za Elche - tak jako jeho otec. Zdaleka největší věci se však čekají od nejmladšího, teprve devatenáctiletého Saúla, který se v posledních měsících dostal do hledáčku hned několika evropských velkoklubů.

Snad každý, kdo Saúla během jeho krátké kariéry viděl hrát, musel být okouzlen mírou jeho fotbalové vyspělosti a herní inteligence. Od někoho, kdo byl odmalička obklopen fotbalem a dalšími sporty, by se to dalo i očekávat, Saúl však odjakživa vyčníval. S nebývalou rychlostí prošel všemi mládežnickými výběry Španělska, v mnoha z nich dokonce vedl o několik let starší spoluhráče jako kapitán. Zápasy juniorů bývají často frustrující a obtížně koukatelné, hráči se ostatně stále ještě učí a vyvíjí, v takovém mišmaši však pak o to více vyčnívají hráči, kteří to zkrátka mají v sobě. Jedním z nich vždy býval i Saúl.

Ve věku pouhých 13 let jej zlanařilo Atlético, když jej přetáhlo svým odvěkým rivalům z Realu. Tehdy však ještě válel jako levé křídlo, případně jako podhrotový záložník. Hned ve své druhé sezoně u Rojiblancos se podepsal pod obrovský úspěch, když byl jedním z tahounů "patnáctky" Atlética, která opanovala španělskou obdobu prestižního Nike Cup. Jeho spoluhráčem tehdy byl i jakýsi Óliver Torres a Javier Manquillo. V další sezoně se Saúl již nadobro rozloučil s mládežnickým fotbalem, přeskočil kategorii do 18 let a v pouhých 15 letech se přesunul do rezervního týmu Atlética, které hraje třetí nejvyšší španělskou soutěž. Najednou již nestál proti stejně starým protivníkům, ale proti profesionálům, z nichž někteří se mohli pyšnit zkušenostmi z Primery, jiní zase dvakrát vyšším číslem v kolonce věk.

Přesuňme se tři a půl roku dopředu a Saúl má již dávno za sebou debut v áčku Atlética. Nyní je klíčovým mužem španělského výběru do 21 let a patří k nejlépe hodnoceným hráčům Raya Vallecano, prvoligového klubu, kterému jej Atlético na rok zapůjčilo. Z ofenzívně laděného šikuly se však za ta léta stal vůdce defenzívy, kterou diriguje ať již z pozice štítového záložníka, nebo stopera. Známý sympaťák Paco Jémez si brzy uvědomil jeho kvality a z devatenáctiletého kluka v Rayu udělal jednoho z klíčových hráčů. Není to však jen o Jémezovi, Saúlovy schopnosti jednoduše nelze přehlédnout. Když mu bylo pouhých šestnáct, Vicente del Bosque si jej vytáhl z národního výběru do sedmnácti let a nechal jej trénovat s novopečenými mistry světa. Saúl je zkrátka výjimečný, o čemž vypovídá i zájem kouče Guardioly. Ten moc dobře ví, jak moc je odchovanec Atlética po herní stránce podobný Javi Martínezovi nebo Bastianu Schweinsteigerovi.

Přes svou všestrannost se nejlépe cítí v srdci zálohy, kde pravděpodobně leží i jeho budoucnost. V minulé sezoně v rezervě Atlética exceloval jako box-to-box záložník, jeho schopnosti však nejlépe vyniknou na pozici štítového hráče. Saúl je opatrný, ale rozhodný hráč, jehož největší předností je jeho myšlení. Jak ostatně prokázal při triumfu španělské devatenáctky na evropském šampionátu v roce 2012, jeho nejsilnější stránkou je skvělé čtení hry, skvostná herní inteligence a bezchybná poziční hra, díky nimž je vždy o krok napřed před svými protivníky. S pokrokem, který za poslední léta udělal, je jen otázkou času, než své umění naplno předvede i na té úplně nejvyšší úrovni.

Otázkou však zůstává, zdali to bude v Atléticu, v jehož dresu již oslavil vítězství v Evropské lize a Copa del Rey, ačkoliv roli v týmu hrál tehdy minimální. Vypadá to, že předkupní právo na jeho služby si v rámci letního přestupu Davida Villy zajistila Barcelona, zájmem se ovšem netají ani velké anglické kluby. Své skauty na zápasy Raya posílají Manchester United, Arsenal, Chelsea i Liverpool, přičemž v lednu se žhavě diskutovalo zejména o zájmu posledního zmíněného. Hráčův otec Boria se měl se zástupci Reds na téma Saúlova přestupu v posledních týdnech dokonce několikrát sejít.

Jaká by byla jeho cena? Klub se odvolává na výkupní klauzuli ve výši 24 milionů euro, Diego Simeone by však ze ztráty muže, který by mohl vést zálohu Atlética dalších deset let, velkou radost jistě neměl. Zvlášť když typově se do jeho systému Saúl hodí zcela dokonale. Populární Cholo však zároveň není velkým příznivcem rotační politiky a je otázkou, kolik herního prostoru by Saúlovi dopřál. Právě toto by mohl být nejsilnější argument k odchodu, Saúl se však zatím nemá kam hnát. Jak dobrý hráč z něj nakonec může vyrůst? Guillem Balagué, expert Sky Sports a jeden z nejváženějších odborníků na španělský fotbal, za poslední dobu několikrát prohlásil, že "Saúl bude během tří až čtyř let jedním z nejlepších záložníků světa." Proti tomu lze těžko něco namítat.

PROFIL HRÁČE
Herní styl

 • Vyhovuje mu herní styl založený na držení míče a krátkých, konstruktivních přihrávkách. Je pilířem zálohy, o který se mohou opřít ofenzivní hráči.
 • Skvělý ve skluzu, ale míče sbírá častěji pomocí své herní inteligence. Přirozeně vykrývá prostory, vytváří tlak a nutí soupeře k chybě.
 • Rozehrává míče ze samotného srdce zálohy, ale když se naskytne šance, rád vyrazí i směrem dopředu. Dokáže být cítit i ve finální fázi, ale nic ofenzivnějšího než box-to-box záložník z něj asi nebude.
 • Často chodí do vzdušných soubojů, v nichž je velice silný. Při standardních situacích je pro soupeře velkou hrozbou.
 • Zdobí jej solidní driblink i technika, nemá problém s přihrávkami z první.

Přednosti

 • Přihrávky: Zejména na kratší a střední vzdálenost, s míčem si rozhodně rozumí.
 • Herní inteligence, předvídavost, čtení hry: Největší přednost, na níž je založena jeho hra.
 • Hlavičkové souboje: Ve vzduchu je velice silný, v minulé sezoně nasázel za Atlético B pět branek hlavou. I jeho jediný gól v La Lize byl hlavou, stejně jako za španělský výběr do 21 let.
 • Vůdcovské schopnosti: Tři mládežnické výběry Španělska vedl jako kapitán, je to rozený vůdce. Na hřišti působí na svůj věk nebývale vyspěle, díky své síle a mohutné stavbě je přirozeně dominantní postavou.

Slabiny

 • Rychlost a zrychlení: Největší slabina, může mít problém s rychlými či agilními hráči. Přesto vše vynahrazuje zejména skvělým četním hry.
 • Střela: Techniku má sice solidní, střelec z něj ovšem nikdy nebude. Mnohem větší nebezpečí představuje ze vzduchu.
 • Disciplína: Vyloučení není pro Saúla nic tak neobvyklého, ve španělských profesionálních soutěžích ostatně drží rekord pro nejmladšího hráče s červenou kartou (15 let). Předčasně do sprch již musel jednou i letos. Není to ovšem nic, na čem by se nedalo zapracovat, a dá se očekávat, že s nabytými zkušenostmi se po této stránce zlepší.
Komentáře (7)
 1. Jsem zvedavej, jestli uz pristi sezonu bude v Acku


Komentáře