Atlético Madrid CZ/SK

PROFIL: Jan Oblak

20/07/2014 20:11 // Sebyk // 1 749 zobrazení
Jan Oblak

Jan Oblak

Když se řekne slovinský fotbal, většině fanoušků se vybaví jméno Samir Handanovič (ti starší možná ještě vzpomenou na bývalého vynikajícího, leč trochu horkokrevného útočníka Zlatka Zahoviče). Stávající jedničce milánského Interu však v uplynulé sezoně vyrostla zdatná konkurence v podobě Jana Oblaka, za jehož služby Atlético toto léto neváhalo zaplatit 16 milionů euro. Poněkud turbulentní vývoj v kariéře jedenadvacetiletého brankáře, který ještě v zimě tohoto roku zahříval lavičku v lisabonské Benfice, může leckoho překvapit - nikoli však v jeho rodném Slovinsku.

Vyhlášený talent si ve dvanácti letech musel vybírat mezi fotbalem a basketbalem a narozdíl od své starší sestry Tejy, dnešní slovinské reprezentantky v košíkové, si vybral kopanou. A volba to nebyla vůbec špatná: jeho jmenovec Branko Oblak, shodou náhod jeden z nejlepších fotbalistů slovinské historie, z něj v šestnácti letech neváhal udělat jedničku lublaňské Olimpije. Nabídky za slovinské zázračné dítě se samozřejmě jen hrnuly: zájem Juventusu však nakonec v nic konkrétního nevykrystalizoval, zkouška v anglickém Fulhamu nedopadla podle Oblakových představ a angažmá v Empoli mladý gólman zamítl. Přesto však nakonec svůj mateřský klub opustil, když jej za 1,7 milionu euro ulovila Benfica Lisabon.

Zatímco v portugalském hlavním městě s ním počítali hlavně jako s investicí do budoucna, Oblak odjakživa mířil výše. Ve své první sezoně na Pyrenejském poloostrově sice jen sbíral zkušenosti na hostování v Beira-Mar a Olhanense, kde si žádný start nepřipsal, v té druhé však již zaujal kvalitními výkony v Leirii a do Lisabonu se vrátil plný sebevědomí. "Chci prokázat své schopnosti na té nejvyšší úrovni. Pokud mi dá Benfica šanci, ukáži, že na to mám," nechal se slyšet před letní přípravou. Přesto byl znovu zapůjčen, tentokrát do Rio Ave. Jestliže jeho výkony v dresu Leirie nebyly špatné, v klubu ze severu Portugalska se naplno ukázal jeho talent a pro nadcházející sezonu si jej Benfica pojistila dlouhodobou smlouvou a ponechala ve svých řadách.

První volbou kouče Jorge Jesuse však i v ročníku 2013/14 zůstal Brazilec Artur Moraes, mezi fanoušky velmi oblíbený, ale často hloupě chybující gólman. S Arturem v brance tým relativně často inkasoval (12 branek ve 13 utkáních) a v tabulce se díval na záda jak městskému rivalu Sportingu, tak i Portu. Zejména domácí remíza 2:2 s nováčkem z Aroucy byla pro Orly hodně palčivá, a zranění Artura, které přišlo v následujícím utkání s Olhanense, se nakonec ukázalo být do velké míry štěstím v neštěstí. Do branky se totiž postavil Oblak: a fanouškům Benficy již na jejich brazilského miláčka nedal ani vzpomenout.

S Oblakem za zády totiž obrana Orlů prošla proměnou z děravého řešeta na pevnou skálu. Mladý Slovinec udivoval zejména svým klidem a sebevědomím: teprve při svém druhém ligovém startu v dresu Benficy přispěl několika skvělými zákroky k veledůležitému vítězství nad Portem - a stejně jako ve všech čtyřech předchozích utkáních, v nichž strážil branku Orlů, udržel i čisté konto. Podobně obdivuhodné statistiky si Oblak dokázal udržet i po zbytek sezony: v lize zasáhl do 15 utkání a ve 13 z nich(!) udržel čisté konto. Inkasoval všehovšudy jen třikrát - z toho jednou z pokutového kopu - a s ním v sestavě klub ztratil pouhé dva body za remízu na hřišti Gil Vicente. V domácích pohárech nastoupil Oblak k pěti zápasům: a pokud byste hádali, že neinkasoval ani branku, hádali byste správně. V semifinále toho ligového navíc v penaltovém rozstřelu vychytal Porto.

Jeho největší moment však přišel v semifinále jiné pohárové soutěže, a to Evropské ligy. Juventus si na stadion Delle Alpi přivezl z prvního utkání výsledek 1:2 a k postupu mu stačilo vstřelit branku, Oblak byl však proti a střelce Italů přiváděl k šílenství. Ve finále se Sevillou již Benfica takové štěstí neměla, těžko však z prohry na penalty vinit slovinského gólmana, který za svá záda v řádné hrací době ani v prodloužení opět nepustil jedinou střelu. Jeho neprůstřelnost pak v součtu všech soutěží momentálně stojí na 890 minutách, přičemž další může přidat na novém angažmá v Atléticu. Celková bilance v dresu Benficy zní zcela neuvěřitelně: 24 zápasů, z nichž nikdy - až na zmíněný penaltový rozstřel - neodešel poražen a v nichž udržel 20 čistých kont a přispěl k zisku dvou titulů (k tomu třetímu přitom nebylo daleko). Třeba doplnit ještě jeho debut za slovinskou reprezentaci, ve kterém, jak jinak, udržel čisté konto a mimo jiné skvělým zákrokem proti střele Dwayna De Rosaria přispěl k vítězství 1:0 nad Kanadou.

Zkrátka a dobře, Oblak má za sebou po statistické stránce půlrok snů, které se žádný jiný gólman v Evropě dost možná nikdy ani nepřiblížil. Není tedy divu, že byl i přesto, že odchytal jen polovinu sezony, zvolen nejlepším brankářem portugalské ligy za uplynulý ročník. Svým obdivem k jedenadvacetiletému Slovinci se v rozhovoru pro Mais Futebol netajil ani bývalý skvělý gólman Michel Preud'homme: "Jeho výkon proti Juventusu byl neuvěřitelný. Má potenciál být jedním z nejlepších." Teď však na Oblaka čeká nelehký úkol: nahradit v brance Atlética Thibauta Courtoise, nejlepšího mladého brankáře na světě, který se při svém krátkém působení zapsal do kronik madridského klubu jako dost možná nejlepší hráč, který kdy strážil jeho svatyni. Oblak se však na takovou výzvu zdá být připraven.

PROFIL HRÁČE

Přednosti
  • Psychika: Z Oblaka vyzařuje klid a sebejistota, kterou přenáší na zbytek týmu. Na svůj věk je neuvěřitelně vyzrálý a odolný tlaku. V tomto ohledu hodně připomíná Courtoise.
  • Hbitost: Na čáře je velmi rychlý a mrštný, svými reflexy připomíná kočku. Nebojí se pohotově vyrazit z branky proti nájezdům protivníka.
  • Poziční hra: Řada jeho zákroků se může na první pohled jevit až příliš jednoduchá - to je však dílem toho, že Oblak je vždy tam, kde má být.
Slabiny
  • Hra ve vzduchu: Zatímco Courtois byl ve vzduchu i díky své výšce zcela dominantní, Oblak bude muset na tomto aspektu hry ještě zapracovat.
Jan Oblak vs. Thibaut Courtois.

Jan Oblak vs. Thibaut Courtois.

 

Další články z rubriky PROFIL:

Profil kterého hráče byste si rádi přečetli příště?

Zobrazit výsledky

Komentáře (0)

Komentáře