Atlético Madrid CZ/SK

PROFIL: Antoine Griezmann

03/09/2014 08:00 // Sebyk // 49 705 zobrazení

V létě roku 2010 server uefa.com napsal, že "Antoine Griezmann je jedním z nejlépe utajených talentů ve světě fotbalu". Jen několik dní před tím šikovný záložník dopomohl francouzskému národnímu týmu ke zlatým medailím na evropském šampionátu do devatenácti let. Před tímto turnajem jej však doma ve Francii nikdo neznal - včetně mnoha koučů mládežnických reprezentačních výběrů, kteří jej do té doby ve svých nominacích zcela opomíjeli. "Je to trochu zvláštní, protože když se jdu ve Španělsku projít po městě, každý mě zastavuje a chce fotku nebo podpis, zatímco doma se můžu pohybovat zcela inkognito," prohlásil tehdy Griezmann.

Třiadvacetiletému hráči s alsaskými kořeny (odtud jeho germánské přijmení) zkrátka doma ve Francii pšenka nikdy příliš nekvetla. Už jako malý kluk sice prokazoval nesporný fotbalový talent, jenž neunikl pozornosti předních francouzských klubů, na testech v Lyonu, Saint-Étienne či Montpellier však kvůli nízkému vzrůstu a chabé tělesné konstrukci neuspěl. Právě v dresu posledního jmenovaného klubu však absolvoval utkání na juniorském turnaji v Paříži, které změnilo jeho život. Griezmanna si v zápase proti místnímu PSG povšiml skaut španělského Realu Sociedad a jeho fotbalovými dovednostmi byl doslova uchvácen. Následovala týdenní stáž v San Sebastiánu, která se protáhla o další týden a nakonec vyústila v podpis mládežnického kontraktu. Griezmannovi rodiče zprvu nechtěli o stěhování mimo Francii nic slyšet, klub však nakonec vyhověl jejich striktním podmínkám a tehdy třináctiletý Antoine nastoupil do řad proslulé Zubiety, akademie Realu Sociedad.

V souladu s požadavky svých rodičů však Griezmann zpočátku pobýval na opačné straně hranic, a to v městečku Bayonne u svého objevitele, klubového skauta Erica Olhatse. Ráno navštěvoval místní - francouzskou - školu, odpoledne se přesouval přes hranice do tréninkového areálu Errealy. Možná i dílem toho trvalo celé čtyři roky, než se talentovaný záložník prosadil do áčka Sociedadu, kam si jej v létě roku 2009 vytáhl Martín Lasarte. Hrdý baskický klub se tehdy třetím rokem plácal v bahně jménem Segunda División a usiloval a co nejrychlejší návrat zpět do nejvyšší soutěže. Devatenáctiletý nováček Griezmann se v tomto ohledu ukázal být nečekanou trefou do černého. Do seniorského fotbalu totiž vtrhnul doslova jako uragán: zazářil v přípravě, rychle se protlačil do základní sestavy a nakonec patřil k jednomu k nejpříjemnějších překvapení týmu, který si suverénně dokráčel k prvnímu místu a kýženému postupu do Primery. Průlomový rok korunoval na již zmíněném mistrovství Evropy do devatenácti let, odkud si přivezl zlatou medaili.

Během své premiérové sezony v La Lize Griezmann ještě překonal už tak vysoko nastavenou laťku z předešlého roku a opět patřil k tahounům svého týmu, tentokrát na cestě za záchranou. Jeho výkony samosebou začaly přitahovat pozornost větších klubů, včetně Atlética Madrid. Přestup se tehdy zdál být velmi blízko, Griezmann dokonce na sociálních sítích oznámil svůj záměr opustit San Sebastián a přesunout se do španělského hlavního města, kluby se však nakonec nedokázaly dohodnout na odstupném. Částka kolem 15 milionů euro byla tehdy pro Rojiblancos příliš vysoká. Francouzský záložník tak nakonec zůstal v nezáviděníhodné pozici, když proti sobě svými výroky poštval náročné fanoušky Errealy. Z někdejšího miláčka Anoety se stal zrádce, na něhož se při utkáních snášel pískot tribun. Na jeho výkonech se to však nijak nepodepsalo - a pískot se brzy změnil opět v potlesk.

Griezmann měl do bezproblémového hráče přesto hodně daleko. V San Sebastiánu byl známý tím, že si občas rád vyrazil za noční zábavou, funkcionáři Errealy mu však podobné výstřelky relativně tolerovali. V listopadu roku 2012 ovšem levonohý záložník pořádně přestřelil, když byl jedním z pěti hráčů, které na srazu francouzské jedenadvacítky nachytali v ranních hodinách v jednom z pařížských klubů. Verdikt naštvaných bafuňářů byl neúprosný: roční distanc v reprezentaci. Mladý Francouz však na tuto situaci zareagoval nejlépe, jak mohl: začal o to více makat v tréninku a soustředit se pouze na fotbal. Tvrdý direkt naštěstí zafungoval jako nejlepší možný budíček a bylo to zejména jeho smrtící partnerství s rychlíkem Carlosem Velou a starým lišákem Xabi Prietem, které Errealu vyneslo až na konečnou čtvrtou příčku La Ligy, zaručující předkolo Ligy mistrů.

Do té doby Griezmann nastupoval jako klasické levé křídlo, které si rádo sbíhá do středu a tlačí se do zakončení. Jak Lasarte, tak posléze i jeho nástupce Montanier jej stavěli až k lajně, kde francouzský hračička využíval své rychlosti a driblinku, aby pronikl do vápna, případně vybídl centrem spoluhráče. V loňské sezoně mu však Jagoba Arrasate poskytl daleko větší volnost a místo ze strany začal Griezmann operovat po celé šíři hřiště. Přerod z krajního hráče ve volného podhrotového hráče nejlépe dokumentují přiložená schémata mapující jeho dotyky s míčem v posledních dvou sezonách. Výsledkem této rošády byla nejlepší sezona ve Francouzově kariéře a úctyhodných šestnáct ligových branek: více mimo triumvirát Atlética, Barcelony a Realu žádný hráč v La Lize nenastřílel. Oproti tomu asistence si Griezmann připsal jen dvě - jak vidno, kreativita není jeho hlavní předností. Přesto dokázal v uplynulé sezoně vytvořit v průměru jednu gólovou příležitost na zápas, tedy stejně jako například Arda Turan. V týmu Atlética na tom byli v tomto ohledu lépe pouze Koke, Gabi a Diego Costa.

Bez názvu

Otázkou zůstává, jak Griezmanna v Atléticu využije kouč Diego Simeone. Jednou z možností je samozřejmě pozice falešného krajního hráče v Cholově tradičním 4-4-2; tedy něco na způsob role, v níž jsme v minulé sezoně vídali Kokeho či Ardu Turana. Na této pozici, která vyžaduje zejména cit pro hru, špetku kreativity a kvalitní přihrávku, by však Griezmann nemusel vyniknout tak, aby opodstatnil svou nálepku třicetimilionové posily. Doslova jako šitá na míru by mu v totožném systému mohla být naopak role "nosiče vody", kterou v loňském ročníku odváděl David Villa pro Diega Costu. Griezmann by mohl fungovat jako ideální ofenzivní parťák pro Maria Mandžukiće a svými rychlými, přímými výpady kompenzovat Chorvatův nedostatek rychlosti a zároveň mu pohybem vytvářet prostor pro zakončení. Nabízí se však ještě jedna varianta, po příchodu Alessia Cerciho snad vůbec ta nejlogičtější: přechod na 4-3-3 s Griezmannem a Cercim jako křídelními útočníky, kde by oba mohli nejlépe využít svou rychlost, techniku a tah na branku. Diego Simeone má jistě o čem přemýšlet.

PROFIL HRÁČE

Herní styl
 • Griezmann v sobě snoubí vybraný francouzský styl a eleganci se španělskou výbušností a nepředvídatelností. Vyhovuje mu rychlý, přímočarý styl fotbalu založený na brejcích, kde může využít svou rychlost, driblink a tah na branku.
 • Třiadvacetiletý Francouz není typický krajní hráč, který by si sbíhal k lajně - spíše se tlačí do vápna, kde svými rychlými výpady způsobuje zmatek v defenzívě protivníka. S jeho kombinací zrychlení a techniky mají obránci vesměs velké problémy. Svými náběhy ze strany s sebou zároveň stahuje krajního beka soupeře, a tím vytváří prostor pro podporu z křídla.
 • Dokáže zahrát na jakékoli ofenzivní pozici: ať už z levého či pravého kraje, ve středu hřiště, nebo po boku hrotového útočníka. V dresu svého bývalého zaměstnavatele několikrát nastoupil i jako osamocený forvard. Jeho přednosti však nejlépe vyniknou v roli falešného či křídelního útočníka.
 • Nemá problém zakončit pravou či svou silnější levou, umí vypálit z dálky a i přes nevysoký vzrůst v minulé sezoně hned několikrát zavěsil hlavou. Svou inteligentní a energickou hrou je pro protivníka neustálou hrozbou.
 • Nesmrdí mu defenzivní ani týmová práce. Zejména pod Lasartem a Montanierem se poctivě vracel a vypomáhal svému krajnímu obránci, zatímco v Arrasateho agresivnějším systému neúnavně presoval.
Přednosti
 • Technika: Skvělý první dotek, dobré vedení míče a schopnost obejít hráče jeden na jednoho - s míčem si zkrátka rozumí.
 • Rychlost a zrychlení: Dokáže ve sprintu potáhnout míč, rychlým výpadem zaskočit obranu protivníka či čekat za zády obránce a v rozhodující chvíli uniknout jeho dohledu.
 • Nepředvídatelnost a herní inteligence: Díky své všestrannosti a inteligenci dokáže odehrát utkání v jakékoli ofenzivně laděné roli. S ohledem na jeho techniku, rychlost a široký operační rádius se Griezmann navíc velmi špatně brání. Skvěle jej v tomhle ohledu vystihuje jeho přezdívka Le Petit Diable, tedy Čertík či Ďáblík: nikdy nevíte odkud a s čím na vás znovu vyskočí.
Slabiny
 • Řešení situací: Celý zápas může hýřit aktivitou a dostávat se do solidních pozic, ale ve finální situaci selže: udělá kličku navíc, střela mu nesedne, nenajde přihrávkou spoluhráče. Zejména v minulé sezoně udělal v tomto ohledu velký pokrok, ale stále má co zlepšovat.
 • Zapojení do hry: V některých zápasech se hra točí mimo něj a zůstává příliš izolovaný od dění na hřišti. Griezmann se musí naučit proniknout do hry, říct si spoluhráčům o míč, chtít utvářet obraz zápasu. Zkrátka mu zatím chybí to, co dělá velké hráče: schopnost vystoupit z řady, prodat své schopnosti ve chvíli, kdy na tom nejvíce záleží, a zanechat na utkání svou stopu - a to i v duelech, kdy se mu jinak příliš nedaří.

 

Další články z rubriky PROFIL:

 

Profil kterého hráče byste si nejraději přečetli příště?

Zobrazit výsledky

Komentáře (4)
 1. Myslite si, ze by mohlo to 4-3-3 v podani Arda Gabi Koke- Cerci Mandzukic Griezmann fungovat?

  • o tom jsme se tu nedavno bavili s AdM a proti slabsim tymum by to podle me slo. arda je docela pracovitej a behavej a dostatecne chytrej v nachazeni prostoru – mozna by mohlo nastat neco a la di maria. ale myslim, ze obecne vic smysl dava gabi-tiago-koke…

  • Máme dvě křídla, z nichž jedno moc nebrání (Cerci) a zároveň máme dvě CM, který cpeme na kraj (Koke, Saúl). S tímhle přechodem by měl využití na svojí ideální pozici Griezmann, Cerci, Koke, Saúl a samozřejmě i všichni ostatní hráči. Jedinej, kdo by na to mohl dojet je Arda – nikdy u nás roli CM nehrál a nemyslim si, že by to zkoušeli někdy v Galatasarayi (Arda je nejlepší tureckej hráč současnosti, čili neměl nikdy žádnou konkurenci a neměli důvod cpát ho mimo jeho ideální pozici). On je pracovitej a běhavej, jenže tady do tý roli je taky třeba umět vyloženě odebírat míče, v případě potřeby se stahovat mezi stopery a další vlastnosti, který maj střední záložníci. Ve 4-3-3 se ti tři hráči totiž musej navzájem dobře doplňovat, takže když jeden zaútočí, ten další musí nahradit jeho místo. A zároveň se křídla vytahujou hodně dopředu, takže nemůžou vypomoct defenzivě a je důležitý, aby s nima nešlo k soupeřově bráně až moc borců. A to všechno klade na CM velký nároky na zodpovědnost a inteligenci – čímž Arda disponuje. Jen jsme ještě nikdy neviděli tuhle roli.

   Vedle Kokeho by to asi byl problém, s Gabim a Tiagem myslim úplně v pohodě, protože ti jsou na tohle zvyklí dokonale a zajišťovat se uměj. Koke často tvoří hodně vysoko a v kombinaci s Ardou by mohly zůstávat okénka vzadu.

   • podle me by to vedle kokeho slo – v minulosti uz ukazal, ze dovede hrat hodne zatazenyho playmakera vedle gabiho/tiaga/maria, tedy druhyho hrace do toho naseho stredovyho dvojbloku. zadny uzasny defenzivni predpoklady nema, ale dozadu to odbeha a odpracuje. podle me by to fakt mohlo fungovat a ardovi by to mohlo sednout – na vysunutyho hrace (kteryho hraje momentalne) nema rychlost, strelu ani finalni prihravku. jeho idealni misto by mohlo byt o neco hloubeji. proti silnym souperum by to byl asi pruser, ale proti slabsim tymum doma by to jit mohlo…rad bych to videl…


Komentáře