Atlético Madrid CZ/SK

PROFIL: Ángel Correa

09/06/2014 17:44 // Sebyk // 1 058 zobrazení
Ángel Correa.

Ángel Correa.

To, o čem se dlouhé měsíce spekulovalo, se konečně stalo skutečností: Ángel Correa v létě opustí rodnou Argentinu a posílí Atlético. Jeho cesta za evropským snem však nebyla zdaleka jednoduchá. Correa se narodil před devatenácti lety ve mestě jménem Rosario, které je proslulé tím, že argentinskému fotbalu pravidelně dodává hvězdy světového formátu: namátkou Lionel Messi, Ángel Di María, Ezequielové Lavezzi a Garay a také bývalý kapitán Atlética Maxi Rodríguez. Malý Ángel vyrůstal ve čtvrti Las Flores, jež je považovaná za základnu nechvalně proslulého drogového gangu Los Monos (podoba s přezdívkou Germána Burgose, Simeoneho asistenta, je čistě náhodná). Turistům navštěvujícím město, odkud pochází argentinská vlajka, je ostatně doporučováno se této části velkým obloukem vyhnout.

V oblastech sužovaných chudobou a drogovými gangy je často fotbal jedinou útěchou a právě na pláccích v Las Flores přišel malý Ángel poprvé v kontakt s kulatou merunou. Svými schopnostmi vyčníval již odmalička a rodiče se jej brzy rozhodli zapsat do fotbalové školy. Podmínky pro fotbalový rozvoj přesto něměl zdaleka ideální. Correa pochází z rodiny deseti sourozenců a v jednom z rozhovorů prozradil, že si jeho rodiče často upírali jídlo, jen aby měli co naložit na talíře alespoň svým dětem. Když bylo Correovi deset let, postihla navíc jeho rodinu veliká rána v podobě předčasného úmrtí jeho otce Ángela. Nový hráč Atlética zavzpomínal na poslední slova, která k němu jeho otec v soukromí pronesl: „Už tady dlouho nebudu, ale věřím, že se o naši rodinu dokážeš postarat.“ Malý Ángel si tato slova nevyložil jako tlak, ale jako motivaci.

Dva roky poté do Rosaria zavítali skauti San Lorenza, jednoho z největších argentinských klubů – a šikovný Ángel jim hned padnul do oka. Radostnou zprávu však znovu vystřídal smutek, když krátce po Correově přesunu do klubové akademie v Buenos Aires tragicky zahynul jeho starší bratr Marcelo. Fotbal pro Correu znamenal jediné roztpýlení od trpkých životních zkušeností a stesku po domově. Při krátkých výletech domů se setkával se svými kamarády z dětství, s nimiž kdysi proháněl míč ulicemi města, ale kteří neměli to štěstí a nikdy se nedostali tak daleko jako Ángel: kvůli alkoholu, drogám, zbloudilé kulce nebo zkrátka proto, že se stali příliš brzy otci. Jako toho nejtalentovanějšího z celé party se jej jeho přátelé snažili držet co nejdále od podobných problémů.

Correa se proto mohl plně soustředit na fotbal, což postupně přinášelo své ovoce. Nejprve jako kreativní středopolař a později jako spojka mezi zálohou a útokem vyčníval v každé mládežnické kategorii San Lorenza. Výběr do šestnácti let dokonce v roce 2011 dovedl k triumfu v prestižním celoargentinském turnaji. O rok později se na něj již vyptávala lisabonská Benfica a přestup byl na spadnutí, Correa se však nakonec rozhodl setrvat v Argentině. Další rok již jako osmnáctiletý debutoval v áčku, premiéru v modročerveném dresu mu dopřál dnešní kouč Valencie Juan Antonio Pizzi. Malý šikula okamžitě zaujal rychlostí, technikou a kombinačními schopnostmi, což v lize plné nadaných driblérů není zdaleka tak snadné. Experty (a nepochybně i Simeoneho) však zaujal i jiný aspekt Correovy hry: jeho síla a nízké těžiště.

Přesně z těchto důvodů bývá Correa často přirovnáván k jinému talentovanému Argentinci, který prošel Atléticem: Sergiem Agüerem. Mezi oběma hráči nalezneme však i několik zásadních rozdílů. Oba dva sice v Argentině začínali za pozici spojky mezi zálohou a útokem, Correovou výhodou však je, že záhy narazil na kouče se zkušenostmi z Evropy. Pizzi okamžitě poznal, že jeho místo na hřišti se nachází o něco výše, po boku hrotového útočníka. Zatímco Agüera tato změna čekala až po přesunu do Atlética, Correa přichází do Evropy již jako stínový útočník. Další odlišností je koncovka: zatímco Agüero od počátku kariéry sázel jednu branku za druhou, Correa není žádným vyloženým střelcem. Jde o kreativního podhrotového hráče, který šance spíše vytváří, než proměňuje. Nutno také dodat, že Agüero se i přes útlejší věk mohl pyšnit o poznání lepšími statistikami a vyrovnanější výkonnností.

V posledních měsících ostatně Correa prodělal lehký výkonnostní výpadek. Podle argentinských médií se však za pravou příčinou skrývá fakt, že se hráč na trávníku šetřil, protože nechtěl ohrozit svůj přestup do Atlética. I přesto jsou však jeho čísla velmi působivá (o to více, že San Lorenzo letos před ligovou soutěží upřednostnilo účast v Copa Libertadores). V jarní ligové části vstřelil Correa dvě branky a na osm nahrál, čímž dosáhl nejen nejvyššího počtu asistencí v lize, ale rovněž nejlepšího zápisu v tomto ohledu od roku 2010. Ze všech hráčů byl pátým nejlepším v počtu vytvořených šancí (37) a třetím nejlepším po přepočítání na 90 minut (2.7). Jeho celková bilance za poslední dvě sezony zní 65 utkání, 12 branek a 20 asistencí. (Pro srovnání, Sergio Agüero opouštěl Argentinu téměř o dva roky mladší a na kontě měl dvakrát více branek.)

Co od tohoto přestupu mohou očekávat fanoušci Atlética? V poslední době se objevily spekulace, že svou první sezonu v Evropě Correa stráví na hostování v jednom z menších týmů španělské ligy. To by mohl být ideální tah: tento talentovaný útočník potřebuje co nejvíce hrát, navíc jej čeká adaptace na nové prostředí a herní styl. Atlético koupilo nevybroušený drahokam a nejlepší by zřejmě bylo zacházet s ním opatrně a vybrousit jej postupně. Objevily se však rovněž informace, že Simeone si chce Correu pro nadcházející sezonu ponechat. Tato cesta by byla pro samotného hráče pravděpodobně o poznání kostrbatější, argentinský forvard však v životě překonal už nejednu obtížnou překážku. Svým herním stylem se navíc do Cholova systému ideálně hodí: Correa je zejména rychlý, přímočarý, fyzicky silný a pracovitý hráč. Tak jako tak se mají fanoušci Atlética nač těšit.

PROFIL HRÁČE

Herní styl

 • Correa je kreativní podhrotový hráč, který se do zakončení příliš netlačí. Raději operuje v prostoru mezi obranou a zálohou protivníka, odkud vytváří šance pro své spoluhráče.
 • Vyhovuje mu rychlý, přímočarý styl fotbalu, v útočné třetině hřiště však potřebuje naprostou volnost, aby využil svou pohyblivost, výbušnost a inteligenci a překvapil protivníka.
 • Zdobí jej skvělá technika a driblink, rád tahá míč a chodí do soubojů jeden na jednoho, z nichž často vychází jako vítěz.

Přednosti

 • Herní inteligence: Correa je zejména velmi chytrý hráč, který si dokáže najít volný prostor, správně vyřešit situaci a udeřit.
 • Technika: Skvělý první dotek, vedení míče a zásoba kliček.
 • Nepředvídatelnost: Correova kombinace rychlosti, výbušnosti, herní inteligence a techniky z něj dělá hráče, který se jen velmi těžko brání. Většinu utkání nemusí být na hřišti vůbec vidět, ale přesto nakonec rozhodne.
 • Mentální i fyzická síla: Na svou výšku je neuvěřitelně silný, i když svalovou hmotu bude ještě muset nabrat – fotbal v Jižní Americe a Evropě je hodně odlišný. Život se s ním příliš nemazlil, ale o to silnější vůlí, odhodláním a pracovitostí se Correa může pyšnit. V tomto ohedu by měl do Simeoneho filozofie zapadnout naprosto skvěle.

Slabiny

 • Zakončení: Jeho resumé sice čítá bezpočet nádherných branek z obtížných pozic, stejně tak však dokáže Correa zazdít nemožné. S věkem by se měl v tomto ohledu jen zlepšovat, ale žádný zabiják z něj asi nikdy nebude.
 • Nevyrovnaná výkonnost: V některých zápasech Correa září, v jiných je zcela neviditelný. I doma v Argentině jeho forma znatelně kolísala, tento problém by se však měl s věkem jen zlepšovat.
 • Přechod do Evropy: Nespočet jihoamerických talentů nezvládlo přechod do Evropy, případně nedokázalo ustálit svou výkonnost. U Correy je to s ohledem na jeho silnou osobnost spíše nepravděpodobné, nikoli však vyloučené. Jistě bude potřebovat čas.

Další článek z rubriky PROFIL, jehož předmětem je Saúl Ñíguez, si můžete přečíst zde.

Komentáře (2)
 1. *THUMBS UP* hodně se na něj těším, ačkoliv od něj teda úplně moc vzhledem k jeho číslům neočekávám. Spíš to bude takový druhý Salvio než Kun. Hostování na začátek by bylo určitě lepší.


Komentáře