Atlético Madrid CZ/SK

Příčiny červenobílé deprese

29/10/2011 20:01 // Andres // 1 013 zobrazení // zdroj: marca.com

Deset bodů z 27 možných, dvanáctá příčka v tabulce, 13 bodů za lídrem, ztráta osmi bodů na Ligu mistrů, pěti bodů na Evropskou ligu…a tři body od sestupu. Taková je realita Atlética Madrid po devíti odehraných zápasech. Velmi chabá bilance na tým, který má třetí největší rozpočet ve Španělsku a který v létě do nových posil investoval 68 milionů euro.

Milionářský projekt Colchoneros se začíná potápět pod tíhou beznaděje a zoufalství fanoušků Atlética, kteří sledují, jak jejich klub v říjnu promrhává jednu možnost za druhou, jak odehrát důstojnou sezónu. Deník Marca se pokusil identifikovat příčiny nynějšího stavu. Je jich prý hned deset.

1. Rotace

Rotační systém, který Gregorio Manzano po svém příchodu zavedl, tým úplně rozhodil. Ve skutečnosti trenér v prvních devíti kolech ještě nezopakoval jedenáctku. Týmu tak chybí pevný základ, který je při budování každého projektu velmi důležitý a na kterém by měl tento „nový projekt“ stát. Svými rotacemi Manzano rozbil herní systém v každém zápase, požadované výsledky to však nevyneslo.

2. Chybějící vůdce

Atlético Madrid postrádá lídra na hřišti, stálého kapitána, který by v kritických chvílích tým zvedl. Není normální, aby mělo v devíti zápasech 5 hráčů na rukávu kapitánskou pásku. Kapitán Antonio López vůbec nehraje a jisté místo v sestavě nemá ani jeden z asistentů, kterými jsou Perea, Domínguez a Gabi. Jednou dokonce v základní sestavě chyběli všichni, tak navlékl pásku Mario.

3. Slabá obrana

Tým pokračuje v páchání velkých chyb jak v obraně, tak i v záloze. Dlouho to vycházelo a tým zachraňoval výborný Courtois, ale v posledních třech zápasech vše vyvrcholilo 6 obdrženými brankami většinou po vyloženě obranných chybách. Defenzívě Atlética chybí klid a přesvědčivost při řešení složitějších situací. Opět neexistuje ani stálá stoperská dvojice.

4. Pomalost

Los Colchoneros byli v nedávné minulosti vyhlášení svými smrtelnými protiútoky. No, tahle schopnost očividně úplně zmizela a přechody do útoku hráčů Atlética už vůbec nikoho nepřekvapí. Záložníci často radši volí držení míče místo bleskové přihrávky dopředu. Žádné uvolnění nebo přečíslení, které by mělo rozbít obranný val soupeře.

5. Chybějící soudržnost

Rok co rok má Atlético problémy s týmovou hrou. Letos se sice situace možná zase o něco zlepšila, ale pořád to není ono. Co má hráč dělat, když je obklopen protivníky a váš nejbližší spoluhráč je od vás 20 metrů? I takové situace musí hráči Los Colchoneros řešit. Chybí podpora na krátkou vzdálenost, takže osamělý držitel míče musí často volit sólovou akci, která obvykle končí jediným: ztrátou míče.

6. Falcaovy pokyny

El Tigre je šelma, jejímž teritoriem je vápno soupeře, marnost jeho spoluhráčů jej však donutila překonat své instinkty a jít si pro míč do hloubi pole. Falcao ale nemůže hrát 20 metrů od pokutového území, protože tehdy se z něj stává bezbranné koťátko. Falcao není Forlán nebo Agüero, Kolumbijec potřebuje míče do blízkosti branky, aby mohl ukázat, proč za něj Atlético vyskládalo takový balík peněz.

7. Motivace klíčových hráčů

José Antonio Reyes. Muž, u kterého se předpokládalo, že převezme vedoucí roli v týmu, donedávna také jeden z kandidátů na nominaci do nabité zálohy španělského reprezentačního týmu, se stal plejerem, který nemá jisté místo ani ve svém týmu. Je pravda, že nastoupil ve všech ligových zápasech, celých devadesát minut však odehrál jen třikrát. „Rozpory“ mezi Manzanem a Reyesem jsou viditelně čím dál větší a vygradovaly po vystřídání na San Mamés. Podobným případem je Adrián. Útočník začal sezónu v oslnivé formě, místo toho, aby na něj trenér sázel, jej odsunul do pozadí.

8. Fyzička v útlumu

Celku chybí jiskra, rychlost. V souboji jeden na jednoho je to vždy ten červenobílý, kdo prohraje. V závěrech zápasů se kvůli vyčerpání tým rozdělí na obranu a útok.

9. Špatné střídání

Změny, které v průběhu zápasu dělá Gregorio Manzano, nenabídnou žádné nové možnosti a většinou mají dokonce opačný efekt – prohru. Střídáním nepřijde v zápase žádná revoluce, trenér pouze vyměňuje hráče za někoho víc ofenzivního.

10. Prohra s Barcelonou

Mentální síla asi není silnou stránkou tohoto týmu, když jedním nepovedeným utkáním se úplně rozplynula ve vzduchu. Atlético Madrid stále platí za tvrdou prohru s Barcelonou. Od toho dne šlo všechno do kytek. Tým ztratil sebedůvěru a sebeúctu.  Už nevěří v to, co dovede, a vše co se mu do té doby dařilo, úplně zahodil. V Barceloně zkrátka tým zažil naprosto zlomový bod. Co už vůbec nepomohlo, byla Manzanova bezpodmínečná kapitulace po zápase s odkazem na neporazitelnost soupeře.

Fanoušci Atlética se bouří, protože Colchoneros nemohou jít do žádného zápasu jako předem poražení. Tým má povinnost proti jakémukoliv soupeři bojovat za celý tým, za naši historii a za respekt k našim barvám!

Komentáře (9)
 1. myslim ze docela uhodili hrebicek na hlavicku %-)
  vetsina bodu naprosto sedi…

 2. Zajímavej článek, bohužel většinu bodů by se dalo vymazat výměnou trenéra..

  • jj, tohle presne me napadlo, kdyz jsem to docetl :D *THUMBS UP*

  • jn, taky sem si říkal, že mají až neuvěřitelnou pravdu…
   Já si ani nemyslím, že by manzano byl špatný trenér, ale prostě to vzal za špatný konec. Ten tým je fakt asi strašně mentálně slabý, když po jednom debalku se úplně rozsype. Přitom, když zavzpomínáte, tak to předtím fakt docela klapalo…

 3. Když se zamyslíte, tak třeba to, že skutečně nemáme nějakého lídra, který by hrál pokaždé, je fakt divné. Když můžou, tak hrají v podstatě vždycky Falcao, Diego, Sílvio a možná ještě Filipe. Ale nikdo z nich není nějaký vůdce…proč nemá aspoň Álvaro nebo Gabi jisté místo, když už máme takového nehrajícího kapitána? Nechápu…

  S tou rychlostí a fyzičkou je to taky strašná pravda…Individuální akce se nám vůbec nedaří a nějaký rychlý protiútok už vůbec ne…Kdy jsme naposledy byly v nějakém přečíslení? Přitom loni jsme protiútoky drtili soupeře…

  • kapitanem mel byt reyes,dal to dominguezovi a vsem ostatnim jenom proto ze ho nema rad,to vam nebylo jasny ze u neho reyes neni ani klicovej hrac muzstva? pritom to byl v minule sezone spolu s aguerem nejvetsi tahoun…

   • reyes ve ctvrtek ukazal proc presne nemuze bejt nikdy kapitan…
    dominguez/gabi by byli podle me idealni. opravdovy vudce na hristi nam chybi od dob maxiho…

    • terry a ferdinand meli nekolikrat spor s trenerem at uz v reprezentaci nebo chelsea potazmo united a kapitanem oba byli nekolik let,jose je rozhodne lepsi volba nez dominguer nebo gabi ..

     • nezlob se na me, ale terry a ferdinand jsou uplne jine hracske typy nez reyes…
      reyes proste neni zadny dric, budic, mentalne silnej hrac, spis opak. je to micovej labuznik, neni to ani prilis tymovej hrac.
      trio dominguez, gabi, godin by bylo podle me na kapitana idealni


Komentáře

No trackbacks yet.