Pomsta baskických Levov, Atlético prehralo o triedu

28/01/2013 10:29 // Mindrot // 506 zobrazení
Diego Godín a s ním aj celé Atlético na kolenách...

Athleticu sa podarilo vrátiť požičané z vlaňajšieho finále Európskej ligy a pri jednom zo svojich najlepších tohtosezónnych výkonov zmietli Colchoneros z trávnika. Hoci Simeoneho zverenci viackrát ohrozili domácu bránu, boli to domáci hráči, ktorí diktovali tempo stretnutia, bez väčších problémov zvládlo záverečný tlak hostí a sami neustále hrozili z brejkov, len vďaka Courtoisovi sa nezrodil väčší debakel. Nevedno, či bol Cholo mysľou už v semifinále Copa del Rey, no zmeny v zostave, ktorú vyslal na trávnik, negatívne ovplyvnili výkon mužstva, najmä absencia kľúčového stopéra Mirandu vyvolala prinajmenšom údiv, pretože Cata Díaz na jeho mieste v nedeľu dokonale predviedol všetky svoje nedostatky a ukázal, že na to jednoducho nemá.

Stretnutie sa začalo zostra, hneď v druhej minúte prišla akcia domácich, Iraolov center do šestnástky hostí našiel Aduriza, útočník Levov spätnou prihrávkou nabil De Marcosovi a ten v čistej pozícii pálil nad. Hostia odpovedali vzápätí akciou Cebollu Rodrígueza, po jeho akcii z krídla zakončoval Filipe z dobrej pozície približne z desiatich metrov, brazílsky ľavý bek však netrafil loptu ideálne. V 9. minúte chyboval Aurtenetxe, jeho malá domov nemala potrebnú silu a Iraizoz tak musel absolvovať bežecký závod k lopte s Diegom Costom, ktorý len o stotiny sekundy vyhral. Dve minúty na to pálil z veľkej diaľky Muniain, jeho nepríjemnú jedovku Courtois bez problémov chytil.

Diváci na San Mamés videli od úvodu otvorený duel, jednoznačne viac z hry však mali zverenci Marcela Bielsu, hostia pôsobili ustráchaným dojmom, naviac ich defenzíva mala nemalé problémy prakticky s každou akciou domácich. V 15. minúte sa po dlhom pase ocitol v čistej šanci Aduriz, z rohu malého vápna pálil z prvej, no netrafil bránu. Dve minúty na to sa hostia predsa len na chvíľu vytiahli z ulity, najprv to skúšal Raúl García, jeho bomba z 25 metrov letela nad, nebezpečnejšia však bola akcia Diega Costu, po ktorej sa opäť dostal k strele Filipe zvnútra šestnástky, jeho tečovaná strela skončila milimetre vedľa ľavej tyče Iraizozovej brány.

Do konca prvého polčasu si obe mužstvá vytvorili po jednej 100% príležitosti, v 21. minúte Courtois zázračne vychytal Herreru, ktorý pálil z bezprostrednej blízkosti po Muniainovom centri. Cez ďalekonosné pokusy, či už Andera Herreru na domácej strane, či dvakrát Filipeho na strane hostí, videli diváci na tribúnach ešte jednu obrovskú príležitosť, tentoraz z dielne hostí. Z pravej strany vyslal Raúl García center do pokutového územia domácich, ktorý Diego Costa hlavou sklepol pred bránu, kde sa sčista jasna zjavil Emre, Turek však stroskotal na Gorkovi Iraizozovi, ktorý si vybral deň a predviedol jeden zo svojich famóznych zákrokov. Do šatní sa tak šlo za bezgólového stavu.

V druhom dejstve domáci pridali na obrátkach, päť minút po prestávke sa po prieniku De Marcosa v čistej šanci ocitol Susaeta, nastrelil však len hlavu Courtoisa. Z následného rohu to však už domácim vyšlo, na zadnej tyči Godín nechal úplne voľného San Josého a domáci obranca hlavou otvoril skóre, 1:0. Inkasovaný gól vniesol medzi Simeoneho zverencov nervozitu, čo sa odrazilo aj na trávniku, v 54. minúte Cristian Rodríguez síce nechtiac, ale predsa len nešetrne svojím zákrokom takmer zlomil Ekizovi nohu, nasledoval výbuch emócii, kde v strkanici najviac úradovali Godín a Aduriz, za čo boli obaja odmenení žltou kartou. Tú si následne vyslúžil aj Emre za ďalší ostrý zákrok, čo Cholo ocenil jeho stiahnutím z hry a nasadením Adriána.

Po prehliadke toho, čo dokážu spraviť v návale emócií, začali Colchoneros myslieť opäť na futbal s cieľom zmazať jednogólové manko. V 57. minúte Filipe šikovnou prihrávkou našiel vo veľkom vápne Raúla Garcíu, ktorý pohotovo vytrelil, netrafil však domácu bránu. Atlético následne svojho súpera zatlačilo, hra sa v týchto okamihoch odohrávala výlučne na domácej polovici. Najväčšiu príležitosť zaznamenal opäť Raúl García, ktorý po Tiagovom pase a spolupráci Diega Costu s novým mužom Adriánom strieľal z hranice veľkého vápna, jeho presnú umiestnenú strelu k tyči však opäť senzačne zlikvidoval Iraizoz. Simeoneho zverencom nebolo možné uprieť snahu, všetky akcie však končili v nesmierne prehustenej domácej šestnástke, pričom už nechávali otvorené zadné vráta, čo vyústilo do viacerých podarených brejkov Baskov.

Exhibíciu domácich v poloprázdnej šestnástke hostí začal v 69. minúte De Marcos, ktorý ľahko prenikol z pravej strany a akciu zakončil strelou z uhla, Courtois bol však na mieste. Na Belgičanovi stroskotal aj Aduriz o šesť minút neskôr, mladý brankár sa predviedol aj proti Susaetovej nepríjemnej strele spoza šestnástky, 25-ročný záložník Athleticu sa však predsa len dočkal v 77. minúte, po De Marcosovej krásnej kolmici sa Markel Susaeta ocitol zoči-voči Courtoisovi a strelou k tyči mu nedal najmenšiu šancu. Na opačnej strane pokračoval neplodný tlak Atlética, za zmienku však stojí len hlavička Catu Díaza po Kokeho rohu, tá však smerovala nad bránu.

A tak domáci zabili do rakvy svojho súpera aj posledný klinec, po ďalšom ich výpade do otvorenej obrany sa ocitol v šestnástke hostí Aduriz, ktorý naservíroval pred bránu De Marcosovi a proti jeho bombe zblízka nemal Courtois nárok, akékoľvek nádeje Colchoneros boli definitívne pochované. Do konca stretnutia stihol ešte Belgičan vychytať opäť Susaetu, ktorý hlavičkoval po centri striedajúceho Ibaia, záverečný hvizd Muñiza Fernándeza prišiel pre Atlétov ako vykúpenie. Baskický lev sa predviedol po dlhšej dobe skvelým výkonom a pomstil sa Atléticu za potupnú prehru z finále Európskej ligy, bezpochyby však tomuto výsledku napomohol aj mdlý a nevýrazný výkon hostí. Tí najlepšie urobia, ak tento zápas pustia čo najskôr z hlavy, pretože už vo štvrtok čaká Atlético prvý semifinálový zápas Copa del Rey proti nabudenej Seville.