Atlético Madrid CZ/SK

Po finále: ohlasy, momenty, statistiky (3/3)

27/05/2013 23:32 // Sebyk // 649 zobrazení
Diego Costa si vystřílel korunu pro krále střelců Copa del Rey.

Diego Costa si vystřílel korunu pro krále střelců Copa del Rey.

V posledním seriálu ohlédnutí za historickým finále Copa del Rey se podíváme na zajímavosti ze světa statistik, které toto utkání přineslo.

Prokletí madridského derby a kouzlo Bernabéu
Čtrnáct let, dvacet tři zápasů bez vítězství a deset proher v řadě. Od roku 1999 ukořistilo skalp Realu Madrid přes šedesát různých týmů...jen Atlético mezi nimi nebylo. Naposledy, když se Rojiblancos mohli radovat z výhry nad odvěkým rivalem, byla právě zahájena válka v Kosovu, Chinaski vyjížděli na 1. signální a Thibautu Courtoisovi bylo sedm let. Celá generace fanoušků Atlética neměla nikdy tu možnost poznat, jak chutná výhra v Derbi Madrileño - až do letošního finále Copa del Rey.

Atlético tak konečně prolomilo prokletí, které nemá ve fotbale a pravděpodobně ani žádném jiném sportu obdoby...navíc ve finále poháru a na svatostánku nenáviděného soupeře. Ale krátký pohled do statistik napoví, že snad nebylo příhodnějšího okamžiku k ukončení této černé série než právě teď: čtyřikrát bylo Santiago Bernabéu svědkem souboje mezi Realem a Atléticem o domácí pohár a čtyřikrát se radovali červenobílí. Domácí hřiště největšího rivala Atléticu vůbec sedí: devět z jeho deseti vítězství v Copa del Rey se odehrálo právě na Bernabéu, přičemž pouze dvě finálová klání na tomto stadionu skončila pro Colchoneros porážkou.

Nezkrotitelná bestie jménem Diego Costa
Pokud se dá některý hráč Atlética označit za hlavního tahouna červenobílých za blyštivou trofejí, byl by jím pravděpodobně Diego Costa. Na brazilskou bestii nedokázali soupeři Atlética v průběhu soutěže najít zkrátka žádný recept, čtyřiadvacetiletý forvard si ostatně s osmi brankami vystřílel korunu krále střelců. V každém kole poháru kole navíc patřil mezi klíčové postavy svého týmu - svůj účet otevřel již proti Jaénu, dvěma brankami posléze vyřídil Getafe, proti Betisu vsítil veledůležitý venkovní gól a obraně Sevilly se o brazilském démonovi zdá snad ještě teď: v semifinálovém dvojutkání vstřelil tři ze čtyř branek Rojiblancos, přičemž tu čtvrtou připravil pro kolegu Falcaa. A ve finále pak důležitá vyrovnávací branka. Kdo by to byl do Diega Costy, který byl v Atléticu ještě v létě za odepsaného hráče, řekl?

Smutný hrdina Iker Casillas
Kapitán a legenda Realu Madrid si musel finálové utkání protrpět na lavičce - kontroverzní Mourinho totiž sázel na jiného koně, toho se jménem Diego López. Statistiky by ovšem řekly, že to byla ze strany královského klubu velká chyba: třikrát proseděl Iker Casillas finále Copy na lavičce a šanci dostal jeho konkurent a ve všech třech případech odešel Real z finále poražen (2002, 2004 a 2013). Přitom před dvěma lety se Casillas brilantním výkonem proti Barceloně zasloužil o to, že se pohár po téměř dvaceti letech vrátil do rukou Bílého baletu.

Ole, ole, Cholo Simeone!
Zní to téměř až neuvěřitelně, ale i pro kouče Atlética Diega Simeoneho se vlastně jednalo o první výhru nad Realem v červenobílých barvách. Se svým týmem navíc prošel celým turnajem bez jediné porážky a Cholo stal se rovněž třetím mužem, který se ze zisku Copa del Rey radoval s Atléticem jako hráč i trenér (Aragonés, Ovejero) a který zároveň dokázal s Colchoneros dobýt jak domácí, tak i mezinárodní trofej (Aragonés, Villalonga). Stačily dvě sezony a Diego Simeone se již stihl zařadit mezi trenérské legendy Atlética.

Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.