Atlético Madrid CZ/SK

Pět hlavních otázek pro letošní Atlético

17/08/2015 15:42 // Atletico de Madrid // 1 743 zobrazení
Nstáp na hřiště. Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Nstáp na hřiště. Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Atlético má za sebou letní přípravu, ve které si vedlo nadmíru dobře. Vyhrálo všech sedm přípravných zápasů s celkovým skóre 15:1 a zdá se, že před sezonou je ve výborné formě. Zápasy převážně proti slabším soupeřům napověděly mnohé, přesto však rozhodně není jasné, co od týmu v příští sezoně čekat.

Atlético si už druhé léto v řadě prošlo poměrně velkou obměnou kádru, což s sebou jistě ponese i změny v herním stylu. Kromě brankáře Oblaka a poměrně stabilní obrany, ve které zřejmě uvidíme staré známé tváře, musí Simeone reagovat na nějakou situaci v každé zóně hřiště. Podívejme se tedy na pět hlavních otázek, které se s novou podobou kádru pojí.

1) Zůstat u formace 4-4-2 nebo přenést tvorbu hry na střed hřiště?

Simeone bude zahajovat již svou pátou sezonu jako trenér Atlética Madrid. Ve své první sezoně aplikoval formaci 4-2-3-1, posléze se však přesunul k systému 4-4-2, kterého se také poslední tři sezony držel. Hlavní otázka, která se s rozestavením pojí, je zodpovědnost za tvorbu hry. V Simeoneho systému 4-4-2 měly totiž hlavní kreativní úkoly kraje zálohy obsazené Kokem a Ardou Turanem. S odchodem tureckého playmakera se často spekulovalo o přechodu na systém 4-3-3, ve všech zápasech přípravy však Simeone od začátku nastoupil se svou osvědčenou klasikou.

Teorie hovořící o přechodu na 4-3-3 je postavena na osobě Kokeho. Třiadvacetiletý fotbalista začínal v canteře jako střední záložník a jako takový byl před několik lety přeřazen do prvního týmu. Ve Španělsku byl dokonce považován za jednoho z adeptů na nahrazení Xaviho Hernándeze jako lídra reprezentační zálohy, svůj prozatimní vrchol však zažil jako krajní ofenzivní záložník. Jeho technika, cit pro přihrávku a skvělá defenzivní práce mu nicméně umožňují pozici středního ofenzivního záložníka ve 4-3-3 zastávat a odehrál zde již několik vynikajících zápasů za španělskou reprezentaci (kde dokonce nosí „Xaviho“ číslo 6).

Loni byl Koke Simeonem několikrát nasazen jako střední záložník ve 4-4-2, tato pozice však úplně nevyhovuje jeho ofenzivním choutkám, neboť se nemůže dostat jak ke svým kolmým přihrávkám do vápna, tak ke svým výborným centrům. Byť několikrát šlo o vynikající tah, nezdá se, že by Cholo v této pozici mladému Španělovi bezmezně věřil. Vzhledem k přípravě tedy není pravděpodobné, že by přechod na nový výchozí herní systém v průběhu ročníku plánoval.

 

2) Kdo nahradí Ardu Turana?

Pokud tedy Simeone zůstane u formace 4-4-2, nabízí se otázka, kdo nahradí Ardu Turana. Turecký krajní ofenzivní záložník v létě přestoupil za 34 milionů eur do Barcelony a i přes jeho vrtkavou formu a častá zranění jde nepochybně o ztrátu, neboť se jednalo o nejtechničtějšího hráče v mužstvu. Náhrady v týmu jsou, otázka ovšem je, jaká bude jejich role.

V přípravě jeden z krajů zálohy obstarával Koke, což je jedním z důvodů si myslet, že jeho nasazení ve středu hřiště i v letošní sezoně zůstane pouze jednou z více možných taktických variant. Na druhém kraji zálohy však nastupoval mladý Óliver a nová posila Yannick Ferreira Carrasco, což jsou dvě neprověřené varianty.

Pro Ólivera by šlo o podobný poziční posun, jaký udělal Simeone loni se Saúlem. Oba mladí hráči byli vychováváni jako střední záložníci, Simeonemu však zřejmě nepřijdou pro tento post ještě dostatečně vyzrálí či fyzicky zdatní. Zatímco Saúl pro post krajního záložníka postrádá potřebnou rychlost a driblink, Óliver si v letošní přípravě vedl velmi dobře a můžeme doufat, že projde podobnou evolucí, jako před několika lety Koke. Alternativou pak může být přímočařejší Carrasco, který je pro fanoušky španělské kopané poměrně neznámý, ale rozhodně se jeví nadějně.

Každopádně rozhodně nelze předpokládat, že Carrasco nebo Óliver přinesou hře stejné věci jako Arda. Óliver může nabídnout techniku přihrávek a Carrasco větší přímočarost a rychlost, ani jeden však nedisponuje Ardovým citem pro míč a schopností jeho udržení pod tlakem. Musíme si tedy přát, aby si oba hráči zodpovědně odváděli své úkoly a nabízeli své přednosti ještě lépe než turecký hračička.

 

3) Dokáže stárnoucí střed zálohy navázat na minulé sezony?

Celé čtyři sezony, které Simeone strávil v Atléticu, měl střed zálohy Atlética poměrně jednotnou podobu. Na dvou pozicích se s železnou pravidelností střídali Mario, Tiago a kapitán Gabi. První jmenovaný však již hájí barvy italské Fiorentiny, Tiagovi je 34 let a pouze o dva roky mladší Gabi v loňské sezoně předvedl několik výkonů, na které určitě nemá radostné vzpomínky. Nabízí se tak otázka, jak danou situaci řešit.

Jde o to větší neznámou, že si Gabi s Tiagem opět zřejmě ukrojí největší porci minut ze všech hráčů, kteří ve středu zálohy zahrají. Samozřejmě je možné, že Gabi a Tiago naváží na svou fantastickou předloňskou, respektive loňskou sezonu, u hráčů v tomto věku však může přicházet velmi rychlá ztráta výkonnosti s každým dalším započatým ročníkem. Zvlášť v Simeoneho fyzicky velmi náročném systému.

Kádr Atlética má naštěstí své vlastní zdroje. Již zmiňovaní Saúl a Óliver se jeví jako velcí talenti. U Ólivera se navíc jeho talent projevil na loňském hostování v Portu, kdy s překvapující zkušeností dirigoval zálohu Dragões. Saúl zase prokazoval vyzrálost již předloni na hostování v Rayu, zatímco loni ukázal, že se nehodí na kraj zálohy. Oba hráči jsou však v A týmu Los Colchoneros nevyzkoušení a jistě budou potřebovat nějaký čas, než zvládnout převzít otěže v dirigování zálohy týmu s ambicemi současného Atlética. Velkou překážkou rovněž může být Simeoneho přístup k rotaci a k mladým hráčům, kterým Cholo zpravidla nedává šanci, dokud jim stoprocentně nevěří.

Letní příprava naznačila, že Simeone s Óliverem počítá spíše do oné pozice krajního záložníka. Rovněž zřejmě občas uvidíme jako středního záložníka Kokeho, nicméně tito dva hráči budou mezi prvními volbami na pozice krajních záložníků. Otevírá se zde tedy možnost pro Saúla, který by mohl plnit roli „třetího“ středního záložníka, kterou poslední léta zastával Mario. Tak jako tak však teprve uvidíme, v jaké formě všichni tito hráči sezonou projdou.

 

4) Koho nasadit na hrot útoku?

Hrotový útočník vždy byl obraznou výkladní skříní Atlética. Ať už to byl Torres, Agüero, Forlán, Falcao nebo Costa, poslední roky byl vždy v kádru jeden spolehlivý útočník, který se staral o střílení gólů. Mario Mandžukič také slušnou porci branek přidal, svým herním profilem se však do současného Atlética úplně nehodil. Hlavní kámen úrazu spočíval v omezených možnostech jeho využití. Mandžukič je velmi dobrý zakončovatel, je však někdy až zoufale pomalý. Byl schopen neúnavně presovat a inteligentním pohybem do křídel na sebe natahovat obránce, jeho rychlost ho však limitovala až příliš. I přes dobrou spolupráce na hrotu s Antoinem Griezmannem proto nelze proti jeho odchodu příliš protestovat.

Jackson Martínez tento problém však také neřeší. Statný Kolumbijec má sice o něco lepší techniku a ovládá více možností gólového zakončení, výrazně rychlejší však není. Luciano Vietto je naopak velmi rychlý a velmi dobře technicky vybavený hráč, svou drobnou postavou se však spíše hodí do rychlostního brejkového fotbalu. Nejčastější útočnou dvojící v letošní přípravě byli právě Griezmann a Vietto, což napovídá hodně. Argentinský supertalent totiž může nabídnout něco, co Atlético ztratilo s odchodem Diega Costy.

Jde o možnost rychlých brejků z hlubokého bloku. Kvůli Mandžukičovým rychlostním schopnostem nebylo loni pro celý blok hráčů Atlética možné být tak blízko vlastní brance, jako v předchozí sezoně. Zatímco Diego Costa a David Villa jsou oba rychlí techničtí hráči, kteří byli schopni provést rychlý brejk, Mandžukič toho jednoduše schopen nebyl. Na hřišti tedy byl místo dvou vhodných hráčů pouze jeden. Proto museli jeho spoluhráči často kombinovat blíže soupeřově brance, aby mohli posléze hledat skulinu pro přihrávku rovnou do vápna. To ovšem vystavilo obranu Atlética větší hrozbě při soupeřově brejku. Útočná dvojice Griezmann – Vietto tedy opět umožní návrat k hlubšímu bránění, pokud to bude potřeba.

Atlético však ani s jednou letošní variantou nezíská zpět veškeré výhody Diega Costy. Vietto vedle Griezmanna nabídne Costovu rychlost a přímočarost, Jackson zase sílu a orientaci ve vápně. Costa však disponoval všemi těmito schopnostmi, čímž byl unikátní a do jisté míry nenahraditelný. Pozitivní však rozhodně je, že Simeone může využít více variant, neboť zde jsou ještě Raúl García, Fernando Torres a Ángel Correa. Letos tedy nebude v kádru jeden komplexní útočník typu Diega Costa, bude však k dispozici tolik variant, že Simeone bude schopen mnohem lépe reagovat na potřeby aktuálního zápasu.

 

5) Probudí se Fernando Torres?

Ano, stále by tu ta možnost být mohla. Fanoušci Chelsea si tuto otázku kladli více než čtyři sezony poté, co do jejich klubu El Niňo přestoupil z Liverpoolu. Dnes je již jasné, že hráč, který prodělal několik operací, ztratil mnoho ze své rychlosti, pohotovosti a sebevědomí. Přesto však v loňském ročníku předvedl několik věcí, které na jeho slávu daly vzpomenout. Zejména jeho góly v prvních minutách zápasů s Realem a s Barcelonou byly krásné a zkušeně zakončené akce. A poté následovalo mnoho zápasů, kdy se trápil.

Torres mnohdy totiž zkouší překombinovaná řešení, namísto aby zvolil ta nejjednodušší. Pokud ovšem zvolí to správné, je stále schopen střílet důležité góly. Ty nejlepší zápasy navíc prožil proti těm nejlepším soupeřům. Je tak nasnadě, že jeho problém leží spíše v hlavě nežli v nohou. Jistě, Torres po svých zdravotních potížích již nikdy nebude tím obávaným kanonýrem jako dřív, přesto však není nereálné doufat, že bude platným členem mužstva, který občas nějaké góly nastřílí. Pokud je zde trenér, který z beznadějných případů dokáže vydolovat neuvěřitelné výkony, je to právě Diego Simeone. Ten by díky společné letní přípravě a první kompletní sezoně v Atléticu mohl svému bývalému spoluhráči a kapitánovi konečně pomoci získat alespoň část ze své dávné slávy. Osobnost jako je Fernando Torres by si to zasloužila.

 

Předpokládaná letošní sestava

Předpokládaná letošní sestava.

Předpokládaná letošní sestava.

 

Ač přišlo do obrany několik posil, obavy o její funkčnost jsou v porovnání s jinými řadami minimální. V základní sestavě budou díky návratu Filipe Luíse tři ze čtyř členů nejlepší obrany v historii klubu, které doplní jeden z nejtalentovanějších stoperů světa Giménez. Každá pozice je navíc zdvojena kvalitním náhradníkem. Záda jim bude krýt výborný Jan Oblak, jemuž bude náhradníka dělat opět Moyá, který také rozhodně není špatným hráčem. Pokud tedy bude díky možnosti bránit v hlubším bloku ještě lépe defenzivně připraven celý tým, zřejmě můžeme opět čekat skálopevnou hráz před vlastní bránou.

Zbývá tedy pouze vyčkávat na začátek sezony a nechat se překvapit, jak to dopadne. Atlético je jednoznačně velmi dobře posílené i vyvážené. Pokud hráči naplní svůj potenciál a sžijí se se svojí rolí v týmu, lze letos očekávat velké věci. Mnoho pozic v mužstvu navíc zastávají mladí hráči, kteří mohou v budoucnu být ještě lepší. Je zde několik otázek, které zodpoví až sezona, Atlético nicméně opět patří k favoritům v boji o přední příčky La Ligy a bude usilovat o postup do závěrečných bojů v Lize mistrů. Po dlouhých letech fotbalového strádání může červenobílý sen pokračovat i letos.

Komentáře (23)
 1. Koke hrál v přípravě hodně ofenzivně. To samé Óliver, u toho si nemohl Cholo nevšimnout jeho horšího bránění. Tipnu si, že 3. středním záložníkem bude Saúl. 4. Thomas.

  Bude se hrát variabilní 4-4-2. Podle soupeře. A myslím si, že je to tak správně. Byla by škoda nevyužít Kokeho celoplošné hry.

  Ardu Óliver nenahradí. Co však oproti němu může nabídnout, tak to je entuziasmus. Kdo má potenciál geniálního Ardu nahradit je neuvěřitelně lehkonohý Carrasco. Z toho budeme pravdepodobně někdy unešení. Tipuji však, že nebude ve výkonech konzistentní. Do plné obrany jsou jeho hlavní zbraně neúčinné. Tam je pak potřeba, aby Cholo našel jinou alternativu (sílu Garcíi nebo do krátké kombinace vhodnějšího Ólivera, případně Saúla, který na kraji zálohy měl i dobré zápasy).

  Vietto střídal skvělé okamžiky s horšími. Útok je maximálně vyvážené. Není třeba si stýskat po Diego Costovi, toho hravě nahradí Griezmann, který je komplexnějším hráčem než by se na první pohled mohlo zdát. On je tou superhvězdou. Otázka koho k němu momentálně musí vyvolávat jen radost. Pohybově možná nejvýraznější hráč přípravy (aspoň, co jsem mohl vidět) byl Torres. Je jasné, že dostane opět spoustu příležitostí. Cholo navíc zatím drží na řetězu Jacksona. Correa bude zatím otloukánkem. Bude rád, když dostane stejně příležitostí jako Jiménez.

  • Jsem zvědav jak dopadne Siqueira. Lucas je na kraj obstojnou alternativou. V přípravě však stabilně hrál levého středního obránce. Už tak stabilní jako jeho pozice, nebyly jeho výkony. Savić taktéž zatím neoplýval kvalitou. Ještě si vzpomeneme na Mirandu.

   • lucas neni krajni obrance, odjakziva hraje stopera. na kraji sice muze zaskocit a cholo ho tam jednou postavil v ty cope proti realu, ale jeho primarni misto je ve stredu obrany…

    • Aha. Pak to nechápu. Svým profilem mi na stopera vůbec nesedí. Nemá odhad, nemá sílu, vůdcovské schopnosti, nevyčnívá v rozehrávce, v rychlosti, ve vzdušných soubojích. Naopak na kraji obrany si ho dokážu představit.

     • jo, je fakt ze na stopera nema uplne postavu a asi ani kvality, ale jeho misto je myslim do budoucna tam. stopera hraje i v narodaku, hral ho v youth champions league, hraje ho odjakziva, co si ho pamatuju. levyho beka hral cas od casu v nouzi v rezerve, ale dopredu hrat vubec neumi, utok nepodpori. jestli s nim cholo pocita jako s nouzovou variantou na levyho beka, pak to nechapu jeste vic, nez kdyby s nim pocital jako se ctvrtym stoperem…

      zrovna vudcovsky kvality myslim ma, podle me dokonce vedl parkrat narodak/rezervni tymy jako kapitan, pamatuju si ho nekde s kapitanskou paskou na ruce. rychlost je praveze jedna z jeho prednosti (vzpomen na jeho duely s balem v cope), cas nabrat nejaky ty svaly ma, akorat ta vyska je na stopera fakt mala. talent bezpochyby ma a cholo mu ocividne docela veri – jinak by ho nepostavil do copy proti baleovi. uvidime, co predvede tenhle rok, podle me poputuje v lednu hostovat a tam se uvidi vic…

      • V přípravě nastoupil třikrát v základu jako stoper, takže s nim podle mě počítá jako se čtvrtou volbou. Proti tomu Baleovi to byl vyloženě taktickej tah, kterej se asi bude opakovat jen v nouzi, když teď máme oba kraje velmi kvalitně zdvojený

      • Jo, vlastně. Tehdá rychlostně obstál. Lehko se na to ale zapomíná, když ho teď v přípravě proháněl kdekdo.

  • Já mám ohledně útoku jedinej problém s tim, že Costovi jsi prostě mohl dát jak míč doběhu, tak na něj centrovat do vápna, uměl přidržet míč proti přesile, uměl hrát second strikera, uměl hrát osamělýho hrota… Griezmann zvládne ty míče do běhu, má techniku a je výbornej na hlavičky ve vápně, neni to ale „physical presence“, nezahraje zády k bráně.. to udělá Jackson, ale Costovo kouzlo bylo právě v tom, že na to stačil sám. Ale jinak to složení chválim, je tam hromada možností a chybět nám už určitě nějak nebude, jen jsem chtěl říct, že za něj nemáme jednoho náhradnika, ale pomalu čtyři :D

   • To je fakt. Griezmannovi chybí ke Costovi právě hra zády k bráně. Avšak tohle nahradíme tou kvantitou. Tohle totiž nezvládne jen Jackson, ale i Torres, který svou těžknoucí lehkost přes léto poměrně úspěšně transformoval v sílu. Jeho pojetí je momentálně hodně silové. Máme tedy dva silové útočníky, dva lehkonohé a jejich případné do tohoto rozdělení pasující alternativy RG a Correu. Myslím si, že Cholo se bude snažit složit útok vždy tak, aby to vycházelo z tohoto dělení. Jeden silový hráč, druhý lehkonohý, s tím, že největší šanci proti tomuto schématu má složení Griezmann, Vietto.

    • posila za 35 milionu euro nebude sedet. jakkoli bych si pral videt grizi-vietto a co jsem cetl, tak si pry v pripravnejch zapasech dobre rozumeli, tak jackson sedet urcite nebude…

     • Já si spíš myslim, že to prostě bude fungovat mnohem líp než s Jacksonem a během sezony se z toho stane první volba do těžších zápasů. Jackson zase může být super proti betonářům, teď proti nám hluboko brání většina ligy, takže si fakt hodně zahrajou oba.

      • ja si to myslim taky, ale tak fotbal nefunguje :D uvidime, ale mas recht, bohate si asi zahrajou oba a do tech zapasu, kde budeme hrat ze zabezpeceny obrany, bude asi stavet spis vietta, mozna dokonce griziho doplnenyho YCF a zpevnenym stredem. tech variant je prave fakt strasne moc…

 2. no nevim, jak koukam na tu predpokladanou sestavu, tak mi z toho vychazi spis takovy nesoumerny 4-3-3 s kokem jakoby ve stredu zalohy. na tom levym kraji je ostatne filipe, kterej hral odjakziva hodne vysoko. neco a la tohle: http://lineupbuilder.com/2014/custom/?sk=8t87. to mozna myslel cholo tim zatazenim kokeho do stredu…

  vzhledem k tomu, ze jsem letos absolutne nestihl sledovat pripravu, mohl by mi nekdo prosim odpovedet na nasledujici otazky?
  1) jaky rozestaveni cholo zkousel? zejmena v tech poslednich zapasech?
  2) v jakejch prostorech se pohyboval koke? to je myslim ustredni a podle toho se bude hodne odvijet cely rozestaveni…
  3) na jaky pozici hrali correa a oliver? spis stredem, nebo i z kraje?

  • 1) myslim, ze ve vsech zapasech se drzel klasiky 4-4-2.
   2) Koke myslim 2 zapasy odehral na double pivotu, ale jinak vetsinou hral kladicky zleva, ale zda se mi, ze se vic stahoval doprostred. Jo a je treba rict, ze hral v priprave vyborne. Zda se mi rychlejsi a dynamictejsi nez v minule sezone.
   3) Correa hral vzdycky second strikera a Oliver myslim jednou zleva a jinak vsechny zapasy na Ardovo postu a vypada to, ze s nim Cholo pocita hned do zakladu.

   Na vcerejsim treninku zkousel sestavu na Palmy: Oblak- Juanfran Godin Gimenez Filipe- Oliver Gabi Tiago Koke- Griezmann Jackson

  • Bude to 4-4-2. Bylo to variabilnější než jsme byli z poslední doby zvyklí, ale pořád 4-4-2.

   Na Kokem je závislá předfinální fáze. Bude hrát levý kraj zálohy s pohybem do středu.

   Óliver z pravého kraje. Correa podhrot po celé šíři hřiště, častěji zprava do středu.

   Jak naznačuje info z tréninku od Phillipinha, které potvrdilo mé úvahy z prvního příspěvku. Proti defenzivnímu soupeři použít do krátké kombinace vhodnějšího Ólivera než tahového hráče Carrasca.

 3. Ja by som sa až tak odchodu Ardu nebál, poslednú sezónu proti kvalitnejším celkom nepredvádzal top výkony hráča jeho kalibru, technické finesy má, šikula je neuveriteľný, ale na druhej strane náladový + kolísavé výkony … oveľa radšej tam uvidím Olivera alebo rýchlonohého Carrasca…a stále vieme teoreticky prejsť zo systému 4-4-2/4-2-2-2 do nejakého zlepeného 4-3-3 keď na kraje možme dosadiť aj Vietta s Grizzim alebo Correu a na hrot Jackson/Torres…..tým pádom v stredovom trojuholníku by som si veľmi dobre vedel predstaviť dvojicu z Olivera, Saulita, Kokeho+Gabi…len by trebalo kúpiť mega kvalitné DM(+Thomas???)…. Bohužial Tiago, RG out…pre nich miesto nevidím…inak s tak našlapáným potenciálom v kádri sám neviem čo môžem od toho očakávať…..ale každopádne Vamos Atléti a verím v úspešnú sezónu !!!!!


Komentáře

No trackbacks yet.