Otřesný začátek ve Valencii stál Atlético všechny body

04/10/2014 22:54 // Atletico de Madrid // 513 zobrazení
Hráči Valencie slaví Mirandův vlastní gól.

Po výhrách nad Sevillou a Juventusem dopadli Rojiblancos tvrdě na zem. Valencia všechny své tři góly vstřelila v úvodní čtvrthodince a i když se Simeoneho svěřenci dokázali dostat zpět do hry, s výsledkem zápasu již nemohli nic udělat.

El Cholo pro zápas na Mestalle jmenoval základní sestavu se dvěma zásadními změnami. Kraje obrany okupovali Guilherme Siqueira a debutující Jesús Gámez. Navrátil se rovněž kapitán Gabi, na kterém v průběhu zápasu nebylo nějaké zranění vůbec znát a působil velmi energicky.

Úvod zápasu se odehrával zejména v režii hostí, zatímco domácí Valencia trpělivě bránila v dobře organizovaném bloku. Už v 6. minutě ale obrana Atlética vyrobila nepochopitelný kolaps, když se Miranda s Moyou nedokázali domluvit na tom, kdo zachytí dlouhý nákop z hloubi pole, a tak ho první jmenovaný raději zkušeně uklidil do vlastní branky.

O minutu později se Los Che radovali znovu. Alcácer pěknou patičkou přiklepnul míč do cesty Gomesovi, jehož průnik do vápna nedokázal zastavit Miranda ani Gámez a Portugalec pohodlně zakončil přes padajícího Moyu. Fanoušci připravili domácímu týmu skvělou atmosféru, a i když se ani hostující fanoušci Rojiblancos nenechali zahanbit, v desáté minutě tribuny opanovaly transparenty připomínající legendu Valencie a Argentiny Maria Kempese, který tento týden podstoupil operaci srdce.

Ve 13. minutě bylo dílo zkázy dokonáno. Piattiho roh nalezl Nicoláse Otamendiho, který nikým nebráněn na malém vápně hlavičkoval kolem zkoprněného Moyi. Situace byla beznadějná. V této fázi zápasu neprohrávalo Atlético o tři branky nikdy za posledních 6 let a pod Simeonem nikdy neotočilo ani dvoubrankovou ztrátu.

Naději ovšem vykřesal Mario Mandžukić. Ve 28. minutě si Tiago pěkně narazil s Griezmannem, jeho jedovatou střelu z hranice vápna brankář Alves vyrazil před sebe a chorvatský kanonýr pohotově hlavou zakončil. Mestalla viděla čtyři góly v první třicetiminutovce poprvé od roku 1974. A drama pokračovalo. Rozhodčí Teixeira Vitienes hráčům Valencie jednou hru rukou ve vlastním vápně odpustil, ve 45. minutě to už ale Gayovi neprošlo. Míč si suverénně vzal Guilherme Siqueira…a lajdáckým kopem k levé tyči připravil Alvesovi snadnou práci.

Ve druhém poločase s ujalo iniciativy Atlético, Valencia ovšem byla poměrně pevně zformována. Občasných okének v její obraně nedokázali Rojiblancos využít a byť si vypracovali několik slibných pozic z poza hranice vápna, střely Mandžukiće a Gabiho nepředstavovaly pro brazilského brankáře žádný problém.

Obrana Valencie vedená výborným Otamendim (jehož občasná tvrdost by si ovšem alespoň jeden žlutý kartónek určitě zasloužila) byla ve druhé půli zkrátka neprostupná. Po hodině hry také provedl trenér Nuno Espírito Santo ještě větší posílení obrany, když Gayu z levého obránce posunul do zálohy a Orbán, který vystřídal výborného Piattiho, naskočil právě na levém beku. Atlético na druhé straně představilo Alessia Cerciho, jehož několik slibných průniků hráči Valencie v pohodě zastavili.

Cerci také vyfasoval chvíli po příchodu zbytečnou (a trochu přísnou) žlutou kartu. A to se mu nakonec nevyplatilo, když několik minut před koncem zahrál při vstřelení (pochopitelně neuznaného) gólu evidentně rukou a za druhou žlutou kartu se odebral do sprch o pár minut před svými spoluhráči. Po tomto incidentu se zápas pouze dohrával a ani jeden z týmů s výsledkem již nezahýbal.

Valencia se tak posunula na 2. místo v tabulce, o dva body za suverénní Barcelonu. Naopak Atlético se při určité konstelaci výsledků může propadnou až na 6. místo, dotírají na něj totiž Sevilla, Real Madrid a Celta.