Ohlédnutí za sezónou: Od podzimu k popelu

10/07/2011 06:33 // Andres // 332 zobrazení // zdroj: madridatleticos.com

Pokračování našeho ohlédnutí za sezónou nás dovedlo již na začátek listopadu. Atlético před sebou mělo těžké utkání v norském Trondheimu, kde čelilo domácímu RosenborguAgüero sice brzo otevřel skóre, Rosenborg ale zvládl v druhém poločase srovnat. Bod z Trondheimu by byl za normálních okolností celkem dobrý výsledek, ale po prohře sArisem potřebovalo Atlético všechny tři body, a tak po vyrovnávací brance zavládlo mezi fanoušky i hráči velké znepokojení. Naštěstí v závěrečných minutách zápasu poslal Tiago parádní trefou madridský klub opět do vedení, a Atlético si tak vybudovalo solidní pozici ve skupině B, když na třetí mužstvo mělo náskok tří bodů a na první příčku ztrácelo 1 bod.

Tři dny nato se odehrálo první Derbi madrileño. Atlético tento zápas nezvládlo a ze stadiónu Santiago Bernabéu odjíždělo s prohrou 2:0. Toto utkání však mělo být posledním zápasem v první polovině sezóny s přímým rivalem o Evropu. Kromě Espanyolu mělo Atlético totiž čelit jenom klubům dolní poloviny tabulky a po nepříliš radostných týdnech se konečně čekalo stoupání tabulkou. Znělo to vcelku jednoduše, ale jak víme, Atlético Madrid umí i z jednoduchého udělat noční můru.

Zprvu to vypadalo, že by Los Colchoneros mohli přece jenom překonat nevyrovnanost formy, která je trápila celou sezónu. Po remíze 1:1 v odvetě Copa del Rey s Universidad Las Palmas, kdy už ale vzhledem k výsledku prvního zápasu (5:0) o nic nešlo, přišla výhra 3:0 proti Osasuně a Atlético také dovezlo všechny body ze San Sebastiánu po výhře 4:2 nad Realem Sociedad. Všechno vypadalo dobře – dvě vítězství v řadě, druhé místo ve skupině Evropské ligy, hladký postup do dalšího kola Copa del Rey a Forlán konečně ukončil dvou dvanáctizápasovou sérii bez vstřeleného gólu.

Atlético Madrid tak mohlo nastoupit do dalšího zápasu sebevědomě. Proti Espanyolu bojovalo srdnatě, ale po dvojím srovnání vedení barcelonského klubu přišel třetí gól, který znamenal prohru Rojiblancos. Prohra s přímým rivalem bolela hodně, to však ještě nikdo netušil, že za pár dní bude hůř. Atlético hostilo Aris Soluň a k jistotě postupu stačila remíza. Po prvních patnácti minutách zápasu šlo vše podle plánu. Atlético otočilo dvěma góly brzké vedení Arisu, ale o poločasové přestávce se muselo něco stát. Druhý poločas byl totiž naprosto katastrofální. Mezitím co si Bayer Leverkusen zajistil své postupové místo Řekové otočili po tragickém výkonu Los Colchoneros na 3:2. Nyní měli Aris i Atlético stejně bodů, avšak vzhledem k lepším vzájemným zápasům musel madridský klub spoléhat téměř na zázrak. Aby Atlético postoupilo ze skupin dál, muselo porazit Bayer, zatímco Aris musel ztratit body doma s Rosenborgem.

Týden jako vystřižený z hororu zakončila prohra 2:0 s Levante a Atlético se tak opět ocitlo nohama pevně na zemi, ne-li v podzemí. Místo snění o Lize mistrů muselo začít tvrdě bojovat o místa zajišťující Evropskou ligu. Po vítězném zápase s Deportivem La Coruña (2:0) přišel závěrečný zápas skupin Evropské ligy. 16. prosinec v Leverkusenu přinesl mrazivé počasí a celý den sněžilo. V BayAreně se navíc rozbilo vyhřívání trávníku, takže místo fotbalu bylo k vidění spíše sněžné pólo. Co však většinu fanoušků zaskočilo bylo, že Los Rojiblancos ani neukázali nějakou touhu vyhrát. Utkání tak nakonec skončilo 1:1 a vzhledem k tomu, že Aris ve svém utkání zvítězil, tak byli obhájci titulu vyřazeni již ve fázi skupin.

Před krátkou zimní přestávkou se konala ještě dvě utkání. Málagu porazili Los Colchoneros 3:0 a v prvním kole osmifinále Copa del Rey také zvítězili také nad Espanyolem (1:0). Po vánočních prázdninách mělo vedení plné ruce práce. Jelikož se rozhodlo prodat oblíbence fanoušků Simãa Camacha muselo shánět náhradu. Klub v Simãovi ztratil své poslední levé křídlo na soupisce, jeho náhradou se však překvapivě stal pravý záložník Juanfran a střední záložník Elías. Jak to pak vypadalo, když na nalevo hrál hráč, který na takové pozici hrál poprvé, jsme se tak mohli přesvědčovat celý následující půlrok. Kromě toho proběhlo také důležité prodloužení kontraktu Sergia Agüera a snížení jeho výkupní klauzule na 45 milionů eur.

Rok 2011 začal dvěma remízami. První byla bezbranková proti Racingu Santander a potom jednogólová v odvetě Copa del Rey proti Espanyolu, kterou si Atlético zajistilo postup do čtvrtfinále, kde na něj čekal úhlavní rival Real MadridDiego Forlán se mezitím vyznamenal dalším povedeným rozhovorem, ve kterém novinářům sdělil, že Atléticu není nic dlužen. To fanoušci samozřejmě neradi slyšeli, a tak se začalo na Forlána bučet, což trvalo většinu zbytku sezóny.

Los Colchoneros mají rok co rok špatný leden, ale dvě remízy nebyly nic proti prohře 4:1, kterou Atléticu nadělil Hércules. Hráči snad do zápasu nastoupili s úmyslem prohrát, protože to jediné by vysvětlovalo jejich hru, která vypadala jako po podání utlumovacích prášků. Série špatných výsledků pokračovala pohárovým zápasem proti Realu Madrid. Atlético sice podalo bojovný výkon a po sedmé minutě dokonce vedlo 1:0, ale opět jej srazily vlastní hloupé chyby a utkání skončilo výsledkem 3:1 ve prospěch královského klubu.

První polovina sezóny skončila domácí výhrou 3:0 pro Mallorce Los Colchoneros tak byli šestí se sedmibodovou ztrátou na vytoužené čtvrté místo. Posledním utkáním zařazeným do tohoto bloku ohlédnutí za sezónou je odvetné utkání Copa del Rey proti Realu. Ani domácím hřišti však nezvládlo Atlético svého největšího rivala porazit a po prohře 1:0 se rozloučilo i s druhým pohárem. Alespoň se tak nyní mohlo plně soustředit na ligu, kde měl opět nadejít těžký los.