Atlético Madrid CZ/SK

Ohlédnutí za přestupovým oknem 2/4 – náhrada za Kuna

05/09/2011 15:25 // Sebyk // 461 zobrazení

Ve druhém díle našeho ohlédnutí si zrekapitulujeme změny, které se odehrály v záloze a útoku Atlética – a že jich nebylo málo. Přestupové spekulace kolem záložní řady se nesly zejména v duchu hledání nového tvůrce hry, v útočné fázi se zase hledala náhrada za Kuna. Madriďané si nakonec mohou oba úkoly odškrtnout jako splněné, když se na poslední chvíli podařilo zrealizovat příchod Diega Ribase, jako nejdražší hráč historie se pak do análů Atlética zapsal Radamel Falcao.

  • Přetlak ve středu zálohy a příchod playmakera

Quique Sánchez Flores Jesús García Pitarch po sobě v záloze Atlética zanechali pořádnou paseku. Přetlak na pozici středních záložníků a nedostatek křídel částečně vyřešil Manzanův přechod k systému 4-3-3, vedení Atlética se ovšem muselo toto léto pořádně činit, aby stabilizovalo rozkládající se kádr. Hned na počátku přestupového období ještě vyztužil konkurenci ve středu zálohy Gabi Fernández, který se do Atlética vrátil po čtyřech letech strávených v Zaragoze. Za kapitána aragonských a jednoho z nejlepších hráčů Primery na jaře Rojiblancos zaplatili 3 miliony euro.

Dle očekávání se k Atléticu o několik týdnů později natrvalo připojil i další navrátilec Tiago Mendes, který úspěšně rozvázal smlouvu s Juventusem Turín zadarmo podepsal v Madridu, kde v uplynulých sezonách znovu nastartoval svou kariéru. Dalším středním záložníkem, který toto léto posílil Atlético, je Rúben Micael, který se coby pětimilionová položka přiložená k transferu Falcaa stal obětí machinací agenta Jorge Mendese. Jeho nový klub jej okamžitě poslal jako přebytečného hráče na hostování do Zaragozy. Těžko říct, jak se Rúben musí po takovém jednání cítit…

Atlético a trenér Manzano se nakonec dočkali i příchodu vysněného hráče na pozici tvůrce hry, kterého Rojiblancos postrádali od dob Milinka Pantiće. Na samém sklonku přestupového období totiž přišel z Wolfsburgu na roční hostování Brazilec Diego Ribas, Madriďané si podle všeho zajistili i opci na trvalý přestup ve výši 7 milionů euro. TýmRojiblancos naopak opustili dva jiní střední záložníci – Elias Mendes odnesl nadbytek cizinců na soupisce Atlética a odešel za bezmála 9 milionů euro do portugalského Sportingu, neoblíbený Raúl García se pak pokusí znovu nastartovat svou kariéru na hostování v domovské Osasuně.

Hostovat odchází i Fran Mérida, který si nedokázal získat důvěru předchozího trenéra Florese ani současného kouče Manzana. Talentovaný tvůrce hry bude rok hostovat v portugalské Braze. Trenéry zřejmě v přípravě neoslnil ani další mladík Borja González, který odchází nasbírat užitečné zkušenosti na roční hostování do druholigového Realu Murcia. Už dříve byl dohodnut přestup jiného mladého útočníka Ibrahimy Baldého, který po povedeném ročním hostování v Numancii odchází za milion euro do Osasuny.

  • Náhrada za Kuna

Útočná fáze Atlética prošla v létě velkými změnami. Nejednoho fotbalového fanouška zamrzí, že již na hřišti pospolu neuvidí duo zabijáků Agüero-Forlán, které několik let strašilo obrany a bavilo diváky po celé Evropě. Argentinská hvězda si nakonec vydupala odchod do Manchesteru City, který vyplatil Kunovu výkupní klauzuli ve výši 45 milionů euro, čímž se Agüero stal nejdražším prodejem Atlética vůbec. Uruguayský snajpr Forlán zamířil zadarmo do Interu Milán, Italové však od Atlética převzali dlužené mzdy ve výši až 5 milionů euro.

Za takto utržené peníze Madriďané přivedli hned dvě věhlasné posily. Křídelní prostory Atlética svým příchodem zkvalitnil šikovný Turek Arda Turan, který dorazil za 12 milionů euro Galatasaraye Istanbul. Dlouhé hledání náhrady za Sergia Agüera pak dopadlo asi tou nejneočekávanější variantou – do Atlética nezamířil Giuseppe Rossi ani Pablo Daniel Osvaldo, ale nejlepší střelec minulého ročníku Evropské ligy Radamel Falcao. Za tohoto kolumbijského ostrostřelce jeho Porto vyinkasovalo rovných 40 milionů euro, čímž se Falcao stal nejdražším příchodem v historii Atlética Madrid.

Na samém sklonku přestupového období ještě konkurenci v útočné fázi zvýšil portugalský šikula Pizzi, který přišel na půlroční hostování ze Sportingu Braga. Součástí celé operace je i opce na trvalý přestup ve výši 15 milionů euro. Nakonec nesmíme zapomenout na novou hvězdičku v řadách Atlética – útočníka Adriána Lópeze. Tento mladík přišel po soudních tahanicích zadarmo Deportiva La Coruña a svými výkony v přípravě a play-off Evropské ligy zatím velmi příjemně překvapuje.

Jak hodnotíte změny v záloze a útoku? Myslíte, že bude Atlético nyní silnější než s dvojicí Agüero-Forlán?

Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.