Atlético Madrid CZ/SK

Ohlédnutí za přestupovým oknem 1/4 – “nové Atlético”

02/09/2011 14:22 // Sebyk // 1 938 zobrazení

Atlético Madrid má za sebou velmi rušné letní přestupové období, kdy klubem nejprve otřásly změny ve vedení včetně pozic trenéra a sportovního ředitele, poté jej opustili jeho tři největší hvězdy, což nepřímo zapříčinilo vybudování zbrusu nového týmu – k prvnímu týmu Atlética se připojilo dokonce jedenáct úplných nováčků. Ostatně z vítězné jedenáctky z Hamburku zůstali v základní sestavě Atlética už jen tři hráči – Álvaro Domínguez, Luis Perea a José Antonio Reyes.

  • Management týmu

Už od poloviny minulé sezony bylo jasné, že dvěma důležitým postavám managementu Atlética – Quique Sánchezi Floresovi Jesúsi Garcíovi Pitarchovi, kteří, jakkoli se proslavili svou kontroverzností, se tučným písmem podepsali pod úspěchy Atlética z posledních let – nebude prodloužena smlouva. Aby toho nebylo málo, v klubu skončil i trenér béčka Antonio Rivas a k tomu i prezident hráčské akademie Amorrortu. Na začátku léta pak nastala očekávaná honička, kdo že tyto čtyři nadmíru důležité posty obsadí.

Na tři z těchto pozic nakonec přišli bývalí hráči Atlética a držitelé legendárního Doblete z roku 1996 – novým sportovním ředitelem se stal José Luis Caminero, vedoucím naší Cantery Carlos Aguilera a nakonec trenérem našeho béčka Milinko Pantić. Vedení klubu z Madridu své fanoušky tímto krokem, tedy jmenováním legend Atlética do vedení organizace, nepochybně potěšilo. Místo trenéra dlouho zůstávalo volné, očekávalo se jmenování jednoho z dvojice Joaquín Caparrós – Luís Enrique, oběma však nakonec vypálil rybník bývalý trenér Sevilly Gregorio Manzano.

Zkušený stratég, pro kterého je to již jeho druhá štace v Atléticu, se krátce po svém sžití s týmem rozhodl pro změnu formace na 4-3-3 a ihned začal společně s Caminerem pracovat na příchodu vytipovaných hráčů. Nutno dodat, že nový sportovní ředitel se nakonec opravdu činil, také Manzano prokázal své zkušenosti, když dokázal sestavit – pravda, zatím jen na papíře – silný a široký kádr.

  • David De Gea a pozice brankáře

José Luis Caminero si po svém nástupu do funkce nemohl představit horší začátek. Klub během několika týdnů opustily dvě největší hvězdy – David De Gea Sergio Agüero -, aniž s tím bývalý vynikající záložník červenobílých mohl cokoliv udělat. O náhradě za jistotu ve svatyni Atlética z minulých sezon se dlouhé týdny spekulovalo, nakonec však trochu překvapivě žádná nepřišla. Trenér Manzano se spolu s Caminerem rozhodli lehce hazardovat a vložit důvěru ve vyrovnanou dvojici juniorů – neprověřeného a nezkušeného Joela Roblese a věčného maroda Sergia Asenja.

V polovině přestupového okna však přece jen dorazila posila mezi tři tyče, kterou byl kupodivu další mladík Thibaut Courtois, který přišel na dvouroční hostování z londýnské Chelsea. Sezonu odstartoval na postu jedničky Joel, jeho pozici však v posledních zápasech převzal právě Courtois, který působil velice solidním a jistým dojmem. Svou šanci jistě dostane i uzdravený Asenjo, který by se dal v nadsázce označit za posilu Los Colchoneros, kterým totiž chyběl více než půl roku. V tuto chvíli má tedy Atlético vyrovnanou trojici talentovaných brankářů – uvidíme, jestli se některý z nich stane novým De Geou.

  • (Ne)přestavba obrany

V uplynulých sezonách jednoznačně největší slabina Atlética zůstala po letním přestupovém okně takřka nepozměněná. Ke klubu se připojili jen dva noví hráči, o jejichž příchod se zasloužil už minulý sportovní ředitel Pitarch – zadarmo ze São Paula přišel několikanásobný nejlepší stoper brazilské ligy Miranda, ze Sportingu Braga pak za 8 milionů euro dorazila posila na pravý kraj obrany v podobě portugalského reprezentanta Sílvia. Z béčka se pak natrvalo do prvního týmu posunul mladý stoper Jorge Pulido.

Atlético naopak opustil jeho jediný český zástupce – Tomáš Ujfaluši po třech letech cenných služeb přestoupil za 2 miliony do tureckého Galatasaraye, kde to jistě pořádně roztočí se svým kamarádem Milanem Barošem. V srpnu odešel i druhý pravý bek v kádru Juan Valera a to zadarmo do týmu městského souseda z Getafe. Náhradní variantou na pravý kraj obrany se tímto stal ortodoxní stoper Luis Perea, k očekávanému přestupu Huga Malla z Celty Vigo totiž nakonec nedošlo. Ve svých španělských patáliích pokračuje Leandro Cabrera, který opět míří na roční hostování do Segundy, tentokrát do týmu Numancie.

Pokračování příště…

Jak hodnotíte změny v managementu Atlética? Koho byste nejraději viděli jako novou jedničku červenobílých?

Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.