OHLÉDNUTÍ: Atlético Madrid – Real Sociedad

04/02/2014 00:07 // Sebyk // 420 zobrazení // zdroj: atleticofans.com, twitter.com, insidespanishfootball.com
Atlético uctilo svou zesnulou legendu.

Atlético doma rozstřílelo nepříjemný Real Sociedad, a využilo tak zaváhání Barcelony, která doma klopýtla s Valencií. Simeoneho muži tak nejkrásnějším možným způsobem uctili památku legendárního Luise Aragonése a posunuli se do čela tabulky. Nevěřili byste, po kolika letech. Nepředbíhejme však a pojďme se společně podívat, co k zápasu řekl kouč Simeone či statistiky, kdo zazářil a kdo zklamal, a jaké momenty utkání přineslo.

Simeone: Luis je někde tam nahoře, v červenobílém a spokojený
Kouč Simeone se na pozápasové tiskovce nechal slyšet, že výsledek utkání zcela neodpovídá jeho průběhu: "Byla to velmi tvrdá bitva, výsledek trochu zkresluje úsilí, které do zápasu museli hráči vložit. Těžko jsme se prosazovali přes skvěle hrající zálohu San Sebastiánu, střídání nám však dodala čerstvých sil a umožnila nám dostat hru zpět pod naši kontrolu." Cholo se vyjádřil i k posunu na čelo tabulky: "Vést ligu je nádherný pocit, hráči si to za své úsilí naprosto zaslouží. Právě tyto dobré pocity nám dodají na síle a umožní v tomto úsilí pokračovat."

Nedělní zápas se však nesl ve zcela odlišném duchu, a to uctění památky Luise Aragonése. "Když nás opustí takový člověk jako Luis, cítíme všichni bolest a smutek. Byl jsme dojatá těmi osmi minutami ticha, které fanoušci na začátku utkání drželi. Vím, že Luis je teď někde tam nahoře, v červenobílém a spokojený. Spokojený s naší dnešní kuráží, protože to byl velmi odvážný člověk s obrovským charakterem - přesně jako tento tým," řekl Simeone na adresu zesnulé legendy, která oblékala dres s číslem 8.

Pozápasové dostaveníčko s Gabim

Statistiky

• Atlético se na čele tabulky osamostatnilo poprvé po 18 letech - tedy poprvé od památného roku 1996, kdy se nakonec radovalo z ligového titulu. Z prvního místa Rojiblancos sesadili Barcelonu, která na něm trůnila neuvěřitelných 59 kol v řadě.
  • Atlético vyrovnalo svou nejdelší historickou sérii bez porážky, která čítá 23 utkání v řadě. I té předchozí dosáhl tým pod vedením Simeoneho.
  • Miranda je prvním hráčem v historii klubu, kterému se podařilo nastřádat 22 zápasů v řadě bez porážky. Překonal tak Machína (1941) a Pacheca (1974).
  • Až do minulého utkání s Athleticem čekal Cristian Rodríguez na svou první asistenci v dresu Atlética. Teď má na kontě již dvě.
  • Dirigent zálohy Koke viděl svou pátou žlutou kartu, a proti Almeríi jej tak na hřišti neuvidíme.
  • Mario Suárez se na hřišti objevil poprvé od 24. září minulého roku, tedy po více než třech měsících.

Momenty utkání: Odchod milované legendy a návrat ztraceného syna
Zápas s Errealou se nesl ve znamení dvou zásadních momentů: jednoho smutného, jednoho radostného, obou však nadmíru dojemných. Začněme tím smutnějším: na počest v sobotu zesnulého Luise Aragonése, který v Atléticu nosíval dres s číslem 8, se právě u vstupu číslo 8 od ranních hodin hromadily fotografie, šály, novinové výstřižky a další materiály připomínající dost možná největší osobnost historie klubu. Jako tichá, ale důstojná vzpomínka pak v šatně Atlética visela právě Luisova "osmička".
Utkání zahájila minuta ticha, během níž se za ramena drželi jak hráči Atlética a San Sebastiánu, tak i bývalí Aragonésovi spoluhráči z Atlética, kteří jen stěží zadržovali slzy. V hledišti se pak vyjímal obrovský plakát s nápisem: "Luisi Aragonési, Legendo Atlética, odpočívej v pokoji." Po úvodním hvizdu fanoušci Rojiblancos překvapili všechny včetně samotných hráčů, když prvních osm minut stáli v naprosté tichosti. S úderem osmé minuty však naplno spustili oslavné chorály právě na Luise Aragonése. Jeho památku nejkrásnějším možným způsobem uctili nakonec i hráči, když se po vítězství 4:0 osamostatnili na čele tabulky, a to i díky tomu, že Barcelona i Real klopýtli. Byla by velká náhoda, kdyby v tomto neměl prsty právě velký Zapatones...
O poznání radostnější moment pak přinesl dlouho vyhlížený návrat Brazilce Diega, který si v 60. minutě odbyl obnovenou premiéru v červenobílém dresu. A nemohl si vysnít o mnoho lepší návrat: od nástupu na hřiště hýřil aktivitou a pět minut před koncem se dokonce radoval z branky, když si se štěstím zpracoval Cebollův centr a dělovkou zblízka nedal Bravovi šanci. Emocionální oslava branky pak jen podtrhla sílu okamžiku, silné pocity cloumaly i fanoušky nejen v ochozech, i u obrazovek. Ke svému dojemnému návratu dnes Diego řekl následující: "Před rokem a půl jsem sice opustil Atlética, Atlético však nikdy neopustilo mé srdce."