OHLÉDNUTÍ: Athletic Club – Atlético Madrid

30/01/2014 21:45 // Sebyk // 327 zobrazení // zdroj: insidespanishfootball.com, whoscored.com
Atlético udolalo své bratrance z Athleticu a je v semifinále.

Nebyl to sice bezchybný a ideální výkon, nakonec však hráči Atlética dokázali Athletic udolat na jeho vlastním hřišti v poměru 2:1 a s celkovým skóre 3:1 se prodrali přes čtvrtfinále Copa del Rey. Semifinálový souboj pak přinese velmi pikantní klání: v repríze loňského finále si to totiž Atlético rozdá s Realem, který se bude chtít pomstít za dvě porážky v řadě. Nepředbíhejme však a pojďme se společně podívat, co nabídlo právě odvetné utkání s Athleticem.

Simeone: Zápasy proti Barceloně a Realu nám dodávají na síle
Kouč Diego Simeone byl na tiskové konferenci nadšený zejména z výkonu v druhém poločase. "Hráli jsme proti skvělému protivníkovi. V první půlhodině jsme sice neměli územní převahu, ale kontrolovali jsme hru. V závěru poločasu byl však Athletic fantastický, zatlačili nás až do vápna. Do druhé půle jsme však vstoupili nabuzení a dosáhli vytouženého gólu, který nám dodal sebevědomí a sílu. Hráči ukázali, jak moc si chtějí zahrát semifinále," hodnotil Cholo průběh utkání.

Za postup však Atlético zaplatilo krutou daň, a to zraněním Filipeho. "Ve vypjatých zápasech se takové věci stávají, zvlášť když bojujete na třech frontách. Hráči nejsou stroje," komentoval však Simeone s klidem. Jak již bylo řečeno, los poháru svedl Colchoneros do osudí s jejich odvěkým rivalem Realem - Cholo se však z této konfrontace těší. "Myslím, že čím více utkání proti Realu a Barceloně odehrajeme, tím silnější budeme. Je to ten nejlepší test jak po herní a fyzické, tak i psychické stránce. Z hráčů tak vyprchá ten strach a přílišný respekt, který z takových týmů mívají" míní Simeone.

"Tohle je Tým s velkým T. I když nám teče do bot,
dokážeme zabrat a společně překonat jakoukoli překážku."

~ Raúl García

Statistické okénko

• Atlético se stalo vůbec prvním týmem, který dokázal vyloupit nový svatostánek Athleticu. Dosavadní série Basků čítala 13 utkání bez porážky
  • Diego Costa se v roce 2014 konečně trefil. Na svůj premiérový gól v novém roce čekal celých 8 zápasů!
  • Raúl García se svým čtvrtým zásahem v Copa del Rey dotáhl na Lionela Messiho, dosavadního střeleckého lídra této soutěže.
  • Diego Simeone je v Copa del Rey stále neporažen. Jeho bilance zní 15 zápasů, 11 výher a 4 remízy.

Hvězda a propadák utkání

Bez bravurních zákroků Thibauta Courtoise by Atlético do semifinále Copa del Rey zřejmě nepostoupilo. Belgický dlouhán opět ukázal, jak důležitým dokáže být, když předvedl minimálně tři zákroky světové úrovně a celkem si jich na své konto připsal sedm. Za pozornost stojí zejména jeho dvojzákrok ze závěru první půle. Portál whoscored.com Courtoise odměnil známkou 8.4. Pokud jste si ve středu vůbec nevšimli, že na hřiště vyběhnul i chlapík jménem Adrián López, nebudete zřejmě sami. Ofenzivní univerzál je v posledních dvou letech pouhým stínem toho hráče, který si svými kousky v první sezoně v Atléticu získal jak fanoušky, tak i odborníky. Adrián se do análů utkání zapsal jen jednou jedinou, navíc nepřesnou střelou a vysloužil si podprůměrnou známku 6.5.

Moment utkání: Zranění Filipeho
Jak již bylo zmíněno, Atlético za postup do semifinále zaplatilo krutou daň, a to zraněním klíčového hráče Filipeho Luíse, který si nakonec od fotbalu může odpočinout až šest týdnů. Své vytoužené šance konečně dokázat, co umí, se tak dočká Emiliano Insúa (a s ohledem na jeho kvality by absence Filipeho neměla být tak znatelná, jako by například byla v případě Kokeho či Diega Costy), Filipeho zranění však zvedá Simeonemu varovný ukazovák, že jeho přetěžování hráčů může mít velmi neblahé důsledky. Cholova pověstná filozofie "jít od zápasu k zápasu" a "brát každé utkání jako finále" sice přináší své ovoce, argentinský lodivod by si měl však uvědomit, že nelze odehrát sezonu na třech frontách a sestavou téměř nerotovat. Na Kokem či Diegu Costovi se dost možná právě jejich přetěžování projevilo prudkým poklesem formy v posledních týdnech, na Filipeho zranění pak pravděpodobně také mělo nějaký vliv. Atlético nyní čeká klíčový měsíc sezony a pokud chce uspět, musí svým klíčovým hráčům dopřát trochu odpočinku.