Nezapomenutelná sezona ve znamení rekordů

10/06/2013 18:24 // Sebyk // 522 zobrazení // zdroj: atleticofans.com, madridatleticos.com, mundodeportivo.com
Největší zásluhu na rekordní sezoně nese Diego Simeone.

Není lehké si opět po roce zvykat na dlouhé a nudné víkendy, které neprovází vzrušení z velkých zápasů, radost z vítězství, nebo smutek z porážky. Abychom vám tyto dny, kdy fotbalového fanouška zalévá zvláštní prázdnota, trochu zpříjemnili, připravili jsme pro Vás krátké ohlédnutí za historickou sezonou 2012/13, kdy se tým Atlética pod vedením Diega Simeoneho postaral o přepis hned několika rekordů a zlatým písmem se zapsal do klubové kroniky.

Trofeje

• Druhý Evropský Superpohár: Výhra 4:1 nad Chelsea a večer snů pro Radamela Falcaa.
  • Desátá Copa del Rey: Výhra 2:1 po prodloužení nad Realem Madrid a nejsladší možné prolomení čtrnáctiletého prokletí.
  • A to nejdůležitější na konec: po vítězství 2:0 nad výběrem singapurské ligy slavil klub historicky první výhru v Peter Lim Charity Cup.

Týmové rekordy

• Nejlepší třetí tým v historii: Ještě nikdy žádný tým nezakončil sezonu La Ligy se ziskem 76 bodů na kontě.
  • 16 výher v řadě v pohárové Evropě: Simeoneho parta vymazala z historických análů impozantní šňůry Ajaxu a Barcelony, kteří nasbírali shodně "pouhých" 11 vítězství v řadě. Více než rok trvající sérii, kterou Atlético započalo již na podzim předcházející sezony (3. listopadu 2011), ukončila až portugalská Académica (8. listopadu 2012).
  • 23 zápasů v řadě bez porážky: Od domácí prohry s Realem v předcházející sezoně (11. dubna 2012) nepoznalo Atlético hořkost porážky více než půl roku a ve 23 utkáních za sebou, než jej na svém domácím stadionu udolala Valencia (3. listopadu 2012).
  • Nejlepší vstup do sezony v klubové historii: Jedenáct výher, jedna remíza a jedna prohra ve třinácti zápasech (34 bodů) je pro Atlético novým nejlepším startem v jeho více než stoleté historii.
  • 20 domácích výher v řadě: Od výhry nad Málagou v předcházející sezoně (5. května 2012) vytvořili hráči Atlética ze svého domácího stadionu nedobytnou tvrz. Hned dvacet soupeřů v řadě z ní odjelo pokořeno, Calderón dobyla až ruská Kazaň v Evropské lize (14. února 2013).
  • 14 domácích ligových výher v řadě: Vítězná domácí šňůra v lize trvala ještě o něco déle, utnula ji až návštěva baskického Realu Sociedad (10. března 2013). Obě série jsou novým klubovým rekordem.

Individuální rekordy

CourtoisThibaut Courtois

• V 21 letech se stal Thibaut Courtois vůbec nejmladším držitelem Trofeo Zamora od jejího založení deníkem Marca v roce 1958. Tibu prolomil čtyřletou nadvládu Víctora Valdése z Barcelony. Courtois se stal jejím teprve čtvrtým držitelem z řad Atlética (Reina, Resino, Molina), k řece Manzares trofej putuje po 17 letech. Jedenadvacetiletý gólman je navíc prvním nešpanělským Evropanem, který kdy Zamoru vyhrál.
  • Belgický mág mezi třemi tyčemi obdržel v 37 zápasech pouhých 29 branek a udržel 20krát čisté konto - to je nový klubový rekord.
  • V ligových utkáních Courtois na domácím hřišti neinkasoval branku 819 minut v řadě (od 42. minuty zápasu s Osasunou, 28. října 2012 až do 53. minuty zápasu s Realem Sociedad, 10. března 2013, tedy více než pět měsíců), a o 19 minut tak překonal klubový rekord Abela Resina ze sezony 1990/91.
  • Courtois vyfoukl Abelovi i ligový rekord ze hřišť soupeře z téže sezony, a to dokonce před jeho samotnými zraky - Resino totiž v závěru ligy vedl Celtu Vigo, která neprůstřelnost mladého gólmana ukončila...pro Resina ovšem příliš pozdě. Nový zápis v klubových statistikách činí 680 minut, Tibu venku neinkasoval téměř čtyři měsíce, a to od 32. minuty utkání na hřišti Raya Vallecano (10. února) až do 83. minuty zápasu na Balaídos ve Vigu (8. května).

Díky soutěži goal.com máte ideální možnost setkat se s Radamelem Falcaem.Radamel Falcao

• Ač se Atlético se svým Tygrem muselo již rozloučit a část z následujících statistik byla zmíněna v bilancujícím článku, neuškodí si ještě jednou připomenout, proč bylo působení kolumbijského kanonýra na Calderónu vlastně natolik výjimečné...
  • Radamel Falcao se stal hráčem, který v dresu Atlética vůbec nejrychleji dosáhl na metu 50 branek. Stačilo mu na to pouhých 64 zápasů, tedy o 4 méně než Baltazarovi nebo o 9 méně než Forlánovi. V poválečné historii La Ligy se navíc objevili pouze dva hráči, kteří to zvládli ještě rychleji: oba shodou okolností nosí dres se jménem Ronaldo.
  • S průměrem 0,76 branky na zápas (70 branek v 91 utkáních) se stal Falcao nejefektivnějším poválečným střelcem Atlética. V celkových historických tabulkách klubu se však musí smířit s druhým místem, hned za Elíceguim, který se ve 30. letech vyšplhal na neskutečných 0,85 branky na zápas.
  • El Tigreho 18 ligových branek v jedné polovině sezony (podzim 2012) je vyrovnáním klubového rekordu Baltazara z roku 1989.
  • Falcaova manita, kterou nasázel nebohému Deportivu, byla prvním pětigólovým představením hráče Atlética od dob legendárního Brazilce Vavá (1959) a teprve druhým takovýmto počinem v klubové historii.
  • Falcao se stal vůbec prvním hráčem Atlética v jeho více než stoleté historii, který dokázal ve dvou po sobě jdoucích sezonách překonat hranici 30 branek (36 a 34).