Napriek otrasnému výkonu v obrane vybojovali Atléti vo Vallecas tri body

27/01/2014 21:08 // Mindrot // 307 zobrazení // zdroj: madridatleticos.com
Strelci troch gólov Atlética.

Na dvadsiatyprvý zápas v ligovom rozvrhu absolvovala výprava Atlética jednu z najkratších ciest, do madridskej štvrte Vallecas, aby tu čelilo domácemu Rayu. Rojiblancos v tomto stretnutí ukázali silu v ofenzíve, keď sa dokázali presadiť štyrikrát, naopak, horší deň si vybrala obrana Simeoneho ovečiek, čo malo za následok inkasované dva góly a množstvo ďalších nebezpečných situácií vo svojej šestnástke. Argentínsky kouč Colchoneros nemohol počítať s Mariom, ktorý je stále vo fáze zotavenia, Guilavoguim – Francúz čelí svalovým problémom – a Juanfranom, pykajúcim za päť žltých kariet.

V základnej zostave sa objavilo šesť zmien oproti pohárovému duelu s Athleticom. Na pravom kraji obrany naskočil Javi Manquillo, v strede zálohy po boku Gabiho opäť úradoval Koke, ktorý však pôvodne mal oddychovať, no Tiago si na predzápasovej rozcvičke privodil zranenie a tak si canterano chtiac – nechtiac pripísal svoj stý štart v červenobielych farbách. Na Kokeho obvyklom mieste sa objavil José Sosa, späť do základu sa vrátil Arda a útok mal už tradičnú podobu v dvojici Villa – Diego Costa. Posledne menovaný si pripísal aj prvú šancu hneď po štyroch minútach, no zástavka postranného bola pri posúdení ofsajdovej situácie nemilosrdná.

Bolo to však dobrým znamením, že zápas sa nebude rozbiehať slimačím tempom. Vskutku, len tri minúty na to zachytil David Villa domácu rozohrávku a po priťuknutí od Diega Costu a otvoril skóre zápasu. Rayito dostalo šancu na odpoveď veľmi skoro, v 11. minúte po súboji s Manquillom letel na zem Bueno až príliš ochotne, Undiano Mallenco mu však na to skočil a ukázal na biely bod, Jonathan Viera však domácich nepotešil a dovolil Courtoisovi skvelým zákrokom pripísať si vôbec prvú chytenú penaltu v drese Atlética. Hráči Rayita nepoľavili a pokračovali v snahe o kombinačnú hru s vysokým napádaním, avšak školácke chyby v rozohrávke znemožňovali pomýšľať na úspech a Atléti to dokázali využiť.

Po polhodine hostia udreli druhýkrát, Diego Costa prešiel po pravej strane, až príliš jednoducho si poradil s brániacim protihráčom a ponúkol možnosť osamotenému Sosovi v dokonalej palebnej pozícii, Argentínčan ale ukázal tak prehľad ako aj rozvahu, priťukol úplne voľnému Ardovi, ktorý by sa musel veľmi snažiť, aby si do prázdnej brány nepripísal gól. O dve minúty mohol Diego Costa prelomiť strelecké suchoty, ale v dobrej pozícii netrafil loptu ideálne a poslal ju vedľa. S blížiacou sa prestávkou obrana Colchoneros viditeľne poľavila z koncentrácie, čo skromná, no nesmierne snaživá a odhodlaná ekipa Paca Jémeza neváha trestať.

V 39. minúte Los Bukaneros predviedli krásnu kombinačnú akciu, ktorá začala u Larriveya a skončila u Jonathana Vieru, ktorý aj s prispením Mirandovho teču razom skresal náskok len na jeden gól. Domáci mohli dokonca po Godínovej chybe aj vyrovnať, no Courtois bol na správnom mieste, a tak udreli po tretíkrát Atléti. Gól do šatne padol po štandardke, ktorú odvrátil Saúl, na hosťovaní v Rayu práve z Atlética, rovno na zadnú tyč, kde si vcelku pohodlne svoj druhý zásek pripísal Arda. Po zmene strán vybehli na súpera v mohutnom tlaku Atléti, odhodlaní zamedziť ďalšiemu zdramatizovaniu zápasu zo strany domácich.

Z tlaku vyťažili dobré príležitosti tak Diego Costa ako aj Arda, no nedokázali rozvlniť Rubénovu sieť. Následne Atléti spustili nohu z plynu, tempo stretnutia poriadne pohaslo. Po hodine hry sa z trávnika porúčal José Sosa, ktorý rozhodne mohol byť so svojím výkonom spokojný, aby ho nahradil Óliver v snahe zabojovať u Chola o ďalšie a ďalšie minúty. Svoj boj si určite predstavoval inak a najmä dlhšie, pretože už po štyroch minútach ho z trávnika museli dostať za pomoci nosidiel s tvárou skrivenou bolesťou a vykĺbeným ramenom. Nahradiť ho musel Cebolla Rodríguez. Medzitým sa domáci Franjirrojos nevzdávali a snažili sa dohnať dvojgólové manko. Obrana Atlética im v tom v nedeľu výdatne pomáhala.

V 66. minúte pálil Larrivey, jeho pokus Godín tečoval milimetre nad brvno. Na ťahu boli hostia a podarilo sa im udrieť aj štvrtýkrát – Arda našiel Filipeho v plnej rýchlosti, Brazílcova prihrávka pred bránu bola adresovaná na Diega Costu, no loptu z jeho kopačky do vlastnej brány tečoval až brániaci Saúl. S prihrávkou na tretí a vstrelením štvrtého gólu si odchovanec Atlética, ktorý vo Vallecas zbiera na hosťovaní minúty, určite prial, aby radšej ostal v posteli a nikam nechodil. Ak v jesennom zápase na Calderóne bol pri debakli 5:0 jednoznačne najlepším hráčom svojho tímu, na Campo de Fútbol de Vallecas si jednoducho vybral svoj deň blbec a bude musieť tento zápas hodiť čo najskôr za hlavu.

Zverenci Paca Jémeza potrebovali na odpoveď sotva minútu, Vierov výborný center Miranda jednoducho odignoroval a Larrivey z bezprostrednej blízkosti hlavou znížil opäť na rozdiel dvoch gólov. Domáci v posledných desiatich minútach poriadne zatlačili a neistú obranu Atlética donútili k viacerým chybám, na ich smolu však žiaril Thibaut Courtois, ktorý zneškodnil strely tak Rochinu ako aj Falquého. Atléti si tak pripisujú ďalšie tri body do tabuľky, ostávajú aj naďalej v dianí na špici ligy. Duel vo Vallecas bol zároveň päťdesiatym víťazným stretnutím v La Lige Diega Simeoneho na lavičke Atlética, k čomu potreboval 81 zápasov.