Mestské derby vo Vallecas ovládlo domáce Rayo

11/02/2013 00:42 // Mindrot // 420 zobrazení
Príchod Ardu znamenal veľké oživenie, ani to však nakoniec nestačilo

Atlético v mestskom derby s Rayom neuspelo. Nadšene, no zodpovedne hrajúci zverenci Paca Jémeza uštedrili Colchoneros tvrdú príučku najmä z efektivity, hostí od rieky Manzanares môže strašiť absolútne nezvládnutý prvý polčas, keď pri oboch inkasovaných góloch kompletne zlyhala celá obranná štvorka, zjavne trpiaca absenciou Godína, či možno viac prítomnosťou Catu Díaza, prezentujúceho sa výkonom hodiacim sa skôr do štvrtoligových oblastných nočných môr. Išlo o prvú prehru Atlética vo vzájomnom súboji týchto dvoch tímov od sezóny 1993-94.

Domáci sa do favorizovaných hostí zahryzli bez rešpektu, Atlético poriadne zaspalo úvod a v najskoršom možnom čase za to pykalo. V tretej minúte Chori Domínguez nádherne vysunul Pitiho, ktorého nepokryl Cata Díaz, domáci kapitán z ľavej strany prihrával pred bránu, jeho priečny pas nezachytil ani Miranda, ani Juanfran a Lass mal pramálo problémov zavesiť z bezprostrednej blízkosti pod brvno. Úvod zápasu ako hrom a hostia sa do tempa dostávali len veľmi pomaly.

Prvý vzruch pred Rubénovou bránou videli diváci v Teresa Rivero v 11. minúte, Adrián hľadal pred bránou oblúčikom Falcaa, ten bol síce dostatočne pokrytý, k odvrátenej lopte sa však dostal Juanfran, jeho bomba minula bránu. Dve minúty na to centroval sprava Adrián, Falcao v nádejnej pozícii hlavičkoval vedľa. Adrián si vyskúšal o pár minút aj rolu zakončovateľa, keď ho našiel Kokeho roh, jeho prudká hlavička letela tesne nad.

To už malo ale Rayo svoju hluchú desaťminútovku za sebou a neistej obrane hostí pripravovali každou akciou horúce chvíle. V 21. minúte hľadal strelec úvodného gólu Lass pred bránou Pitiho, ktorého Cata Díaz nechal zakončiť, lopta však smerovala nad. Minútu na to nesústredená obrana hostí otvorila ďalšie dvere, ktorými nebezpečne pálil Chori Domínguez, jeho bombu z hranice veľkého vápna zneškodnil Courtois.

Hostia sa v nasledovnej desaťminútovke nasťahovali na domácu polovicu, avšak Rayu ich neplodná hra nepriniesla absolútne žiadny problém, naopak, Franjirrojos v 32. minúte predviedli ďalšiu z bleskových útočných akcií, lopta sa dostala na pravú stranu k Lassovi, ktorý nastrelil loptu k bližšej tyči, kde sa medzi Catom a Mirandom zjavil Leo Baptistão a ani bezprostredná prítomnosť hosťujúcej stopérskej dvojice mu nezabránila usmerniť druhýkrát loptu za Courtoisov chrbát. Ani druhý úder nestačil Atléticu na zmŕtvychstanie, Rayito do prestávky ubránilo dvojgólový náskok bez akýchkoľvek komplikácií.

Druhý polčas naskytol pohľad na lepšie Atlético, čomu dopomohlo hlavne striedanie, keď trápiaceho sa Adriána na trávniku nahradil Arda. Sedem minút po prestávke to bol práve Turek, po ktorého akcii centroval sprava Juanfran, v správnej pozícii bol Falcao, no ten aj vďaka zápasníckemu chmatu brániaceho protihráča vyslal len chabú hlavičku, s ktorou Rubén nemal žiadny problém. Hostia sa očividne dostávali do tempa a domáca defenzíva avizovala čoraz viac problémov, čo sa prejavilo zvýšeným množstvom faulov a následne štandardných situácií v okolí domácej šestnástky.

Na výraznejšiu príležitosť si však Colchoneros museli počkať až do 63. minúty, opäť úradoval Arda, po jeho snahe prešiel Filipe až k rohu malého vápna a hoci mal možnosť prihrávať lepšie postaveným spoluhráčom, volil radšej strelu z ostrého uhla, ktorú Rubén vyrazil na roh. Na dlhší čas to bolo zo strany hostí všetko, a hoci sa hra odohrávala prevažne na polovici domácich, zadáci Raya nemuseli riešiť žiadnu ošemetnú situáciu.

V záverečnej desaťminútovke vrhli Simeoneho zverenci všetky sily na zvrátenie nepriaznivého stavu. Osemdesiata minúta priniesla Kokeho roh, ktorý brankár domácich Rubén vyboxoval len na Falcaa, ten sa snažil z otočky pohotovo vystreliť, jeho pokus nenarobil domácim žiadne škody. O štyri minúty neskôr to skúšal individuálne Arda, jeho strela smerovala tesne vedľa. K slovu sa dostal aj striedajúci mladík Óliver, minútu pred uplynutím riadnej hracej doby skúšal vystreliť z hranice veľkého vápna, jeho pokus bez problémov zneškodnil Rubén.

Hosťom nebolo možné uprieť snahu až do samého konca stretnutia, všetka snaha však stroskotávala na umne hrajúcich domácich, ktorí trpezlivo zbierali minútu po minúte a blížili sa tak k cennému skalpu mestského rivala. Atléticu sa však predsa len podarilo skórovať. V poslednej nastavenej minúte Cebollova snaha skončila rohom, po ktorom vznikol v domácej šestnástke zmätok, čo využil Falcao, ktorý doklepol do siete Mirandovu polostrelu. To však bola už aj bodka za stretnutím, v ktorom Rayo Vallecano zaslúžene porazilo Atlético a vmietlo do tváre prílišných optimistov mnoho vážnych argumentov.