Atlético Madrid CZ/SK

Mario: Občas zůstává bránění jen na mně

15/10/2011 13:24 // Sebyk // 436 zobrazení

Čtyřiadvacetiletý odchovanec Atlética Mario Suárez se od svého loňského příchodu z Mallorky nepřestává zlepšovat. Přes pomalejší začátek v minulé sezoně se na jaře rozehrál ke svělým výkonlm a patřil ke klíčovým hráčům výběru trenéra Florese. I pro kouče Manzana, který Quiqueho v létě u kormidla Atlética vystřídal, zůstává Mario jedním z nedotknutelných článků základní sestavy. Byl to ostatně právě Goyo, pod jehož vedením dosáhl Mario v Mallorce obrovského zlepšení ve výkonnosti, které mu vyneslo návrat domů do Atlética. Někteří dokonce tvrdí, že zanedlouho začne tento střední záložník ťukat na dveře španělské reprezentace…

Mario, Atlético stále ještě není tou mašinou, která by měla drtit své protivníky. Čím to?

Jak už několikrát řekl trenér, jsme právě na začátku nového projektu, stále se poznáváme a dáváme dohromady. Myslím, že hrajeme dobře, pouze jsme v některých zápasech neměli štěstí v koncovce. Nálada v mužstvu je ale stále výborná. Musíme pokračovat v započaté cestě.

Jak ještě dlouho budeme čekat na to pravé Atlético?

Teď se musíme soustředit na to, abychom vyhrávali a stoupali tabulkou. Většina věcí se nám daří, ale samozřejmě by bylo lepší, kdybychom proti Seville vyhráli. Zůstáváme ale klidní.

Chvalozpěvy, nebo kritika – je tohle, jak se věci mají v Atléticu?

Všichni vědí, že tohle je klub s fanoušky, kteří mají velká očekávání. Když vyhrajeme, jsme ti nejlepší, když ale prohrajeme, jsme rázem ti nejhorší. Tak by to ale být nemělo – ať už vyhrajeme, nebo prohrajeme, jsme pořád ten samý tým, ti samí hráči.

Nejste posledními výsledky trochu zklamaný?

Zůstáváme klidní. Samozřejmě by bylo všechno o mnoho hezčí, kdybychom Sevillu porazili, ale i tak se nám v Primeře daří slušně, stejně tak v Evropské lize. Třeba Rennes má na domácím stadionu dlouhou šňůru bez prohraného zápasu, takže to pro nás byla cenná remíza. Všechno ale právě začalo a čeká nás ještě dlouhá cesta.

Vaše sezona začala velmi brzy – už v červenci. Necítíte, že má na vaše výkony vliv únava?

Tým je skvěle fyzicky připravený. Do hry se zapojují všichni hráči, kádr se hodně rotuje. Hrají ti, co jsou na zápas nejlépe připraveni a tým tím netrpí. Ukazujeme, že máme velmi široký kádr a můžeme počítat s každou jeho jednotlivou součástí.

Atlético útočí, vytváří si šance, ale selhává v koncovce. Proč?

Náš prezentovaný styl ukazuje, že jsme dobrý tým. Většinou kontrolujeme hru, držíme míč, chodíme do vápna, střílíme…pocity z předvedených výkonů máme dobré. Góly jistě přijdou.

Jak si vysvětlujete, že i s hráči jako Falcao, Arda, Diego nebo Reyes má tým problémy v koncovce?

Sice jsme nevyužili své šance v zápase proti Seville, ale klíčové je, že jsme si je dokázali vytvořit. Mnohem více by nás trápilo, kdybychom se do žádných nedostávali. Nemá smysl nad tím příliš dumat – za chvíli to tam jistě začne padat.

Takže brzy Atlético uvidíme na příčkách zajišťujících Ligu Mistrů?

Na začátku jsme si dali cíl, že půjdeme od zápasu k zápasu a pokusíme se uspět na všech frontách – v lize, v Evropě, v domácím poháru. Důležité je, abychom na těch příčkách zajišťujících Ligu Mistrů byli v květnu.

Manzano stále žádá o více trpělivosti…

Kouč už několikrát řekl, že tenhle projekt je na samém začátku. Je pravda, že máme velmi kvalitní tým, ale zatím jsme spolu nestrávili dost času na to, abychom se dostatečně sehráli. Namísto vytváření nervózní atmosféry se Manzano snaží fanoušky uklidňovat. Fanoušci musí vědět, že tým půjde nahoru…

“Rotace jsou něco, o čem nehodlám diskutovat” – to jsou slova kouče. Co si o nich myslíte?

Šéf je prostě šéf. Rotace praktikoval od samého počátku a tým tím netrpí. Měnit hráče je nezbytné, protože během sezony nás čeká velké množství utkání. Hráči si odpočinou a zároveň jsme všichni připraveni kdykoli naskočit.

Nemyslíte si, že takové rotace mohou být zdrojem případných problémů v kabině?

Kdyby nebyly žádná rotace, nastupovalo by pořád těch samých jedenáct hráčů a ti, kteří by nenastupovali, by se cítili na vedlejší koleji a byli by právoplatně naštvaní. O všem rozhoduje kouč, naší rolí je v každém zápase odvést co nejlepší práci.

Jsou tedy všichni hráči spokojení – i přes neustálé rotace?

Samozřejmě že všichni chceme hrát, ale rotace jsou nezbytné a kouč řekl, že o nich nehodlá diskutovat. Víc k tomu není co říct.

Držení míče především – je i styl hry něco, o čem se nediskutuje?

Herní styl s držením míče a kontrolováním hry jsme praktikovali od samého začátku a myslím, že až na výjimku v Barceloně, kde to prostě nešlo, jsme si jej stihli i docela slušně osvojit. S hráči, které momentálně máme, je to ten správný styl. Všichni se navíc cítí lépe s balonem na kopačkách, než když hraje protivník, takže o kontrolu míče se snažíme za každých podmínek.

Patřil jste do základní sestavy v Mallorce a patříte tam i zde. Znamená to, že jste něco jako Manzanův miláček?

Do Atlética jsem přišel minulou sezonu a na začátku jsem mělo problémy se zraněním, ale nakonec jsem pravidelně hrál i pod Quiquem. Tohle léto jsem musel na operaci, takže mi chvíli zabralo, než jsem se sžil s novým týmem, ale kouč mi od začátku vyjadřoval důvěru. Mým úkolem teď je hrát dobře a nedovolit mu, aby mě vyřadil ze základní jedenáctky. Když budu hrát špatně, nebudu nastupovat, to je jasné.

Byl Manzano tím koučem, který vás ovlivnil nejvíce?

Mám k němu neobyčejný vztah. Byl to on, kdo mi dal v Mallorce šanci zahrát si poprvé Primeru. Velmi dobře mě zná a ví, co ode mě může čekat. Bylo by bláhové říci, že na mě jako kouč neměl žádný vliv, ale hodně jsem se naučil i od ostatních trenérů, pod kterými jsem hrál – od Quiqueho, Mendilibara…

Je Manzano lepší kouč, nebo psycholog?

Je to vynikající kouč – ostatně to ukazují jeho dosažené úspěchy v Primeře. Jedním z jeho nejsilnějších stránek je ale i to, že ví, jak vést kolektiv, mít dobré vztahy s hráči. Především ale ví, jak jim dokáže dodat klidu. Zažil jsem s ním několik velmi vyhrocených situací, ale on byl tím, kdo vždy zůstal v klidu. Když jsme s Mallorkou bojovali o Ligu mistrů, všichni se nechávali unést, ale on zůstával v klidu. Nemá žádné slabiny a je dobrý ve všech možných aspektech. Hlavně ví, jak dostat z každého hráče to nejlepší.

Vaši spoluhráči ve středu pole jsou spíše ofenzivně ladění – zůstává defenzivní práce často jen na vás?

Při našem herním stylu máme v záloze velmi ofenzivní hráče. Mým úkolem je přinášet rovnováhu, hrát štítového hráče, který zůstává vzadu. Je pravda, že občas, když jsou spoluhráči vepředu, tak bránění zůstává jen na mně – ale to je prostě riziko naší hry. Mým úkolem je nacházet se v takové chvíli na co nejlepší pozici. Až se ale lépe sehrajeme jak v ofenzivní, tak defenzivní činnosti, bude vše o mnoho jednodušší. Zlepšujeme se každým dnem.

Jak si rozumíte s Diegem, když spolu oba nastoupíte v záloze?

Je to velmi dynamický hráč s obrovskou kvalitou. Rád hraje s míčem, chce ho mít neustále pod kontrolou. Když mám zrovna míč, přihraju mu a on dokáže vytvořit šanci pro spoluhráče. To je jeho neocenitelná vlastnost.

Co říkáte na Falcaa?

Je to hráč, který bojuje o každý míč, který jde do vápna, umí si skvěle naběhnout. Je to pro nás velmi důležitá součást týmu. Doufejme, že letos nastřílí spoustu gólů.

A co Courtois?

Je to skvělý brankář, ale stejně tak i Asenjo a Joel. Máme tři skvělé brankáře, ale hrát může jen jeden.

Proč se jako tým tolik neprosazujete, když hrajete venku?

Hráli jsme proti těžkým soupeřům. Na Mestalle jsme si za předvedený výkon zasloužili více a proti Barceloně, která je nejlepším týmem světa, jsme zkrátka nemohli hrát svou hru. Musíme pokračovat v našem úsilí a výsledky přijdou.

Teď jedete do Granady…

Je to tým, který mám rád, dělají tam věci správně, i když teprve tento rok postoupili. Nebude to lehké, ale my jsme Atlético, a musíme tedy vyhrát!

Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.