Levante UD – Atlético Madrid 2:2

09/05/2015 15:11 // Mindrot // 201 zobrazení
Vykartovaného Godína zastúpil jeho krajan Giménez.

Ani túto sezónu nedokázalo Atlético zvíťaziť na Ciutat de Valencia, na rozdiel od vlaňajška však dokázali s domácim Levante uhrať remízu, pričom domáci dvakrát v zápase viedli, hostia zakaždým vyrovnali, no v závere už nenašli recept na víťazný gól. Na úvodný Barralov zásah takmer vzápätí odpovedal svojím premierovým gólom Siqueira, radosť domácich z Ucheho vedúceho gólu trvala len do Torresovho vyrovnania desať minút pred koncom. Každopádne môže mať tento bodový zisk v konečnom dôsledku veľký význam, znamená totiž, že konečné tretie miesto majú Atléti stále len a len vo svojich rukách.

Ako prví pohrozili hostia, v 4. minúte po peknej kombinácii Gabiho s Juanfranom druhý menovaný centrom našiel Manžukića, ktorý hlavou zakončil len do Mariñovej náruče. Úvodné minúty patrili Atlétom, Cholovi zverenci to skúšali najmä centrami z pravej strany, päťčlenný domáci obranný val však nedoúšťal výraznejšie ohrozenie domácej brány. V 10. minúte predsa len domáci vzadu prepadli, po krásnej Griezmannovej kolmici centroval zľava Siqueira, voľný Manžukić sa do jeho centra položil, jeho gólovú hlavičku Mariño vyrazil len pred seba, Arda však v dorážke zlyhal. Domáci odpovedali o dve minúty ďalekonosnou strelou Ivána Lópeza, tá sa nezmestila medzi tri tyče.

Po úvodnom nápore aktivita hostí opadla a Granotes nabrali viac sebavedomia, Oblakovu bránu ale nijako neohrozili. Na opačnej strane nemal v 20. minúte Mariño problém so Siqueirovou prízemnou strelou z hranice veľkého vápna. Vzápätí takmer zahrmelo na opačnej strane, po bleskurýchlej kontre domácich sa vo veľkej šanci ocitol Morales, Juanfran mu fantastickým obranným zákrokom znemožnil zakončiť. Opäť Morales v 23. minúte zakončoval hlavou presne k tyči, Jan Oblak vytiahol pohotový zákrok. Bezgólový stav po nudnom priebehu sa zmenil v 32. minúte, po rohu hostí nasledovala rýchla rozohrávka Levante, Moralesov center nedokázal Miranda upratať, čo využil Iván López prihrávkou pred prázdnu bránu, kde už číhal David Barral, ten nemal najmenší problém rozvlniť sieť. Okamžite na to mohli Atléti odpovedať, Griezmannov volej bol zblokovaný.

Druhý pokus na odpoveď ale hosťom vyšiel. V 35. minúte Colchoneros zamkli domácich vo vlastnej šestnástke a po viacerých zmarených finálnych prihrávkach nakoniec našla svoj cieľ tá Tiagova, do ktorej sa oprel Siqueira a na radosť červenobielych ich vrátil do zápasu v najskoršom možnom čase. Do prestávky sa už nič na stave skóre nezmenilo, hostia síce dominovali, no nič vážnejšie nevytvorili. Levante počas prvej polovice dokonale vygumovalo Griezmanna a Kokeho, ťarcha kreativity ostávala na Ardovi, ktorý bol však väčšinou osamotený a s minimom priestoru. Do druhého polčasu bolo dosť vecí, ktoré bolo treba zlepšiť.

Po zmene strán sa toho na obraze hry príliš nezmenilo, všetko bolo podriadené opatrnosti a keď sa už niektorý z tímov dostal k bráne súpera, chýbala tomu presnosť (v prípade domácich) alebo nápad či odvážnejšia myšlienka (v prípade Mandžukića v 51. minúte). Dve minúty pred uplynutím hodiny hry sa sám pred Mariñom ocitol Mandžukić, v čistej pozícii zakončil len do nôh domáceho gólmana, rozhodcovia naviac (nesprávne) posúdili jeho postavenie ako ofsajdové. O minútu neskôr bol Chorvát opäť v dobrej pozícii, aj tentoraz však zlyhal. Bola to Mariova posledná akcia v zápase, vzápätí ho na trávniku nahradil Fernando Torres. Chorvát podal dosť možno jeden z najhorších výkonov v červenobielom drese.

V 63. minúte prišiel šok, po nevinne vyzerajúcej akcii Ivána Lópeza sa lopta poľahky dostala k osamotenému Uchemu pred Oblakom, domáci forvard na dvakrát dostal loptu do siete a pred Atlétmi stála neľahká úloha. Najmä keď nebolo možné počítať ani s Griezmannom, Francúz si zápas na Ciutat de Valencia taktiež rozhodne nedá za klobúk. Počas prvej polhodiny druhého dejstva si Atléti nevypracovali ani jednu gólovú šancu, Simeone reagoval ďalšími striedaniami a na úkor Tiaga a Gabiho sa na trávnik dostali Saúl a Raúl García. Najmä druhý menovaný dodal hosťom potrebný impulz a po jeho práci sa v 80. minúte zahrával roh, ktorý Koke doručil presne na hlavu nabiehajúceho Fernanda Torresa na prednej tyči a El Niño na ohromnú radosť Colchoneros po druhýkrát vyrovnal.

O tri minúty neskôr po ďalšom rohu zachránil domácich Diego Mariño, Griezmannovu dorážku vynikajúcim zákrokom zneškodnil. Atlétov pochopiteľne vyrovnávajúci zásah nakopol a do konca stretnutia sa hnali za víťazným gólom, nič svetobornejšie ako Griezmannovo nevydarené zakončenie v 90. minúte nevyprodukovali. V konečnom dôsledku a vzhľadom na remízu Valencie na Bernabéu má pre Atlétov bod dosť veľký význam, pretože na udržanie sa na treťom mieste stačí červenobielym v ostatných dvoch zápasov jeden z nich vyhrať. Čo sa síce ľahko povie, no prvý z dvoch zmieňovaných duelov je domáci proti neuveriteľne našliapnutej Barcelone, ktorá môže už na Calderóne získať titul a druhý z nich je na pôde Granady, ktorá zúrivo bojuje o záchranu a pod vedením Ramóna Sandovala sa jej to zatiaľ darí.

Klik pre zväčšenie

Vlani ostali na Ciutat de Valencia nádeje Atlética na titul. Aspoň dočasne.

Po týždňovom oddychu cestuje výprava Atlética do Valencie, kde sa v 36. kole La Ligy stretne so starším z dvojice miestnych prvoligových klubov, Levante. Atlétom ide o veľa a po minulotýždňovej strate bodov s Athleticom im pred dotierajúcou Valenciou tečie v boji o tretie miesto do topánok, pomôcť môže mestský rival Real, ktorý v sobotu Netopierov hostí. Tak ako tak, môže sa stať, že toto kolo bude v tomto ročníku La Ligy posledným.

Pravdepodobne vám neušlo, že RFEF plánuje ostrý štrajk a pozastavenie všetkých domácich súťaží z dôvodu, podľa Villara a spol., neprimeraných zásahov španielskej vlády pri stále pálčivej otázke o rozdelení televíznych práv. Tieto starosti však odložme na neskôr, Atléti na Ciutat de Valencia naposledy zvíťazili v októbri 2007, proti Granotes sa im vonku vôbec nedarí. K zápasu bola povolaná devätnástka hráčov a k tradične prehliadaným Ansaldimu a Canimu nezasiahne ani vykartovaný Diego Godín, v akcii uvidíme jeho krajana Josemu Giméneza.

Kouč Diego Simeone na tlačovke popísal snahu jeho zverencov počas voľného týždňa: „Pracovali sme na tom, aby sme do zápasu išli v tom najlepšom možnom rozpložení. Počas celého týždňa sme sa snažili napraviť niektoré veci a tie ostatné zlepšovať. Mužstvo je na tom dobre, plné entuziazmu a pripravené hrať v lige, ktorá nám každým kolom ukazuje, že je najlepšou na svete.“ Ani Sevilla, ani Valencia Chola nezaujímajú, podstatný je preňho jeho tím: „Bez ohľadu na to, ako sa skončí dnešný zápas [na Bernabéu], sme to len my, na kom závisí konečný úspech,“ zmietol zo stola akékoľvek špekulácie a kalkulácie.

Domáci budú proti obhajcovi titulu postrádať Pape Diopa kvôli zraneniu a vykartovanú dvojicu Simão a Víctor Casadesús, najmä druhý menovaný odchovanec Mallorky je pre obranu Atlétov dobrá správa. Chýbať ale nebude najlepší strelec Granotes, David Barral, ktorý vlani oddialil nádeje Colchoneros na titul. Kouč domácich Lucas Alcaraz, ktorého si z minulých sezón pamätáme z pôsobenia v Granade: „Je to tím, proti ktorému je veľmi ťažké vyhrať, no my musíme veriť tomu, čo robíme. Musíme sa vyvarovať akejkoľvek chyby.“ Zápas 36. kola Primera División sa odohrá na nedeľné poludnie 10. mája, na pravidlá dohliadne Alejandro José Hernández Hernández.

Nominace

Jesús Fernández, Diego Mariño; Iván López, Toño García, David Navarro, Loukas Vyntra, Juanfran García, Iván Ramis, Pedro López; Nabil El Zhar, Rubén García, José Luis Morales, Andreas Ivanschitz, Mohamed Sissoko, José Mari, Víctor Camarasa; Kalu Uche, David Barral, Rafael Martins.
Miguel Ángel Moyà, Jan Oblak; Guilherme Siqueira, Jesús Gámez, Juanfran Torres, João Miranda, Josema Giménez, Lucas Hernández; Mario Suárez, Tiago Mendes, Koke Resurrección, Raúl García, Arda Turan, Gabi Fernández, Saúl Ñíguez; Antoine Griezmann, Mario Mandžukić, Raúl Jiménez, Fernando Torres.

Tipovací soutěž

Tip

You have to be a registered user and logged in to play in this pool.

Bodování

Výsledek Tip Body
2-1 1-0 2 body za správně uhodnutou výhru/remízu/prohru
2-1 2-0 2 body za správně uhodnutou výhru/remízu/prohru + 1 bod za správný počet gólů jednoho týmu
2-1 2-1 6 bodů za přesný výsledek
2-1 1-1 1 bod za správný počet gólů jednoho týmu
2-1 0-0 žádné body