Atlético Madrid CZ/SK

Koke: Za Simeoneho bych položil život

25/02/2012 17:10 // Andres // 621 zobrazení // zdroj: atleticofans.com, marca.com, as.com

Záložník Atlética Koke, klenot klubové cantery, byl po měsíce, kdy byl u kormidla Gregorio Manzano, odsouzen k vysedávání na lavičce. Na hřiště se přes ujištění Caminera i El Profesora, že bude hrát v jejich plánech důležitou roli, dostával jen v závěrečných minutách rozhodnutých zápasů.

Mnohé se změnilo s příchodem Diega Simeoneho, i když podíl na minutách dnes už 20letého Španěla nelze upřít zdravotním problémům Ardy Turana a nově také vážnějšímu zranění Diega. V novém roce se šikovný univerzál představil v sedmi z devíti zápasů a v posledních třech dokonce nastoupil hned od začátku utkání.

Právě s absencí brazilského playmakera přichází čas Kokeho, do kterého vkládají velké naděje jak fanoušci, tak i sám Cholo, jenž dokonce připravil svému svěřenci speciální dietu. Nasadil mu na úkor karbohydrátů více proteinů, aby hráč zhubnul a nabral sílu. A tak se taky stalo. Koke je nyní hubenější než kdy dříve, ztratil tři kila a získal výbušnost.

Zatímco v seniorské reprezentaci Atlétům pšenka stále nekvete, v mládežnických kategoriích se jim vede o poznání lépe. Vedle svých spoluhráčů Álvara Domíngueze a Adriána byl v pátek povolán do národního výběru do 23 let, kde bude bojovat o nominaci na Letní olympijské hry, i Koke. My vám nyní přinášíme překlad rozhovoru s tímto talentovaným záložníkem.

Po třech letech bojování začíná být normální vidět vás v základní sestavě Atlética…
Odehrál jsem teď tři zápasy od začátku. Jsem velmi šťastný, že na mě kouč spoléhá a že mohu týmu pomoci nejlépe, jak dovedu.

Kdo byl vaším vzorem po všechna ta léta?
Během mého dětství to byl Juninho a časem jsem začal obdivovat také Torrese za to, jak se dostal do prvního týmu a stal se velkým hráčem. Na mé pozici to potom bude Xavi a Iniesta.

A co v rámci šatny Rojiblancos? Tam ke komu nejvíce vzhlížíte?
Hodně obdivuju Tiaga, protože je to podle mě skvělý hráč a taky skvělý člověk. V šatně se s ním ztotožňuju kvůli tomu, jak hraje. Hodně spolu mluvíme a dává mi plno tipů.

Váš příběh je vlastně jedním z úspěchů akademie Atlética…
Je to těžké. Je tu strašně moc odchovanců, kteří bojují, aby se dostali do prvního týmu, ale jen málo to zvládne. Například Mario, Gabi a dokonce i Antonio López museli klub opustit, než tu mohli hrát. Domínguez a já jsme zase zůstali. Člověk musí bojovat, je to velmi těžké. Co se týče mě, musím stále pracovat, abych tu mohl zůstat.

Během zimního přestupového období odešli tři hráči prvního týmu na hostování do sousedního Raya, z toho dva jsou odchovanci. Je cantera nedoceněná?
Šli za minutami, které tady nedostávali. Doufám, že tam jich získají co nejvíc a vrátí se vyspělejší a jako mnohem větší borci. Přeju jim všechno štěstí na světě!

Zítra budete čelit Barceloně, nebavíme se tu o jen tak nějakém soupeři…

To určitě ne, bude to velmi výjimečný zápas proti momentálně nejlepšímu týmu na světě kvůli tomu, jaký fotbal předvádějí. Musíme ze sebe vydat úplně všechno, abychom získali tři body a velkou morální vzpruhu.

Co si myslíte o nadvládě Madridu a Barcy v La Lize?
Oba jsou o krok přede všemi. Každý tým musí vědět, o co hraje. Naším cílem je kvalifikace do Ligy mistrů. Letos už ne, protože situace je příliš komplikovaná, ale příští rok pokud budeme moci bojovat o titul, nevzdáme se.

Současná Barca má mnoho zbraní. Která vám nahání nejvíce strachu?
Jejich záloha.

Kdo konkrétně?
Busquets, Mascherano, Xavi, Iniesta, Thiago, Cesc… Jsou skvělí, fotbalisti světové úrovně. Budeme muset tvrdě bojovat, abychom mohli vyhrát.

Jak vůbec porazit tuto Barcelonu?
Musíte odehrát perfektní zápas a nenechat je hrát. Pokud mají míč, zadusí vás a vyřadí vás ze zápasu.  Musíme se pokusit sebrat jim balon pokoušet se o rychlé brejky. S nasazením a bojovností, která je nám pod Simeonem vlastní, je můžeme porazit.

Simeoneho příchod byl velmi důležitý obzvláště pro vás, nemám pravdu?
První část sezóny pro mě byla složitá. Manzano se mnou počítal jen výjimečně, ale teď je tu Cholo. Když přišel, řekl mi, že mám zůstat v klidu, že ať už budu hrát 5, 20 nebo 90 minut, bude se mnou počítat. Řekl mi, že budu důležitý a teď plní to, co slíbil. Hraju a snažím se na hřišti splatit důvěru, kterou do mě vložil. Položil bych za něj na hřišti život.

Co jste se za tyto dvě měsíce naučil od kouče?
Jako tým jsme se naučili, jak zvýšit své nasazení. To nám dříve chybělo. Pokud ztratíme míč v 85. nebo 90. minutě, pořád bychom udělali cokoliv, abychom jej získali zpět. Musíme na hřišti nechat úplně všem, v tom je klíč.

Vypadá to, že Simeone není „jen další kouč“.  Vládne v kabině stejný pocit?
Na všechny z nás přenesl zvláštní pocit toho, co zažil on v klubu jako fotbalista. Na hřišti pro něj a pro fanoušky necháváme vše. První polovina sezóny byla komplikovaná a bylo pro nás nezbytně nutné se zvednout.

Jsou tu tací fanoušci Atlética, kteří by raději prohráli, než aby tým pomohl Realu k titulu…
My jdeme každý zápas za výhrou. Musíme. Pokud tím zítra pomůžeme Realu, tak je to jedno, musíme se starat o sebe, ne o ostatní.

Bude tým bez Diega trpět?
Diegova absence je velmi citelná. Hrál na neuvěřitelné úrovni. Je to ohromný fotbalista a je škoda, že nemůže být s námi, ale máme tu i další hráče, kterými se můžeme pokusit tyto absence vyřešit.

Roky v akademii jste strávil čistě na pozici středního záložníka, než se vám v prvním týmu dostalo ofenzivnější role. Xavi měl podobnou zkušenost v Barce…
Vždy jsem hrál ve středu, někdy defenzivněji, někdy ofenzivněji. Teď mě kouč používá na křídle nebo za útočníky. Cítím se dobře, když pomáhám týmu, ať už je to na jakémkoliv postu.

Komentáře (3)
  1. super rozhovor, ten kluk ma na to to nekam dotahnou a ma to v hlave srovnany :) trochu me (ne)prekvapuje ten tiago – podle vseho se fakt v kabine tesi obrovskymu respektu…

  2. Kokeeeee *NYANCAT* Já ho prostě miluju, doufám, že do dvou let to bude stabilní člen základní sestavy a že se hlavně nenechá zlákat Anglií…


Komentáře

No trackbacks yet.