Atlético Madrid CZ/SK

Hráči Atlética na MS: Zhodnocení a vyhlídky do budoucna

14/07/2014 00:46 // Atletico de Madrid // 1 511 zobrazení
Takto se Kun, Maxi a Messi neradovali.

Takto se Kun, Maxi a Messi neradovali.

I když se do finále neprobojoval žádný z hráčů současného kádru, mohli jsme i v nejdůležitějším zápase turnaje zachytit stopu Atlética. Bývalý kapitán Maxi Rodríguez a jedna z největších postav posledních let Kun Agüero přispěli k vítězství Argentiny v semifinálovém penaltovém rozstřelu s Nizozemskem,když oba se štěstím proměnili své pokutové kopy.

V samotném finále se jim ovšem již tak dobře nevedlo a spolu se svými spoluhráči museli skousnout prohru 0:1 po prodloužení. Kun Agüero nastoupil ve druhém poločase za Ezequiela Lavezziho a odehrál extrémně nepovedený zápas, když se mu nevydařilo snad vůbec nic a i on se podílel na neefektivním výkonu Argentinců, po zásluze potrestaném Mariem Götzem.

Tento článek bude bude ale věnován hlavně krátkému zhodnocení všech Atlétů na Mistrovství světa. Protože se jedná o největší jeviště na kterém se fotbalista může předvést, závisí další budoucnost mnoha hráčů právě na tom, co na takovém turnaji předvedou. Thibaut Courtois, Diego Costa a David Villa samozřejmě od počátku nové sezony nepatří mezi hráče Atlética, i přes to ale přineseme krátké zhodnocení jejich působení.

Začněme podle abecedy hráči v dresu Belgie. Toby Alderweireld se prezentoval několika nepřesvědčivými výkony na pozici pravého beka. Je otázkou, jak trenér Marc Wilmots vyhodnotí celé působení svého týmu, nicméně je zřejmé, že Toby není optimální variantou na kraj hřiště. Se stárnoucím Danielem Van Buytenem se vyloženě nabízí Tobyho přesunutí do stoperské dvojice s kapitánem Kompanym a hledání nového pravého beka. Anthony Vanden Borre se v zápase s Korejskou republikou jevil jako útočnější, leč defenzivně slabější volba. Tato pozice tak dost možná zůstane jednou ze slabin mužstva, se kterým se do budoucna rozhodně počítat musí.

U jakýchkoliv příštích úspěchů Belgie by neměl chybět Thibaut Courtois. Právě on byl možná nejlepším hráčem svého týmu na šampionátu, působil velice jistě a je mu stále teprve 22 let. V žádném ze zápasů neudělal žádnou minelu a jen potvrdil, o jak kvalitního hráče se jedná. Silná konkurence sice spočívá v Simonu Mignoletovi, ten je ovšem objektivně méně kvalitním brankářem než Tybo a proto se zřejmě bude muset smířit s pozicí dvojky. Tito dva budou čelit přímému srovnání již v příští sezoně anglické Premier League, neboť Courtois se jak známo navrátil do své mateřské Chelsea, kde se popere o místo s Petrem Čechem. Vzhledem k Tybovo věku i ohromným kvalitám není důvod, proč by neměl uspět (snad až na větší zkušenosti českého sympaťáka).

To Španělé budou muset podstoupit mnohem větší obměnu než Belgie. S reprezentací se krásným gólem proti Austrálii rozloučil David Villa. Odešel jako hráč, který Španělsku vystřílel titul mistrů Evropy i světa, jako nejlepší střelec v dějinách reprezentace a jako jedna z jeho největších postav a legend. I když byl v průběhu turnaje opomíjen, k zápasu se Soceroos přistoupil příkladně a možná se nabízí otázka, zda na něj neměl Vicente Del Bosque sázet více.

Rozhodně je tedy chvályhodná Del Bosqueho snaha o jisté změny a nasazení Diega Costy na hrot, pokud ovšem nebyl náležitě uzpůsoben herní styl a nebyli k němu nasazení vhodní spoluhráči, Costa byl relativně nepoužitelný. Šlo o jakýsi hybridní systém, který byl od začátku odsouzen k neúspěchu. Proto by možná bylo lepší nastoupit do turnaje se stejným herním stylem, kterým se La Roja prezentovala v minulých letech a ve kterém se El Guaje cítí jako ryba ve vodě.

Právě Costa by měl být jedním z hráčů, kteří budou budoucností Španělska. I když na Mistrovství světa nedokázal přesvědčit, jeho výkony a počty nasázených gólů v dresu Atlética dávají tušit, že ještě zdaleka neřekl své poslední slovo. Na rozdíl od situace před několika lety, kdy měli trenéři národního týmu k dispozici dva špičkové hroty v podobě Villy a Torrese, v současnosti je to výrazně slabší. Roberto Soldado, Álvaro Negredo i Fernando Llorente střídají silnější období s těmi vyloženě slabými. Se všemi se samozřejmě musí počítat, ale nejblíže ke světové špičce má momentálně Fernando Llorente, který v uplynulé sezoně nasázel za Juventus pouze polovinu Costova šestatřicetibrankového přídělu. I proto by novopečený hráč Chelsea mohl mít relativně snadnou cestu na špici španělského útoku.

Koke v oněch třech poločasech, které odehrál působil mírně rozporuplně, nicméně extrémně talentovaně. Proti Chile nastoupil o poločase, jednoznačně rozhýbal zkoprnělou španělskou zálohu a byl jedním z hlavních důvodů chvilkového vzepětí, které vygradovalo Busquetsovoým selháním před prázdnou brankou. V zápase s Austrálií ale ukázal, že rozhodně nebude nějakým dirigentem z hloubi pole a že potřebuje ofenzivní volnost. V jakémsi 4-2-2-2, kde se v jeho blízkosti pohybovali Iniesta, Cazorla, Alonso a později Fabregas s Matou měl velmi malý vliv na kontrolu hry, protože ti ostatní hráči prostě okupovali stejný prostor jako on. Lze to vidět i symbolicky, protože právě přehuštění středu zálohy bylo v konci morem této generace a právě návrat ke křídelní přímočařejší hře může proti němu být lékem. A pokud Koke dostane dost prostoru, dají se od něj rozhodně očekávat velké věci.

To Juanfran Torres se asi do reprezentace již moc nepodívá. Devětadvacetiletý krajní bek se do národního týmu dostal díky zázračnému restartu kariéry pod Cholem Simeonem a svým fantastickým neúnavným výkonům  Jeho představení proti Austrálii bylo výborné, Villův krásný rozlučkový gól připravil také on, ale věk bude limitem, který ho činí neperspektivní volbou. Na jeho pozici se tlačí mladí talentovaní Azpilicueta s Carvajalem a pokud budou pokračovat ve svém současném tempu vývoje, stárnoucí Juanfran bude z nominací odůvodněně opomíjen.

Cristian Rodríguez na turnaji rozhodně nezklamal ani nějak výrazně nepřekvapil. Podával své tradiční pracovité, energické výkony a několikrát byl i hrozbou pro branku soupeře.Dokázal se přizpůsobit pozici křídla i středního box-to-box záložníka, čímž potvrdil, že univerzálnost je jednou z jeho nejsilnějších stránek. V posledních dvou zápasech Uruguaye byl jedním z nejživějších hráčů a tak se dá předpokládat, že ho čeká ještě mnoho let reprezentování své země.

Pokud bylo v týmu Uruguaye nějaké opravdu velké překvapení, byl jím José María Giménez. Teprve devatenáctiletý talent si počínal neskutečně zkušeně a vyspěle. Po úvodní prohře s Kostarikou nahradil kapitána Diega Lugana a společně s Diegem Godínem vytvořil pevný dvojblok, který proti favoritům z Itálie a Anglie inkasoval jediný gól. Právě pro tyto výkony může být Josema rozhodně považován za budoucnost národního týmu. Otázkou je, zda dostane více šancí i v Atléticu, ale s pomalu stránoucími Godínem a Mirandou (který je dost možná na odchodu) se dá očekávat, že budoucností středu obrany bude za několik let právě on a Toby (pokud jim tedy nedojde trpělivost se Simeoneho občasnou konzervativností při skládání sestav a nerozhodnou se klub opustit).

Posledním hráčem Atlética, který se v Brazílii představil je Diego Godín. Ten byl již nakousnut ve spojitosti s Giménezem, Godínovy výkony ale byly minimálně ve dvou zápasech neskutečné i při zaměření pouze na jeho osobu. Po onom úvodním nepovedeném představení s Kostarikou, kdy byl u dvou inkasovaných branek mu prospělo vytvoření partnerství s mladším a pohyblivějším Giménezem. Sám tak působil vyloženě jako skála, prohrál naprosté minimum soubojů a na vrch vystřelil postup ze skupiny. Jeho výkon proti Kolumbii nebyl sice optimální a měl podíl na druhé brance Jamese Rodrígueze, i tak si ale připsal mnoho úspěšných obranných zákroků, vyhraných soubojů a dominoval ve vzduchu, což nás nutí hodnotit jeho výkon pozitivně (i s přihlédnutím k tomu, jak kvalitně byla ona kace zahrána). Momentálně se jedná s přehledem o nejlepšího defenzivního hráče Uruguaye a po očekáváném brzkém konci Lugana i nového kapitány týmu.

Působení hráčů Atlética na Mistrovství světa tedy můžeme zhodnotit celkově pozitivně. Viděli jsme z jejich strany převážně nadprůměrné  výkony. Někteří hráči jako Giménez však neskutečně mile překvapili, zatímco takový Godín hrál vyloženě světově. Vyloženě nezklamal nikdo a byť zejména Alderweireld působil občas nesvůj, bylo to hlavně jeho nepřirozenou pozicí. Z oněch devíti hráčů, které na MS Atlético vyslalo se do klubu vrátí pouze šest (ne tedy, že by to nebylo jasné již před turnajem) a nás může mrzet maximálně skutečnost, že se jich na turnaj  nepodívalo více. Nejblíže k tomu měli Miranda s Filipem, jejichž absencí jsme se již zabývali jinde. Za čtyři roky v Rusku to snad bude ještě lepší.

Který hráč Atlética se na MS prezentoval nejlépe?

Zobrazit výsledky

Komentáře (16)
 1. Anketa !!! Díky Jáchyme. *THUMBS UP*

 2. Jak se vám podařilo sledovat MS?

  Já:
  Základní skupiny – 48 Zápasů / 25 celých / 12 půlek / 11 neviděl
  Vyřazovací část – 16 Z / 13 C / 2 P / 1 N

  Moje pořadí hráčů Atlética dle výkonů na MS. Zohledňuji i celkový přínos pro mužstvo a důležitost zápasů. Příklad, Juanfran byl boží, ale výše dám Cristiana Rodrigueze.

  1) Godín
  2) Courtois
  3) Cristian Rodriguéz
  4) Giménez
  5) David Villa
  6) Juanfran
  7) Toby Alderweireld
  8) Koke
  9) Diego Costa

  • DC nad Kokem.

  • cebolla je vzdycky za uruguay jak vymenenej, hraje naprosto paradne. vubec to nechapu…

   kazdopadne proc koke az na posledni misto a proc toby tak nizko?

   • Toby by klidně mohl být nad Villou a Juanfranem, ale já u jeho hry často trpěl. U něho jako jediného jsem nebral úplně tak v potaz důležitost zápasů. Měl těžší zápasy než Villa nebo Juanfran v „přátelák“, ale byl nejslabším článkem Belgie… David dal branku a zanechal svěží dojem ve svém posledním zápase za repre. Juanfranovu hru jsem si prostě užíval, to byla radost. No a Koke s DC jsou pro mě nejmenší stopy Atlética na MS. Nechápu co od něho Del Bosque očekával, že tam přijde a pozvedne hru o desítek procent? Svezl se v tom marastu, doslova si to vyžral. Nemohl to být ten Koke z Atlética a ani jím nebyl. On potřebuje pro svou hru více zodpovědnosti než jakou na něho nakládali jeho spoluhráči. DC měl super momenty, ale víc těch špatných, přesto přispěl Španělsku více než Koke.

    • slabych clanku belgie bylo myslim vic, tim vubec nejslabsim podle me suverenne hazard. toby hral to, na co bohuzel mel – coz neni na kraji obrany prilis…

     spanely jsem priznam se ani jednou nevidel, ale naopak jsem cetl, ze koke hral docela slusne a ozivil vzdycky hru. DC mel podle sestrihu spoustu dokonalejch polomomentu, kdy si skvele nabihal, ale utocici hrac mic vzdycky posunul do strany, nez aby ho vyslal kolmici…

     • Koke měl ohromnej nástup do toho zápasu s Chile, málem to celý zvrátil. Šel tam místo o poločase a začal hrát všechno z první, v pohybu, přihrávky mu šly rychle od nohy, nabízel se.. Španělsko začalo mít tlak a šance, nicméně po tom failu ze strany Busquetse šlo celý Španělsko zase dolů, Koke přestal bejt tak živej a pokazil několik pasů.

      No a proti tý Austrálii byl vyloženě utopenej. Vůbec nebyl špatnej, jen to fakticky byla formace 4-2-2-2, on hrál toho zataženýho vedle Alonsa a před nima byli Iniesta se Santim. A pak Xabiho vystřídal Silva a Santiho Cesc, takže se Koke zatáhnul ještě hlouběji. A Mata za Villu ten střed ještě víc zhustil :D Takže v tomhle zápase to ani nijak neoživoval, prostě dobře posouval míče, narážel si s ostatním a apárkrát si naběhnul dopředu, na nic lepšího ani neměl prostor

     • I když hrál Hazard mizerně, pořád dokázal udělat zápas, např. s Ruskem.

     • DC toho taky hodně zkazil. Ale je fakt, že kolikrát to bylo až směšný. Když se rozběhl jak tank, obránci ho vůbec nestíhali a už to vypadalo, že půjde sám na bránu a jeho spoluhráč to v poslední chvíli sekne a dá jednoduchou přihrávku do strany. V prvním poločase se takhle uvolnil do volného prostoru snad 5-10 a dostal to možná dvakrát (udělal z toho jednu penaltu).

 3. Super shrnutí. Souhlasím, že Tobyho místo by asi mělo být na stoperu, protože není tak pohyblivý. Docela se mi líbila ta myšlenka, že by Belgie hrála na tři stopery…

  Co se týče Španělska, dokud tam bude Del Bosque, tak tam Diegovi ani Kokemu pšenka nepokvete, protože jim ten systém nevyhovuje nebo tam pro ně nejsou ideální pozice. Je zajímavé, že Koke začínal jako deep-lying playmaker nebo CMko a teď tam není schopný pořádně zahrát a ty role, které by Kokemu vyhovovali, v repre zabírají Iniesta a Silva. Nějak už jsem si asi definitivně přestal myslet, že by Koke mohl být nějakým přirozeným nástupcem Xaviho….

  Tabarese vůůbec nechápu, že Gimenéze vůbec povolal a on ho v nejdůležitějším zápase postaví na stopera :D Asi věděl, co v tom klukovi je, ale o to víc nepochopitelné je, že ho Simeone tak ignoruje. každopádně well done a doufám, že pude nahoru i u nás.

  • Giménez byl vyplašený, hrál ten nejednodušší fotbal, co se dá hrát a spoléhal na Godína. Ovšem vždy se do zápasu dostal nějakým povedeným skluzem a tam šlo krásně vidět, co udělá psychika. Najednou narostl o ne 50%, ale doslova o 100. Otázka je, co kdyby se mu něco nepovedlo. Ale byl bych dost rád, kdyby vedle Godína dostával více příležitostí. Ukázali, že se k sobě typologicky hodí, jak nikdo. Jeden přirozený vůdce, král vzdušného prostoru a poslední instance a druhý velice jednoduchý hráč, tvrdý po zemi, dotěrný, obětavý a věrný pohybu Godína a i samotnému Godínovi. Já si myslím, že Godín si ho musel oblíbit a Simeone to bude muset vzít na zřetel. :)

   • v jednoduchosti je sila :) z nej hlavne salalo odhodlani a obetavost, cimz dohnal mezery v kvalite. samozrejme se bude potrebovat vyhrat, ta kvalita tam zatim zkatka neni, ale v atleticu se vyhraje asi jen tezko %-) btw luganovi uz je 33, v klubu moc nehraje a uz neni co byval – ze by uruguay zacala novy kvalifikacni cyklus se stoperskou dvojici godin-gimenez? :)

    • podle mě stopro, na MS to byla výborná dvojka a Tabarez stavěl v těch nejdůležitějších zápasech jasně Josemu místo Lugana..a jinýho stopera ani nemaj, Cáceres na RB dobře vyvažuje hodně ofenzivního Perreiru na LB a velkej talent Coates nějak stagnuje

 4. paradni serial, klobouk dolu *POCTA* fakt me prekvapil gimenez – konecne by mohl dostat poradnou sanci nebo jeste lepe odejit hostovat…


Komentáře

No trackbacks yet.