Atlético Madrid CZ/SK

HISTORICKÉ STATISTIKY: Představujeme unikátní projekt!

20/08/2014 20:24 // Atletico de Madrid // 1 249 zobrazení
Naše statistické výpočty takto komplikované nejsou.

Naše statistické výpočty takto komplikované nejsou.

Atleticomadrid.cz vám na počátku nového fotbalového ročníku přináší unikátní statistický projekt. Komplexní přehled tabulek, rekordů a kuriozit z dějin klubu přes léto připravila redakce našeho serveru a již několik dní je k nalezení pod odkazem STATISTIKY v šedivém záhlaví webu. Jakým způsobem celý projekt vznikal a jak vlastně funguje, to vám přiblíží tento úvodní článek.

Nejprve je třeba říci, co po kliknutí na výše zmíněný odkaz vlastně naleznete. Základní stránka obsahuje pouze menu, ze kterého můžete vybrat konkrétní kategorii (například Góly nebo Zápasy). Po vybrání příslušné karty se ocitnete na stránce, která obsahuje seznam rekordů, přehled zápasů nebo statistickou tabulku.

Pokud půjde o seznam rekordů, je vše zřejmé již ze své podstaty. Různé rekordy jsou logicky uspořádány do tabulek. Sem spadají karty Góly, Zápasy, Tituly, Brankáři, Disciplína, Národní týmy, Týmové rekordy, Týmové tituly, Ocenění, Trenéři a hattricky v evropských pohárech. Jak je zřejmé, tento typ obsahu je nejpočetnější.

Druhým typem obsahu je přehled zápasů. To se týká karet Finále a Penaltové rozstřely. Na kartě finále naleznete seznam všech soutěžních finálových klání, kterých se Atlético kdy zúčastnilo, jeho úspěšnost, nastřílené góly a všechny střelce ve finálových zápasech ze strany Rojiblancos. Na kartě penaltové rozstřely pak naleznete seznam všech rozsřelů včetně jmen všech střelců a úspěšnosti kopů.

Posledním typem obsahu jsou statistické tabulky a ty jsou k nalezení pouze na kartě Sezony. Tam však naleznete ještě odkazy na jednotlivé soutěže, pod kterými teprve uvidíte samotné tabulky. Ony tabulky obsahují detailní týmové statistiky pro každou sezonu v historií klubu. Ve zvláštních tabulkách jsou navíc uvedeny i zápasy na domácí, venkovní a neutrální půdě. Autoři z řad redakce garantují 99% přesnost všech uvedených dat a ono jedno procento se týká případných chyb, které mohly vzniknout při ručním opisu několika desítek tisíc jednotlivých číselných údajů. Všechny tabulky jsou po kliknutí na záhlaví konkrétního sloupce vzestupně i sestupně seřaditelné a můžete tak sledovat a porovnávat opravdu mnoho různých informací.

A tím se dostáváme k původu těchto dat. Předně je třeba poděkovat serveru infoatleti.es za obsáhlou databázi a zaznamenání detailních informací o většině utkání v klubové historii. Většina zde uvedených informací skutečně vychází z dat tohoto serveru, konkrétně jde zejména o data ve statistických tabulkách. Onen server ovšem uvádí pouze skóre a střelce zápasů, ostatní informace (počty výher, remíz, proher, gólů a čistých kont v sezoně) byly ručně spočítány. Dále z této stránky však bylo významně čerpáno i pro kateorie Skóre, Finále, Penaltové rozstřely a Trenéři. Ostatní kategorie také obsahují informace z infoatleti, tyto informace ale byly stejnou měrou čerpány odjinud (například kategorie Góly vychází do velké míry z wikipedie).

Dalšími důležitými zdroji informací jsou právě anglická a španělská wikipedie. Obě mutace této otevřené encyklopedie obsahují informace o zápasech, hráčích i klubech a tak je lze použít jako spolehlivé zdroje pro ověření či upřesnění. Posledním významným zdrojem je statistický web rsssf.com, ze kterého pocházejí zejména informace o „předligových“ letech Atlética (tedy od založení klubu do vzniku La Ligy).

Ostatní zdroje zahrnují server transfermarkt, twitterové účty MisterChip a pedritonumeros, The Guardian (rubrika knowledge) a weby whoscored.com a squawka.com. Nelze zapomenout ani na další fanouškovský web atleticofans.com, který po každém zápase Colchoneros sám za sebe vypisuje statistické kuriozity pro dané utkání.

I přes velký počet zdrojů je třeba neskromně poznamenat, že náš přehled je vskutku unikátní. Mnoho zde uvedených dat není při běžném googlení vůbec k nalezení, což byl ostatně i prvotní podnět k zhotovení tohoto přehledu. Například většinu uvedených brankářských statistik opravdu nelze nikde ani vygooglit a stejně tak jsou unikátní i naše detailní statistické tabulky s procentuálními přepočty.

Redakce bude v průběhu sezony sledovat vylepšování konkrétních rekordů a bude celý přehled průběžně doplňovat. Statistické tabulky budou doplňováný pravidelně a budete tak moci sledovat vývoj aktuální sezony Atlética v historickém kontextu. Na základě těchto našich dat vznikl i červnový shrnující článek pro uplynulou sezonu a v průběhu následujícího ročníku se můžete těšit na podobné, které budou průběžně rekapitulovat případné nově pokořené rekordy a přinášet statistické kuriozity. Děkujeme za vaší přízeň a vítáme vaše ohlasy!

Komentáře (14)
 1. ale aby som aj niecim prispel tak treba opravit v statistikach, mozno aj na inych miestach to bude:

  Nejvyšší venkovní porážka v Copa del Rey Barcelona 1-8 Atlético 7.6.1953
  Barcelona 1-8 Atlético 1.5.1957

  O:-)

 2. tohle je vazne neuveritelny dilko, smekam az na zem :-) par prepisovejch chybicek jsem tam taky nasel, ale to neni nic, co by se nedalo vychytat…

  btw nechces s tim oslovit treba infoatleti, colchonero.com nebo treba i klub? myslim, ze za zkousku by to stalo, takhle zpracovany to nema nikdo…

  • až to budu mít opravdu bez chyb, tak o tom můžu popřemýšlet :) nicméně těm bych musel poslat svojí verzi v angličtině a to už nepůsobí tak seriozně jako tady…no uvidim :D

   • jestli ti jde o jazyk, tak ti to klidne zkouknu. jestli o umisteni, tak myslim nebude problem vytvorit duplikat tady na strankach – ale to je spis otazka na andrese…

    • s jazykem zase takovej problém neni, větičky jsou to dost jednoduchý :D spíš mi jde o to umístění, musela by se sem znova nahrát celá složka a andrés by to musel znova celý upravit a přidat pozadí, header, footer, sidebar, plkátko atd ( s čimž prej měl fakt hodně práce)… Samozřejmě jim můžu poslat odkaz na svoje stránky, kde je to hotový, ale to je na free webu, je to absolutně no name a můžou se na to třeba vykašlat, zatimco tady je to uplně o něčem jinym.

 3. *THUMBS UP* *BRAVO* úžasné, fenomenálne :) je to fakt mravenčia práca, dať to všetko dohromady, porátať to, ani si neviem predstaviť pri tom manuálnom rátaní, koľkokrát si sa sekol a musel začať odznova, poznám to veľmi dôverne :D a ako jeden z tých, ktorí to tu zapĺňajú zhlukmi písmen zvanými články môžem povedať, že som nesmierne hrdý, že je tento skvelý projekt súčasťou tejto stránky :)

  • dělal jsem to pro zábavu několik měsíců, vždycky třeba hoďku :D s těma tabulkama bylo největšího straní, ale sednul jsem si k tomu a měl jsem hotovo vlastně za jeden víkend… původně jsem chtěl dělat článek na wiki, ale tam je tolik jebání se s formátovánim, že jsem se radši rozhodnul pro vlastní platformu a pak jsem byl rád, že to můžu uvěřejnit tady :)

 4. díky za pozitivní ohlasy :) jen nevím, jestli jsou z toho taky nadšení návštěvníci webu a nejen redakce a Miro :D ono to totiž nebude vůbec snadný zveřejňovat tu pravidelný aktualizace, tak aby se to nedělalo zbytečně :D

 5. je to vazne brilantne!! klobuk dole :)


Komentáře

No trackbacks yet.