Griezmann hattrickom skrotil baskického leva

22/12/2014 09:15 // Mindrot // 371 zobrazení
Antoine Griezmann strelil svoj premiérový hattrick v drese Atlética.

Rozlúčku s pamätným rokom 2014 zvládli Atléti víťazne. Pri pohľade na výsledok by mohol vzniknúť dojem, že aj vo veľkom štýle, konečný stav 1:4 bol však pre domácich poriadne krutý. Po prvom polčase by totiž na hostí nevsadil absolútne nikto, raketový nástup do druhého dejstva, darovaná penalta, následne rozhodená domáca obrana a vražedná efektivita Antoine Griezmanna boli rozhodujúcimi faktormi, ktoré stáli za finálnou podobou výsledku na novom San Mamés.

Už tak dosť avizovanými absenciami (Mandžukić, Koke, Ansaldi) osekaná zostava utrpela ďalšiu ranu, keď sa počas predzápasovej rozcvičky zranil Miranda. Na Brazílcovo miesto naskočil Josema Giménez, ktorý ďalším skvelým výkonom podal opäť množstvo pádnych argumentov pre svoje trvalé zaradenie do základu. Každopádne, na prvý polčas na San Mamés musia Atléti čo najskôr zabudnúť. Za celých 45 minút nevyprodukovali snáď jedinú dobrú prihrávku, dostať sa vôbec do nejakého tempa im neumožnil ani priebeh hry, neustále kúskovaný množstvom faulov a drobných potýčok, ktoré poznačili stretnutie od prvých sekúnd, spomeňme symbolické zaucho Giméneza Muniainovi, táto dvojica mala k sebe blízko počas celého zápasu.

Po uplynutí štvrťhodiny hry prišiel zbytočný faul Raúla Garcíu na všadeprítomného Aduriza. Následný priamy kop rozohral centrom do šestnástky hostí Susaeta presne na hlavu Mikela Rica, okolo ktorého bola síce trojica hosťujúcich hráčov, o nejakom bránení však nemohla byť reč. Holohlavý neúnavný pracant stredu poľa prudkou hlavičkou otvoril skóre zápasu. Atléti zahrozili jediný raz, po Gorkovom zaváhaní nevedel skrotiť v domácej šestnástke loptu Arda, Baskovia požiar veľmi rýchlo uhasili. A mohli svoj náskok zveľadiť. V strede poľa v prvom polčase popravde domáci neprehrali jediný súboj, z čoho rezultoval dvakrát únik Aduriza na Moyovu bránu, prvýkrát úradoval ďalekým vybehnutím gólman hostí, druhýkrát si však domáci forvard poradil s Godínom a rútil sa sám na Moyu, ďalšia kľučka už ale bola navyše a vracajúci sa Siqueira zabránil najhoršiemu.

Prestávka prišla hosťom ako vykúpenie. Za celú prvú štyridsaťpäťminútovku nedokázali nijako ohroziť Iraizoza, druhý polčas mal však byť na inú nôtu. Nevieme, čo všetko a akým spôsobom povedal Simeone svojim zverencom počas prestávky, no zjavne to okamžite zafungovalo. Neprešla totiž ani minúta druhého dejstva a stav bol vyrovnaný. Rozohrávka, séria odvrátených nákopov, nasledovalo zopár prihrávok na jeden dotyk, ktoré uvoľnili na pravom krídle Juanfrana, jeho skvelý center usmernil hlavou do siete Antoine Griezmann. A o päť minút neskôr bolo ešte veselšie. Arda peknou pätičkou vysunul do domáceho vápna Tiaga, ktorý sa snažil obhodiť si Mikela San Josého, pri čom skončil na zemi. Opakované zábery ukázali, že ku kontaktu došlo, každopádne, skúsený Portugalec šiel k zemi veľmi ľahko, rozhodca Hernández Hernández však k neľúbosti domácich ukázal na biely bod a Raúl García sa nemýlil. Colchoneros dokázali za päť minút otočiť nepriaznivý stav.

Okamžite po vedúcom góle sa hostia stiahli na svoju polovicu, najmohutnejšia vlna domáceho tlaku trvala desať minút, rezultovala z toho strela Aduriza po rohu priamo do miest, kde číhal pripravený Moyà. Levom však postupne dochádzali sily. A na trávniku sa čoraz viac iskrilo, veľmi nepekný bol pohľad na šlapák Muniaina, adresovaný Giménezovi, podobné zákroky nezriedka končia zlomeninami, našťastie nie tentokrát. Do konca zápasu to už bola show Antoine Griezmanna. Výkon mladého Francúza si zaslúži absolutórium, odviedol obrovské penzum práce nielen na domácej polovici, nesmierne platný bol aj v defenzívnej činnosti, aj jeho zásluhou domáci výraznejšie neohrozili Moyu v bráne hostí. A navrch predviedol lekciu z efektivity, nepohrdol žiadnou šancou, ktorá sa mu naskytla a nemilosrdne trestal domáce chyby.

V 73. minúte pridal Griezmann svoj druhý presný zásah. Po Ardovej výbornej práci napravo sa dostal k lopte v okolí poliacej čiary Gabi, pohotovo adresoval dlhú loptu Griezmannovi, ktorý sa k nej dostal aj s kusiskom šťastia, keďže pri jej odprataní fatálne zlyhal Gurpegi. Antoine zoči-voči Gorkovi nezaváhal a k bližšej tyči zvýšil na 3:1 z pohľadu Atlétov. O osem minút neskôr zavŕšil Francúz svoj hattrick, po ďalšom kolapse domácej defenzívy sa rútil sám na Iraizoza, namiesto strely zvolil nezištnú prihrávku Raúlovi Garcíovi. Nevedno, či Navarrčan strieľal alebo vracal loptu späť, každopádne po teči domáceho zadáka sa lopta vrátila ku Griezmannovi a ten upravil na 4:1. Treba podotknúť, že Antoine stál v jasnom ofsajde, arbitri však gól uznali. Do konca zápasu sa neudialo už nič, čo by ovplyvnilo konečné skóre, na trávniku to však aj naďalej iskrilo. Aduriz poskákal po hlave ležiacemu Siqueirovi, čo sa nezaobišlo bez krvi. Cholo rýchlo striedal a do hry zasiahol aj Lucas, nepekným šrámom však ešte nebol koniec. Josema Giménez samozrejme nevedomky zlomil nos svojmu krajanovi Godínovi, ten už ale po ošetrení zápas dohral. Konečný hvizd rozhodcu ukončil zápas a s ním aj pamätný rok 2014, ktorý Atlético zakončí na treťom mieste ligovej tabuľky.