Atlético Madrid CZ/SK

Gil Marín: V sázce je budoucnost celého španělského fotbalu

04/08/2012 22:19 // Sebyk // 736 zobrazení // zdroj: colchonero.com

Šéf Atlética Miguel Ángel Gil Marín v pátek poskytl klubovým stránkám zajímavý rozhovor, ve kterém nevybíravě zkritizoval stávající vedení španělské ligy, které svými postupy podle jeho slov zvýhodňuje jak dva giganty Real Madrid a Barcelonu, tak i určité společnosti, čímž omezuje konkurenceschopnost klubů a ve výsledku i celé ligy. Vzhledem k zákulisním dohodám a špatnému řízení celé soutěže je pak podle Gil Marína v sázce budoucnost celého španělského fotbalu.

 

Zveřejnění rozpisů prvních tří kol Primery odstartovalo vlnu stížností na adresu vedení španělské ligy (více o celém problému zde). Kritika však nezůstala jen u vysílacích časů, ale soustředila se i na stávající model přerozdělování peněz za vysílací práva. Jaký máte na celou věc názor?
Prezident a viceprezident La Ligy umožnili a podnítili vznik této nepřátelské atmosféry, která celou ligu uvrhla do situace plné nejistoty a ohrožuje konkurenceschopnost jejích klubů, a tudíž i celé Primery. Vedení ligy svým jednáním nedávno umožnilo to, že jedna z vysílacích stanic vlastnících práva na La Ligu nyní soudně stíhá polovinu klubů Primery, které jsou právně zpětně vázány právě na rozhodnutí vedení ligy, jež záměrně stanovuje hrací časy ve prospěch zmíněné společnosti.

Myslíte, že společnost Mediapro považuje fakt, že Atlético uzavřelo kontrakt s Canal+, za zradu?
Je jasné, že tato dohoda udělila jejich zájmům velkou ránu. Pokud cítí křivdu, tak je normální, že se snaží nějak zareagovat. Neměli by ale zapomínat, že kluby mají právo rozhodovat o své budoucnosti a o tom, s kým podepíší dohodu.

Takže podle vás je systém ligy špatný?
Drtivá většina klubů Primery se stávajícím modelem ligy nesouhlasí. Jednotlivá rozhodnutí se odehrávají vevnitř na shromáždění a zdá se být poměrně smutné a absurdní, že co se týče Primery, která zajišťuje 95 % příjmů celého španělského fotbalu, většina těchto rozhodnutí jsou výsledkem dohody mezi Realem Madrid a Barcelonou. Společně s panem Tebasem, který je zodpovědný za Segundu, jsou to právě oni, kdo rozhoduje o tom, jakým způsobem bude spravována liga, jak budou rozděleny peníze za vysílací práva nebo jak se budou vyvíjet vztahy se státem či hráčskou asociací.
Stávající model – jak po finanční, tak i sportovní stránce – zvýhodňuje právě Real a Barcelonu. Pan Tebas pak pro změnu skrze svoje postavení šéfa Segundy zastupuje druholigové kluby v konkurzních řízeních a zároveň o nich i spolurozhoduje. Celý systém je navíc postaven tak, aby zvýhodňoval pouze jednoho vlastníka vysílacích práv, který si chce zkrátka udržet monopol. Tohle všechno silně poškozuje španělský fotbal.

Jste tedy zastáncem toho, aby Segunda hrála vedle Primery ještě menší roli?
Právě naopak. V Primeře se všem týmům kromě dvou může zkrátka a dobře stát, že sestoupí do Segundy, a proto je pro většinu klubů zásadní, aby byla v takovém případě Segunda sportovně a finančně zajištěná. Bylo by zapotřebí upravit vztahy mezi Primerou a Segundou ve dvou konkrétních aspektech. Po sportovní stránce – co se sestupujících, postupujících a vypadnuvších z Copa del Rey týče -, po té finanční by pak bylo potřeba garantovat příjem z televizních práv ne nižší než 9 % a zároveň stanovit podmínky tak, aby v případě sestupu klub zcela neztratil svůj statut a konkurenceschopnost. Aby zkrátka nezaznamenal tak veliký propad. V klubech Segundy panuje všeobecný pocit, že je týmy Primery ignorují a nemají žádný zájem o jejich problémy. To je potřeba změnit.

Podle vás je tedy nefér, že Real a Barcelona shrábnou největší podíl peněz. Jsou to však právě tyto dva giganti, kteří přivádí do španělského fotbalu největší procento financí…
Je jasné, že Real Madrid a Barcelona vykazují a budou vždy vykazovat mnohem větší příjem než ostatní španělské kluby, což je dané tím, že mají nejpočetnější fanouškovskou základnu. Vždy tedy budou mít nad ostatními kluby výhodu v tom, že vydělají více peněž na vstupenkách, suvenýrech, sponzorských smlouvách a tak dále. Peníze z vysílacích práv španělské ligy by však měly přece patřit všem klubům, kteří ji hrají. Takový model používá například Liga mistrů, kde máte nějaký nejnižší garantovaný příjem a zbytek se odvíjí od vašich výsledků v soutěži. Samozřejmě že největší příjmy mají většinou opět ty největší kluby, ale není tak tomu vždy a i menší kluby si mohou přijít na velmi slušné peníze.

Jaké kroky Atlético podnikne, aby tuto situaci změnilo?
Atlético – tak jako i všechny ostatní kluby – udělá vše pro to, aby obhájilo své zájmy. V sázce je budoucnost celého španělského fotbalu

Mluvíme o situaci, která není nikterak nová, ale táhne se již mnoho let. Pokud se stávající systém nezmění, jaký vliv to bude mít podle vás na budoucnost španělského fotbalu?
Stávající situace, ve které dochází ke konfrontaci jak mezi společnostmi vlastnícími televizní práva, tak i mezi jednotlivými ligovými kluby o peníze z vysílacích práv, může způsobit nejen rozpad celé ligy, ale i konec některých klubů. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný plán, jak se budou rozdělovat zmíněné peníze z vysílacích práv, tak jsou všechny týmy v permanentní nejistotě a musí zůstat stále ve střehu. Obě společnosti se mohou domluvit třeba jen minutu před začátkem celé ligy, ale také se dohodnout nemusí. Tato trvající nejistota zabraňuje tomu, aby jednotlivé kluby mohly přijít s nějakou konkrétní finanční, sportovní a sociální strategií pro nejen příští sezonu.
Kluby nemohou například nachystat žádnou nabídku pro členy fanklubu či permanentkáře, protože není jisté, za jakých okolností a v jakých časech se odehrají jeho jednotlivá utkání. Nemohou ani uvažovat nad reklamními a sponzorskými smlouvami, protože nevědí, do jakých zemí se budou jejich zápasy vysílat. Tahle situace zkrátka klubům neumožňuje, aby mohly efektivně hospodařit.
Je nutné tenhle strukturální problém ligy vyřešit co nejdříve, protože pokud obě společnosti nedosáhnou brzy nějaké dohody, bude to znamenat, že celý systém přerozdělování financní z vysílacích práv nebude uskutečnitelný a zainteresované kluby by mohly přijít o peníze, které představují někde mezi 30 až 80 % jejich příjmů, což by v některých případech mohlo vést k okamžitému bankrotu.

Myslíte si, že stávající vedení ligy by mohlo s nějakým takovým řešením přijít?
Ne, protože to byli právě oni, kdo se zásadní měrou podílel na vytvoření celého tohoto problému a nadále živí vzniklé spory a konfrontace.

Jaké řešení tedy navrhujete vy?
Chceme ligu, která bude solventní a finančně konkurenceschopná. Aby něco takového bylo možné, tak je potřeba snížit rozdíly v příjmech a rozpočtech mezi kluby a zajistit rovnoměrnější rozdělení financí z vysílacích práv. Pouze takovým způsobem můžeme vytvořit více férovou, konkurenceschopnou a atraktivní ligu. Aby vše bylo také důvěryhodnější, bylo by vhodné zavést precizní finanční kontrolu a dohled v podobě takové, že by částky z vysílacích práv i z přestupů hráčů putovaly skrze účty vedení ligy, které by tak mohlo jednotlivé další finanční orgány transparentně informovat o hospodaření jednotlivých klubů či platech jejich hráčů.

Karty jsou rozdány jasně. Jaký si myslíte, že bude v tuto chvíli další krok?
Změna přerozdělování peněz z vysílacích práv. Do tří let by vše mohlo probíhat centrálně, rozdělování by bylo více spravedlivé a finanční rozdíly mezi jednotlivými kluby by se dramaticky snížily. Liga by však musela být reprezentována profesionály, kteří ke všem klubům a společnostem přistupují stejným způsobem a nesnaží se nikoho zvýhodnit. Výše zmíněné fakty a přísná ekonomická kontrola nad hospodařením klubů by přinesla více solventní, konkurenceschopnou a atraktivní ligu.

Komentáře (2)
  1. jakkoli je to curak a fakt ho hodne nemam rad, tak tohle je skvelej rozhovor. je videt, ze ve svym „remesle“ se asi vyzna :D
    jinak to je fakt cely v prdeli, ten problem s vysilacima pravama je neskutecnej. hlavne to, jak liga strani tomu mediapro a vsechny zapasy canal+ dava nekam na pulnoc, to je jak kocourkov. ale co, spanelsko… fakt to musej co nejdriv vyresit, protoze tohle smrdi velkym pruserem a co hur, je do toho zapleteny i atletico. pochybuju ale, ze se tragedi spanele na necem domluvi. jsem fakt zvedavej, jak to dopadne… %-)

  2. veru, je to trotl a lempl (nádherné české výrazy :D ) ale tne do živého *THUMBS UP*


Komentáře

No trackbacks yet.