Galatasaray SK – Atlético Madrid 0:2

14/09/2015 20:27 // Mindrot // 496 zobrazení
Dvojgólový hrdina Griezmann. Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Atléti vstúpili do tohtoročnej Ligy majstrov víťaznou nohou, vo vriacom tureckom „kotli“ si poradili s domácim Galatasarayom 2:0. Pravdou je, že obávaná horúca turecká pôda predstavovala menej problémov, ako sa čakalo, o víťazstve rozhodol do 25. minúty Antoine Griezmann dvomi presnými zásahmi a aj keď najmä v druhom polčase domáci viackrát pohrozili, Atlético si bez väčších problémov dvojgólový náskok postrážilo, pričom mohli vyhrať i výraznejším rozdielom.

Za prvý polčas si Colchoneros zaslúžia absolutórium, na trávniku boli jednoznačne lepším a nebezpečnejším tímom. Udreli už v 18. minúte po nenápadnej akcii, keď Koke napravo vysunul Juanfrana, ten prihrávkou do druhej vlny našiel nabiehajúceho Griezmanna a ten to z hranice šestnástky nemohol trafiť presnejšie, jeho strela zapadla na milimeter k ľavej tyči domácej brány. Tureckým tímom inkasovaný gól otriasol, rezultoval z toho Saúlov strelecký pokus spoza šestnástky, ktorý sa medzi tri tyče nezmestil.

V 25. minúte udreli mimoriadne aktívni hostia druhýkrát, Kokeho center doletel presne na hlavu Godína, ktorému uľahčil prácu príšerne vybehnutý krajan Muslera, kapitán Colchoneros sklepol loptu pred prázdnu bránu a Griezmann ju pohodlne upratal do siete. Domáci odpovedali Sneijderovým ďalekonosným pokusom, s ktorým si Oblak poradil. Hostia kontrolovali priebeh, v poslednej päťminútovke však poľavili a mohli pykať, aktívny Bulut hlavičkoval v 42. minúte mimo, a rovnako ani jeho ďalší pokus nemieril presne. V samom závere bol najbližšie ku gólu Denayer, jeho hlavička po rohu len o centimetre minula ľavú tyč Oblakovej brány.

Po zmene strán hostia strážili náskok a čakali na protiútoky, Turci neskladali zbrane a nemienili sa vzdať, no do čistých šancí sa nedostávali. Podolského strela z výbornej pozície mierila ďaleko vedľa, na opačnej strane pokazil možnosť rýchlej kontry Jackson, keď pridlho váhal s prihrávkou na úplne voľných spoluhráčov. Galatasaray sa naďalej zúfalo snažil, avšak stroskotával na vlastnej nepresnosti, neujímali sa ani ďalšie ďalekonosné pokusy. Aktívni Burak s Bulutom síce zamestnávali obrancov hostí, avšak do čistých šancí sa nedostávali.

Posledná desaťminútovka patrila Atléticu, na čom mal podiel najmä striedajúci Óliver. Simeoneho zverenci mohli svoj náskok zvýšiť, avšak v superšanci zlyhal Saúl a štyri minúty pred koncom aj Griezmann – po skvostnom Óliverovom pase sa rútil sám na Musleru, no zoči-voči uruguajskému gólmanovi neuspel a nezavŕšil svoj hattrick. Pravdou je, že Francúz mohol v danej situácii prihrávať voľnému Torresovi, na stave skóre však už nič ďalšie nemalo vplyv a červenobieli si domov vezú cenné tri body.

FOTO ZO ZÁPASU

Hráči v útrobách zatiaľ prázdneho Türk Telekom Arena. Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Tretí rok za sebou čaká Atlético účinkovanie v Lige Majstrov, augustový žreb prisúdil červenobielym vcelku prijateľnú skupinu. Toto tvrdenie sa budú snažiť dať do praxe v prvom zápase, kedy ich čaká nie práve najjednoduchšia úloha v podobe istanbulského pekla, ktoré v 52 tisícovej Türk Telekom Arena určite pripravia fanúšikovia domáceho Galatasarayu. Atléti tam cestujú s čerstvou pachuťou prvej prehry v sezóne, keď cez víkend doma nestačili na šampióna z Barcelony, možno očakávať, že urobia všetko preto, aby napravili dojem a vrátili sa späť na víťaznú cestu.

Do Istanbulu cestovalo 21 hráčov, jedinú, no o to citeľnejšiu absenciu tvorí Filipe, ktorý po sobotnom zápase hlásil problémy s kolenom, podľa všetkého by však nemalo ísť o nič vážnejšie. V tejto chvíli nie je jasné, či ho na ľavom kraji obrany nahradí jeho krajan Siqueira, ktorý sa po prvýkrát v novej sezóne objavil v nominácii, alebo Jesús Gámez, ktorý sa s týmto úkolom úspešne popasoval v Seville. Podľa novinárov a Simeoneho je možné, že od začiatku dostane v útoku šancu Jackson.

„Sú to dve odlišné súťaže,“ podotkol Simeone na pondelkovej tlačovke. „Motivácia je o to väčšia, keď nastupujete v takej súťaži, aká je Liga majstrov.“ A či je Atlético v tomto zápase favoritom? „Je príliš predčasné hovoriť o nás ako o favoritoch. Myslíme jedine na zajtrajší zápas, hrať pred vyše 50 000 ľuďmi proti takémuto tímu, môže to byť riskantné pasovať nás do roly favoritov. Galatasaray je smerom dopredu veľmi nebezpečný,“ varoval Cholo. „Musíme byť veľmi pozorní od začiatku zápasu, je to tím, ktorý hrá agresívne. A preto určite posilníme stred poľa,“ uzavrel Simeone.

To Hamza Hamzaoğlu, kouč Galatasarayu, má o úlohe favorita jasno: „Atlético je favoritom, ale favorit nemusí vždy vyhrať. Sledovali sme ich posledných pár rokov, vlastne ich sledovalo celé Turecko, pretože tam hral kapitán reprezentácie Arda Turan. Mám veľký rešpekt pred Diegom Simeonem, ktorého úspechy v posledných rokoch boli výnimočné,“ uviedol na tlačovke. Domácim budú chýbať zranení Altintop a Chedjou, pozornosť vzbudzuje útočný dvojzáprah Podolski – Burak a spoliehať sa budú na hráčskeho génia nestarnúceho Wesleyho Sneijdera. Zápas sa začína v utorok, 15. septembra 2015 od 20:45, na pravidlá dohliadne poľský arbiter Szymon Marciniak.

Nominace

Neoficiálna: Fernando Muslera, Cenk Gönen, Eray Iscan; Semih Kaya, Jason Denayer, Koray Günter, Hakan Balta, Lionel Carole, Tarik Camdal, Sabri Sarioglu; Selcuk Inan, José Rodríguez, Bilal Kisa, Jem Karacan, Wesley Sneijder, Emre Colak, Olcan Adin; Lucas Podolski, Yasin Öztekin, Sinan Gümüs, Burak Yilmaz, Umut Bulut.
Miguel Ángel Moyà, Jan Oblak; Diego Godín, Guilherme Siqueira, Stefan Savić, Jesús Gámez, Lucas Hernández, Juanfran Torres, Josema Giménez; Tiago Mendes, Koke Resurrección, Óliver Torres, Gabi Fernández, Saúl Ñíguez, Yannick Ferreira Carrasco, Thomas Teye Partey; Antoine Griezmann, Fernando Torres, Jackson Martínez, Ángel Correa, Luciano Vietto.