Atlético Madrid CZ/SK

Gabi: Tohle je to nejlepší Atlético, které jsem zažil

08/09/2011 19:18 // Sebyk // 483 zobrazení // zdroj: mundodeportivo.com

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s Gabi Fernándezem, který se po čtyřech letech strávených v Zaragoze vrátil toto léto zpátky domů. Právě v Atléticu totiž tento 28-letý střední záložník fotbalově vyrostl, před odchodem do Aragonie nasbíral za Rojiblancos 58 startů.

Gabi dlouho platil za jednoho z největších talentů španělského fotbalu – Valencia za něj ostatně kdysi nabízela výměnou Davida Silvu plus finanční kompenzaci -, velké předpoklady však začal naplňovat právě až v Zaragoze. Výkony v jejím dresu si řekl o návrat zpět k řece Manzanares, kde se v úvodních zápasech sezony ukazuje ve skvělém světle. Včera Gabi poskytl deníku Mundo Deportivo dlouhé interview o změnách v klubu, jeho odpovědnostech jako jednoho ze zástupců kapitána i o ambicích klubu.

 • Pomýšlel jste někdy na návrat do Atlética?

Během těch let v Zaragoze jsem tvrdě pracoval, abych herně vyrostl, což byl i záměr, se kterým jsem Atlético opouštěl. Myslím, že se mi to podařilo. Když jsem odcházel, nemyslel jsem si, že se ještě kdy vrátím. Dostat se do tak velkého klubu, jakým je Atlético, je vždycky náročné, ale nebudu lhát – celou dobu jsem žil s myšlenkou, že bych se jednou mohl vrátit domů. Vše se pro mě nakonec vyvinulo tím správným směrem. Atlético pro mě byla vždycky první volba.

 • Co jste našel po svém návratu?

Cítil jsem, že někteří lidé byli zklamaní odchodem Kuna a De Gey, ale myslím, že jsme tyto pocity zahnali svou tvrdou prací a tím, že přišli hráči, jací nakonec přišli. V kabině jsem našel hráče, kteří jsou silně angažovaní. Myslím, že jsme skvělý kolektiv!

 • Změnilo se v klubu hodně?

Ano, docela ano. Myslím, že klub se snaží vytvořit filozofii “klubu lidu” – dosazuje bývalé hráče na důležité pozice v managementu, dává šanci Canteranos prosadit se v prvním týmu. To jsou všechno lidé, kteří vědí, co znamená být součástí Atlética. Lidé, kteří dokáží navodit tu správnou “atlétickou” atmosféru a my se musíme pokusit ji předat i dále.

 • Vzpomněl byste si na Atlético se silnější klubovou identitou?

Určitě ne. Nepamatuji si, že by v týmu bylo tolik odchovanců. Pro klub i fanoušky je to důležité.

 • Jak je tahle přítomnost odchovanců cítit?

Když to porovnáte s jinými kolektivy, není to až takový rozdíl. Ten zásadní je v tom, že je tu spousta hráčů, kteří znají pravou hodnotu Atlética a kteří mohou ostatním lidem ukázat ten význam toho oblékat červenobílý dres. My jsme ale všichni profesionálové, víme, co je v sázce a jsme ochotni za klub na hřišti vypustit duši.

 • Jak jste za tu dobu v Zaragoze změnil vy?

Především jsem vyspěl. Musel jsem v Zaragoze poměrně rychle přijmout odpovědnost. Tím se ze mě stal kompletnější hráč, chtěl jsem tuhle příležitost chytit za pačesy. Teď chci ukázat, že mám na to hrát za Atlético a být tu důležitým hráčem.

 • V Zaragoze na vás spoléhalo v těch nejdůležitějších momentech…

Tuhle odpovědnost jsem přijal. Byl jsem zvolen kapitánem a tuto roli jsem převzal. Chtěl bych, aby to bylo stejné i tady, chci být důležitým článkem týmu. Chci se stát jedním z vůdců týmu. Budu tvrdě pracovat a doufám, že nadělám trenérovi přijemné starosti kolem toho, koho nasadit do základní sestavy.

 • Toho už jsme si všimli ve vašich prvních zápasech…

To je dobře! (smích) Vrátil jsem se o mnoho zkušenější. V Zaragoze jsem se naučil vypořádat se se složitými situacemi, což mi pomohlo dřívě vyspět jako hráč i jako člověk. Myslím, že se mi podařilo přeskočit několik kroků ve vývoji, které by mě za jiných okolností zpomalovaly.

 • A zpátky v Atléticu jste byl znovu vybrán jako jeden z kapitánů…

Hlasovali jsme a někteří moji spoluhráči si mysleli, že by bylo správné, abych byl jedním z kapitánů, protože jsem v této roli uspěl v Zaragoze. Kvůli všemu, čím jsem tam prošel, kvůli mým zkušenostem a protože měli pocit, že v této roli mohu být užitečný. Jsem z toho nadšený!

 • Co to pro vás znamená?

Navléci si kapitánskou pásku v domovském klubu je pro každého odchovance důležité, výjimečné. Je to něco, o čem sníte, když v klubu vyrůstáte. Myslím, že je to důležité i pro fanoušky, když vidí, že jeden z odchovanců jejich klubů nosí pásku.

 • Co je zapotřebí k tomu být dobrým kapitánem?

Kapitán má spoustu odpovědností. Musí jít příkladem ve všech oblastech hry i v dalších věcech. Musí pomáhat svým spoluhráčům s čímkoliv, co je trápí nebo co potřebují. Musí být klubu k dispozici čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu. Je to velká zodpovědnost a zároveň i pocta.

 • Jaký pocit máte z týmu na začátku sezony?

Velmi dobré, myslím, že tým předvádí slušné výkony. Užíváme si fotbalu. Proti Osasuně jsme odehráli kvalitní zápas, ale bohužel jsem nevyhráli. Tohle musíme zlepšit, tudy vede cesta. Musíme hrát ještě lépe a vyhrát co nejvíce zápasů.

 • Vypadá to všechno jako dobrý projekt…

To ano. Věřím, že skrze tvrdou práci a dobré výkony můžeme hrát nahoře. Navíc s posilami, které přišly, máme kvalitní hráče, které nám mohou pomoci posunout se zase o něco dále. Překonali jsme ten úvodní pesimismus.

 • Změnily nějak nejnovější posily cíle týmu?

Myslím, že ne. Cílem v lize je být mezi prvními čtyřmi. Všichni víme, kdo má předrezervovaná ta první dvě místa, ta jsou mimo hru. Pak máme další dva cíle – chceme se pokusit dojít co nejdále v Copa del Rey i Evropské lize, chceme dosáhout finále. Může to pro nás být velký rok, kdy vyhrajeme nějaké trofeje.

 • Myslíte, že odpovědní lidé dělají svou práci tak, aby byla nadvláda dvou narušena?

Myslím, že dělají, co mohou. Věci jsou zkrátka tak, jak jsou. Peníze za televizní práva nejsou rozdělována spravedlivě, což umožnilo vznik této hegemonie. Myslím, že bychom měli následovat příklad anglické Premier League – tím by se věci daly zpátky do pořádku. Real i Barca by si samozřejmě udrželi své hráče a měli by nadále velmi kvalitní kádry, ale už by si nemohli dovolit vyhazovat stovky milionů euro za ty nové. S tím se nedá soupeřit, proti tomu se zkrátka nedá hrát.

 • Líbí se vám nová formace 4-3-3?

Jsem na tuto formaci zvyklý, protože jsem v ní hrál v Zaragoze pod Aguirrem. Náš tým si na nový systém dobře zvyká, ale kvalitní výkony jsme schopni podat i v jiném rozestavení. Budou zápasy, kdy budeme muset systém hry měnit a my toho budeme schopni, to je důležité.

 • Rozestavení 4-3-3 je čím dál tím více populární…

Ano, hráči v něm totiž mají spoustu prostoru. Je jasné, že aby tento systém mohl fungovat, potřebujete mít dobré držení míče. Musíte udržet jednotlivé řady blízko u sebe a vyvíjet tlak na míč, pokud ho zrovna nemáte. Je to fyzicky velmi náročné. Tenhle systém přináši pohledný a atraktivní fotbal, ale umí být zároveň i nebezpečný, protože vyžaduje hodně obětavosti.

 • To bude zapotřebí, pokud chce Atlético kontrolovat hru.

Kouč po nás chce abychom drželi míč, kontrolovali hru a vytvářeli si šance. Manzano po nás především požaduje, abychom hráli ve vysokém tempu, protože v dnešním fotbale je rychlost jediným způsobem, jak odzbrojit protivníka a prolomit jeho obrannou linii. Klíčovými aspekty naší hry bude právě rychlost a intenzivní tlak na protihráče, abychom získali zpět míč.

 • Co si myslíte o nejnovějších posilách?

Ještě jsme toho od nich příliš neviděli, protože byli v akci jen v tréninku, ale i z toho bylo vidět, že to jsou dobře investované peníze a že to jsou velmi kvalitní hráči. Arda nastoupil už proti Osasuně a zanechal myslím velmi dobrý dojem. Navíc to měl ztížené tím, že se zrovna vracel po zranění, věřím, že nám hodně pomůže. Za Falcaa jsme zaplatili velkou sumu peněz, ale je to skvělý střelec. A Diego přinesl tu potřebnou kvalitu, která nám může zajistit, že budeme hrát nahoře.

 • Zapomnělo se již tedy na Kuna?

Myslím, že klub vynaložil velké úsilí, aby zaplnil ta místa, která vznikla odchodem důležitých hráčů. Musíme na ně zapomenout. Podepsali jsme kvalitní fotbalisty, kteří jsou nyní součástí Atlética a jsou více než schopni pomoci mu naplnit jeho cíle.

 • Je tohle to nejlepší Atlético, jehož jste byl součástí?

Tohle je to nejlepší Atlético, které jsem zažil. Má určitě nejvíce kvality a věřím, že dokáže naplnit očekávání fanoušků. Musíme to co nejdříve prokázat i na hřišti, najít ten správný styl hry, který nás dostane nahoru a vrátí Atlético tam, kam patří – pro jeho fanoušky a historii!

Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.