Atlético Madrid CZ/SK

El escudo v průběhu věků

25/01/2012 13:28 // Andres // 4 509 zobrazení // zdroj: wikipedia.org, colchonero.com, futbolinspain.com

Po desetiletí je zdrojem hrdosti budované mezi fanoušky Atlética.  Každý jeho detail evokuje velikost a majestátnost klubu jakož i historické okamžiky, za nichž vznikal. Když jej pak fotbalista políbí, je s klubem spjat navěky. Ano, mluvíme o znaku Atlética Madrid.

Atlético má za sebou téměř 110 letou historii, můžeme tak spatřit značný vývoj designu erbu Colchoneros. Velkých změn doznal zejména v úvodních letech, kdy se na něm podepsala změna barvy dresů, či válečně spojení s klubem Aviación Nacional. V posledním půlstoletí to pak už naopak byly jen kosmetické úpravy.

1903 – 1911

Klub začal stejně jako baskický Athletic Club, jako jehož odnož původně vnikl, v modrobílých barvách. Od založení klubu v roce 1903 do roku 1911, kdy tehdy ještě jako Athletic Club de Madrid opustil dresy po vzoru Blackburn Rovers a stal se Rojiblancos, byl používán modrobílý kruhový odznak ve tvaru opasku s iniciály klubu (A C M) v jeho středu.

1911 – 1917

Největší změna přišla v roce 1911, kdy Atlético začalo používat dresy anglického Southamptonu. Modrá barva přešla do ústraní a dominance se vedle bílé ujala červená. Colchoneros rovněž zcela upustili od původního znaku, ten nový se pak velkou měrou inspiroval v městském erbu Madridu. Z něj převzala tvar i symboliku planiky, medvěda, sedmi hvězd a koruny.

Erb Madridu

Město Madrid bylo už od třináctého století známo jako „Město medvěda a planiky“. Kolem původu medvěda se vedlo mnoho spekulací. Kroniky jej spojují s královským tažením do murcijského taifu, kdy si vojska vyrobila znak z medvěda připevněného ke stříbrnému poli, genealogové zase hovoří o tom, že spolu se sedmi hvězdami měl symbolizovat souhvězdí Velké medvědice. Pěticípost hvězd má zase naznačovat pět provincií, se kterými Madrid sousedí. Planika si vysloužila čestné místo na erbu svou příznačností pro celý kraj. Jedná se o typické mediteránské dřeviny, které bývají také označovány jako „jahodové stromy“ pro podobnost jejich plodů s jahodami. Celý znak města i Atlética pak byl ještě doplněn o královskou korunu.

1917 – 1939

Tu však Atlético v roce 1917 zase vypustilo, došlo také k refitu medvěda s planikou, srovnání počtu červených a bílých pruhů na šest a ohraničení znaku zlatou barvou. Takto znak vydržel celých 22 let, než spojení Athleticu Madrid s týmem Aviación Nacional dalo vzniknout Athleticu Aviación de Madrid, a emblém klubu tak opět dostal důvod ke změně. Aviación Nacional byl původně klubem španělského královského letectva, do znaku tak přinesli pro ně symbolické perutě a vrátila se i královská koruna. Další změnou bylo snížení počtu pruhů.

1939 – 1947

Po španělské občanské válce bylo nejprve diktátorem Francem zakázáno používání cizojazyčných názvů, takže z Athleticu se stalo Atlético, v roce 1947 se pak klub rozhodl pro další změnu názvu, když odstranil z oficiálního jména příslušnost k letectvu a stal se Clubem Atlético de Madrid. S tím bylo spojeno i opětovné odstranění koruny a upuštění od perutí. Od té doby procházel znak soustavně drobnějšími změnami, spodní část se zašpičatila, došlo k ustálení grafické podoby medvěda s planikou a červené a bílé pruhy zůstaly nakonec jen čtyři pro každou barvu. Tak, jak jej známe dnes, byl znak upraven na počátku osmdesátých let, kdy celý opět dostal zlatou konturu.

Posvátný symbol Atlética se taky může pochlubit jednou zvláštností – jako jeden z mála na světě neobsahuje žádné písmena ani číslice.

1947 – 1980

Znak k 75. výročí od založení Atlética Madrid

1980 – současnost

Komentáře (11)
  1. The Saints sou parádním vzorem, to si u mě Atlético šplhlo O:-)
    a ten znak k 75.výročí je hodně pěkně vymyšlenej *THUMBS UP*

  2. moc dobrý článok *THUMBS UP* nebolo by dobré ho nejako zaradiť do rubriky „Historie“, aby tu nezapadol prachom?

  3. A to je těch týmů bez písmena ve znaku opravdu tak málo? Namátkou mě napadá Norwich, Wolves, Hamburg, Zaragoza, Janov a ve své podstatě třeba i Hannover (ten má jen číslo :D ) ale to jsou jen ty co mě napadli, tak to neberte jako nějaký rejpaní, samozřejmě v porovnání je velká většina s písmeny O:-) jen že mě to tvrzení zaujalo.

    • Zaragoza tam nápis od roku 2007 má O:-) Takže Atlético je určitě minimálně jediné v Primeře. Jo, samozřejmě těch klubů několik je, ale vždy třeba 1 nebo 2 v lize….“jeden z mála na světě“ je ale možná trochu přehnané no :-[ :D

      • no jo Zara má ten novej :-[ ale máš pravdu že jich není moc no, jen že mě to celkem zaujalo, nikdy sem si to neuvědomil, že tam skoro každej má aspoň jedno písmeno *THUMBS UP*


Komentáře

No trackbacks yet.