Atlético Madrid CZ/SK

Dobré účty dělají dobré přátele

17/08/2012 22:22 // Sebyk // 1 143 zobrazení // zdroj: atleticofans.com

Mnohé fanoušky Atlética možná trochu zarazilo, kterak si jejich klub počíná na letním přestupovém trhu. Prodejem dvou důležitých součástí kádru v podobě Álvara Domíngueze a Eduarda Salvia sice vedení Rojiblancos vydělalo nějakých dvacet milionů euro a dalších pár milionků ušetřilo na gážích dobře placených veteránů Antonia Lópeze, Luise Perey a Paula Assunçãa, do nákupů však mnoho neinvestovalo.

Během celého léta na přestupech ostatně utratilo necelé dva miliony(!) – milion za transfer Caty Díaze a tři čtvrtě milionu za hostování Thibauta Courtoise. Emre a Cristian Rodríguez přišli jako volní hráči. Na trhu přitom byla k mání více než zajímavá jména. Na vině je nová strategie vedení Atlética, které se rozhodlo šetřit a dát do pořádku svoje účty se španělským Ministerstvem financí.

Na předchozích daňových únicích a dalších prohřešcích totiž červenobílí Haciendě, tedy finančáku, dluží těžko uvěřitelných 216 milionů euro, přičemž jenom 66 z nich tvoří úroky za zpožděné platby. To se však má změnit. Podle deníku El Economista madridský klub splatí jen do konce letošního roku 105 milionů, tedy téměř polovinu dlužné částky, do roku 2017 by pak Atlético mělo podle následujícího plánu být zcela oddluženo.

2011: 52.5 milionu euro (již zaplaceno)
2012: 52.5 milionu euro (34.5 milionu Atlético zaplatilo toto léto, dalších 18 uhradí do konce října)
2013: 15.5 milionu euro
2014: 15.5 milionu euro
2015-2017: Splaceno bude zbývajících 80 milionů, plán však zatím nebyl přesně rozvržen.

Z nejhorších dlužníků se jako mávnutím kouzelného proutku stali poctiví splácející a vypadá to, že šéf Atlética Miguel Ángel Gil Marín to myslí opravdu smrtelně vážně. Pro fanoušky Atlética však utahování opasků znamená, že na stadion Vicente Calderóna si v příštích letech najde svou cestu nějaký ten hvězdný hráč jen hodně těžko. Výsledkem však bude zdravý a solventní klub, což je v dnešní ekonomické krizi cennější než Messi s Ronaldem dohromady.

Omezené možnosti na přestupovém trhu znamenají rovněž další věc – spíše než na hvězdy světového formátu (či spíše nesmyslné a předražené nákupy ve stylu let minulých) budou Rojiblancos v nadcházejících sezonách sázet na odchovance ze své akademie, jejíž perly mu již teď závidí půlka Evropy, volné či laciné hráče zaručující kvalitu a pevnou ruku a vůli trenéra Diega Simeoneho. Vypadá to, že s odlišným způsobem hospodaření přichází i nová éra Atlética.

Komentáře (6)
  1. gil marin snad v posledni dobe spadnul na hlavu. nejdriv ten super rozhovor o TV pravech, po kterym nasledovala prestrelka s vedenim ligy, a ted se rozhodl splacet dluhy haciende. nechapu :D
    jakkoli to klub svym zpusobem poskodi a snizi jeho konkurenceschopnost, tak jsem vazne hrozne rad, ze se ty dluhy splati. navic to fakt znamena vic sanci pro canteranos, pricemz prave ted nam dospiva nejlepsi generace za posledni leta…


Komentáře

No trackbacks yet.