Deportivo La Coruña – Atlético Madrid 1:2

18/04/2015 11:21 // Mindrot // 276 zobrazení
Griezmannove nožničky boli ozdobou zápasu.

Atlético zvládlo súboj v Galícii na Riazore víťazne a na treťom mieste sa aj s pomocou Barcelony, ktorá v stretnutí predtým zdolala Valenciu, usadilo pohodlnejšie so štvorbodovým náskokom. Zápas proti Déporu rozhodli hostia v prvom polčase, keď sa dvakrát presadil v skvelej forme hrajúci Antoine Griezmann, následne Atléti kontrolovali priebeh stretnutia a mohli svoje vedenie aj zveľadiť, namiesto toho však dvanásť minút pred koncom domáci dokázali duel zdramatizovať po Rierovom kontaktom góle. Záverečný tlak ale Simeoneho (ktorý bol v závere prvého dejstva nepochopiteľne vykázaný na tribúnu) zverenci ustáli a v boji o priamy postup do Ligy majstrov tak stále majú navrch.

Hneď v druhej minúte sa po chybe hostí ocitol v palebnej pozícii Cavaleiro, jeho rana bola zblokovaná zadákmi Atlética. Na opačnej strane sa po rohu do zakončenia dostal Griezmann, aj tu boli obrancovia súpera tam, kde mali byť. V 5. minúte sa už ale skóre menilo, po ďalšej štandardke a odvrátenej lopte vrátil hlavou do ohňa Giménez a Antoine Griezmann prekrásnymi nožničkami prekonal bezmocného Fabricia. Domáci odpovedali šancou po rohovom kope, zložitú situáciu vyriešil Jan Oblak aj s pomocou svojich obrancov.

Obraz hry sa po desiatich minútach zvrtol v poriadnu nudu. Hráči Déporu sa snažili, či už postupnou rozohrávkou, nakopávanými loptami, pokusom o kolmicu či prienikmi po krídlach, ich snaha sa však zakaždým končiila pred šestnástkou hostí. Tí sa nikam neponáhľali, vyčkávali, keď sa dostali k lopte, množstvom prihrávok sa snažili uspať pozornosť súpera, no do zakončenia sa nedostávali. Sľubne vypadala akcia z 18. minúty, Arda sa ocitol v palebnej pozícii, zbytočne však prihrával loptu ďalej a bolo po príležitosti. Vzápätí na opačnej strane spadol vo veľkom vápne hostí Cavaleiro po súboji s Giménezom a domáci sa dožadovali penalty, Fernández Borbalán však ich prosby nevyslyšal.

V 22. minúte sa červenobieli radovali druhýkrát, a opäť po nekomplikovanej akcii. Ďalší dlhočizný out z Gámezovej dielne predĺžil za seba Godín a Griezmann tvrdou strelou z prvej pridal svoj druhý presný zásah v zápase. Tesne pred uplynutím polhodiny vystrelil Koke spoza šestnástky, s týmto nesmelým pokusom si Fabricio poradil. Zvšok prvého dejstva sa dohrával, domáci pôsobili bezzubým dojmom a všetka ich snaha končila v okolí Oblakovej šestnástky, Atléti sa nikam neponáhľali a prednosť pred zbesilými kontrami dostávali postupne rozohrávané akcie so snahou čo najviac podržať loptu. V poslednej minúte prvého polčasu bol na tribúnu po protestoch, nasledujúcich po tvrdom zákroku na Griezmanna vykázaný Diego Simeone, Atléti v samom závere ešte ohrozili domácu bránu, išlo však len o pokusy platonického rázu.

Ani po zmene strán sa na obraze hry nič nezmenilo, hostia pokračovali v zdržanlivej taktike a čakali na svoju možnosť, Dépor sa naďalej prezentoval neplodnou hrou bez náznaku ohrozenia Jana Oblaka. Atléti si zaknihovali obrovskú šancu v 52. minúte, dvakrát sa v krátkom časovom slede dostal k hlavičkovému zakončeniu Raúl García, Fabricio však predviedol kus brankárskeho umenia. 63. minúta priniesla ďalší závar pred domácou bránou, Griezmann nedokázal zakončiť po prudkom Juanfranovom centri. O minútu neskôr to skúšal z diaľky novopríchodzí Raúl Jiménez, pre Fabricia to nebol žiadny problém.

Domáci na opačnej strane poriadne po prvýkrát zahrozili v 68. minúte, po centri z ľavej strany zakončoval z tesnej blízkosti tiesnený Juan Domínguez, Oblak bol však pripravený. V 73. minúte prišla absurdná situácia – pred Fabriciom sa ocitli osamotení Torres, Raúl García a Jiménez, na domáceho gólmana spustili hotovú kanonádu, no Fabricio si so všetkými štyrmi (povedzme si pravdu, že neveľmi vydarenými) pokusmi poradil. V Atléticu je od efektivity zrejme len Griezmann. Nedáš – dostaneš platilo v tomto prípade, pretože o päť minút neskôr po peknom prieniku domácich a centri Sidneiho z ľavej strany presne hlavou zakončoval Oriol Riera a znížil na rozdiel jediného gólu. Kontaktný zásah bolo presne to, čo domáci potrebovali (a čoho sa Atléti báli), Dépor sa vehementne tlačil k Oblakovej bráne a po Cavaleirovom centri chýbali centimetre.

Na opačnej strane opäť zhorel v zakončení Raúl García. Poslednú desaťminútovku Atléti trpeli, domáci, hnaní skvelými fanúšikmi, tlačili do plných a bolo ich odrazu plné ihrisko. No hosťom jedno upozornenie stačilo, veľmi pozorne a sústredene bránili tesné vedenie a keď aj nejaká lopta prešla cez obranu, v permanencii bol pozorný Oblak. Slovinský gólman podržal aj pri úplne poslednej akcii zápasu, ktorou bol domáci roh. Do šestnástky vyštartoval i domáci brankár Fabricio, Oblak však, aj keď na dvakrát, zlikvidoval center v klbku hráčov a Atlético si z Riazoru vezie cenné tri body.

79. Cuenca ↑↓ Toché

78. Oriol Riera (Sidnei) 5. Griezmann (Giménez)

Klik pre zväčšenie

Na jesennom víťazstve sa podieľal Arda jedným gólom.

Medzi dvomi štvrťfinálovými zápasmi Ligy majstrov s Realom čaká Atlético ešte 32. kolo domácej La Ligy. Na štadióne Riazor v A Coruñi sa pobijú o tri body s domácim Deportivom. Možno očakávať, že sa budú okrem futbalu rozoberať aj témy mimo ihriska, v nadväznosti na novembrovú tragédiu, ktorá skončila nezmyselnou smrťou fanúšika Deporu v studených vodách rieky Manzanares. V Galícii možno očakávať napätie, môžeme len dúfať, že nevyústi do niečoho nepekného.

Späť k futbalovej stránke veci, Atléti sa budú musieť zaobísť bez Maria Mandžukića, ktorý po zápase s Realom (kde si toho užil až-až) netrénoval a nie je súčasťou nominácie, v tomto prípade sa ozval zranený členok, ktorý chorvátskeho forvarda trápi už viac týždňov. Zranený je aj Mario Suárez a do tretice mimo hry je kapitán Gabi kvôli nazbieraným kartám. Podľa toho, čo Simeone skúšal cez týždeň, to vyzerá, že osamoteného Griezmanna na hrote budú vo formácii 4-1-4-1 podporovať Raúl García, Koke, Saúl a Arda, na poste defenzívneho štítu by mal operovať Tiago.

„Myslíme len na zajtrajšie stretnutie,“ uviedol Cholo Simeone na tlačovke svoj už tradičný postoj. „Musíme sa sústrediť na úlohu odohrať dobrý zápas, byť silní proti Deportivu. Náš súper potrebuje vyhrať, rovnako ako my, no z odlišných pohnútok. Zajtra nás čaká klasický zápas proti tímu, bojujúcemu o udržanie, čo od nás vyžaduje, aby sme zo seba vydali to najlepšie.“ Simeone ďalej prezradil niečo zo svojich plánov: „Je mi jasné, že Koke bude čoraz viac hrávať v strede zálohy,“ uviedol na margo absencie Gabiho a Maria, pričom rozvinul svoju myšlienku ďalej s neskrytým obdivom k odchovancovej hre na tejto pozícii.

Dépor naposledy vyhral 6. februára nad Eibarom, odvtedy ťahajú deväťzápasovú šnúru bez víťazstva, s piatimi prehrami a štyrmi remízami. Nečudo, že zverenci Víctora Sáncheza skĺzli v tabuľke nebezpečne nízko a len o skóre sa držia na poslednej nezostupovej priečke. Galícijci popritom vôbec nehrajú zle, trápi ich však mizerná koncovka, kedy z množstva šancí, ktoré si dokážu vypracovať, s ťažkosťami premenia jednu či dve. V poslednom zápase na Anoete však dokázali vybojovať remízu a kouč Víctor na tlačovke nešetril optimizmom. Zápas 32. kola Primera División sa odohrá v sobotu, 18. apríla s úvodným výkopom od 18:00. Na pravidlá dohliadne andalúzsky Fernández Borbalán.

Nominace

Germán Lux, Fabricio Ramírez; Manuel Pablo, Juanfran Moreno, Laure Sanabria, Luisinho Pinto, Alberto Lopo; Álex Bergantiños, José Rodríguez, Lucas Pérez, Haris Mendunjanin, Juan Domínguez, Isaac Cuenca, Ivan Cavaleiro, Luis Fariña; Toché Verdú, Oriol Riera.
Miguel Ángel Moyà, Jan Oblak; Diego Godín, Guilherme Siqueira, Cristian Ansaldi, Jesús Gámez, Juanfran Torres, João Miranda, Josema Giménez; Tiago Mendes, Koke Resurrección, Raúl García, Arda Turan, Saúl Ñíguez, Rubén Gracia „Cani“; Antoine Griezmann, Raúl Jiménez, Fernando Torres.

Tipovací soutěž

Tip

You have to be a registered user and logged in to play in this pool.

Bodování

Výsledek Tip Body
2-1 1-0 2 body za správně uhodnutou výhru/remízu/prohru
2-1 2-0 2 body za správně uhodnutou výhru/remízu/prohru + 1 bod za správný počet gólů jednoho týmu
2-1 2-1 6 bodů za přesný výsledek
2-1 1-1 1 bod za správný počet gólů jednoho týmu
2-1 0-0 žádné body