Atlético Madrid CZ/SK

Courtois: Na prvním místě je Atlético, nikoliv jednotlivci jako Reyes

11/12/2011 18:51 // Sebyk // 822 zobrazení // zdroj: atleticofans.com

Přinášíme vám dlouhý rozhovor s brankářskou jedničkou Atlética Thibautem Courtoisem. O životě ve Španělsku, o derby, náladě v týmu a fanoušcích.

Jak těžké bylo navázat na Davida De Geu v brance Atlética?
Je velice obtížné přijít do týmu po někom, kdo byl mezi fanoušky tak oblíbený. Není to úplně příjemné, protože fanoušci vás neustále porovnávají. Na začátku nebylo lehké na to nemyslet, ale snažil jsem se hrát svou hru a nebrát to tak, že jsem tady jako náhrada za De Geu. Od první minuty v červenobílém dresu jsem navíc cítil podporu fanoušků, což mi velmi pomohlo. Dál jsem předváděl, co umím, a začínal jsem cítit jejich respekt a úctu. Nakonec to tak moc těžké nebylo, ale ze začátku tam ten tlak byl.

Když se podívate na De Geovo působení na ostrovech, kde se v médiích rozmazává každá chybička, kterou v zápase udělá – neděsíte se toho, zvášť kdyz i vy byste měl jednoho dne stát v podobné pozici?
Vím o tom, že média jsou v Británii opravdu krutá. Fotbal tam znamená vše, každá chybička nebo zaváhání se hned objeví v tisku. Myslím, že De Gea si zaslouží velké uznání. Fotbalový styl v Anglii je velmi odlišný od toho ve Španělsku a není jednoduché přestoupit z Atlética přímo do Manchesteru United. Je tam velký rozdíl v prostředí. Takhle vím, že i pro mě to bude velmi těžké, ale myslím, že jsem klidný pohodář a jen tak něco mě nerozhází. Klidně ať si tisk píše o špatných výkonech, já se budu soustředit jen na další zápas a důkladně se na něj pokusím připravit.

Jak jste si zvykl na život ve Španělsku? Je tu jiný jazyk, kultura, jídlo… Bylo to náročné?
Hlavně zpočátku to nebylo lehké. Samozřejmě hlavně kvůli jazyku, v týmu byli jen dva, tři hráči, kteří umí anglicky. Snažil jsem se zvyknout si, naučit se jazyk a teď už skoro všemu rozumím a můžu si se spoluhráči i popovídat. Na žádné delší diskuze to zatím ale není. Zdejší jídlo mi chutná, ale zas tak velký rozdíl v tom nakonec není, protože v Carrefouru, který mám hned za rohem a kam chodím nakupovat, prodávají úplně stejné věci, jaké jsem si kupoval v Belgii. Život v Madridu se mi moc líbí, je to nádherné město plné přátelských lidí.

Během tréninků jsem si povšiml, že vám občas uletí nějaká ta nadávka ve španělštině…
(Smích) Tohle jsou ty věci, které pochytíte hned na začátku. Taková slova tu padají často. Reyes mi poví něco, co mám vzkázat Gabimu a takhle si to člověk zapamatuje. Je to dobré, protože to ukazuje, že atmosféra v týmu je skvělá a že si ze sebe můžeme navzájem dělat legraci.

S kým se v kabině bavíte nejčastěji?
Bavím se se všemi, s každým mám myslím dobrý vztah. Všichni jsou tu na mě hrozně hodní. V kabině sedím vedle Filipeho a Joela a ještě Godína s Adriánem, takže s nimi se bavím asi o něco víc, ale snažím se povídat si i s ostatními.

Nějaký čas zpátky jste řekl, že byste v Atléticu klidně zůstal další rok. Platí to stále?
Teď je prosinec a ještě mě tu čeká dalších pět nebo šest měsíců. Nevím, jaké budou plány Chelsea pro příští sezonu, v tuto chvíli se plně koncentruji na Atlético. Ted jsem tady, uvidíme, co přijde potom, ale teď je nejdůležitější soustředit se na tenhle tým. Pak si sedneme, probereme to a uvidí se. Jsem tu ale velmi spokojený, líbí se mi tu, dobře vycházím s hráči i s ostatními a klidně bych tu zůstal i další rok.

Věříte pevně, že jednoho dne budete oblékat dres Chelsea? Dokázalo by vás Atlético případně přesvědčit, abyste se stal jeho trvalým hráčem?
V Chelsea mám smlouvu na pět let. Jejich představa je, že jednou v brance nahradím Petra Čecha, ale bůh ví, nic není jistého. Teď mě poslali na hostování, ale myslím, že věří v moje schopnosti. Kdyby se mě teď Atlético náhodou pokusilo získat, nemyslím tedy, že by řekli ano. Možná za tři roky v Chelsea řeknou „Thibaute, jestli chceš, tak můžeš jít“, tohle se může stát vlastně kdykoliv. Teď jsem ale v Atléticu a plně se na tento tým soutředím. Jak říkám, uvidíme, co přijde v budoucnu.

Jaký máte názor na Gregoria Manzana?
Je velmi klidný, málokdy zvyšuje hlas. Je to kliďas, ale velký taktik a stratég. Podle mě je to dobrý trenér.

Myslíte, že jste v Atléticu výkonnostně poporostl? Jaký vliv na to měl boj s Asenjem a Joelem o post jedničky?
Brankáři se tady soustředí na jiné aspekty hry než v Belgii, a stále se tedy učíte něco nového. Když nastoupíte na hřiště a cítíte, že na svoji šanci za vámi čekají dva kvalitní brankáři, nutí vás to odvést maximum. Každý zápas vás navíc naučí něčemu novému. Myslím si, že mi to tu hodně dalo.

Poslední dobou se stále objevují spekulace kolem odchodu Reyese. Mají nějaký vliv na tým? Snažíte se je ignorovat?
Na tým žádný vliv nemají. S příchodem lednového přestupového okna se vynořují i nejrůznější spekulace, že tenhle odejde a ten zase přijde. Myslím, že úkolem týmu je zkrátka soustředit se na fotbal. Na prvním místě je Atlético, nikoliv jednotlivci jako Reyes nebo někdo jiný. Důležitým je fakt, že tohle je Atlético a tým musí hrát dobře a vítězit. Každý jednotlivec musí bojovat o své místo, předvádět, co umí, ale je to tým, který je to nejdůležitější.

V derby jste uviděl červenou kartu. O den později se totožná situace jako z Bernabéu opakovala i v jiném zápase, ale brankář dostal jen žlutou. Jak jste se po tomto cítil?
Neviděl jsem to, ale takové věci se prostě dějí. V tom momentě se musí rozhodčí rychle rozhdnout a pod tlakem 80 000 lidí, kteří si žádají červenou kartu, nakonec podlehne. Je to zkrátka jen člověk, je na něj obrovský tlak a ano, dal mi červenou kartu, ale den nato už jsem na to nemyslel. Prostě jsme prohráli, ale proti Celticu jsme se zvedli a dokázali vyhrát. Myslím, že jsme tam odevzdali dobrý týmový výkon, ten zápas se povedl i mně. Ta červená je pro mě něčím, co se stalo a nemůže se odestát, ale na druhou stranu se z toho mohu poučit. Je mi teprve devatenáct a každá takováto zkušenost mi dá něco nového.

Vypadá to, že hlavním problémem týmu je neschopnost udržet si stálou výkonnost. Manzano řekl, že jsou tři Atlética – jedno doma, jedno venku a jedno v Evropě. Proč je takovým problémem udržet si stálou formu? Myslíte, že jste blízko dosažení této mety?
Pravda, ale nevím, čím to je. Doma hrajeme dobře, párkrát jsme neměli štěstí a nedokázali skórovat, ale výkony to byly slušné. Nevěřím, že doma jsme zatím nastoupili proti týmu, který měl na to nás porazit. Venku je to pokaždé jiné, divné. Občas jsme nehráli tak zle, občas nám chybělo trochu štěstí. Možná jsme vyvíjeli menší tlak na míč a celkově jsme museli hrát na delší přihrávky než doma. To by mohlo být tím problémem, ale snažíme se jej vyřešit a cítíme, že se to zlepšuje. V Evropě se nám zatím daří velmi dobře, myslím, že můžeme dojít hodně daleko.

Myslíte, že je kádr kompletní, nebo má někde slabinu?
V našem kádru je 22 nebo 23 hráčů a všichni mohou kdykoliv nastoupit. Myslím, že máme velmi kvalitní tým. Samozřejmě, že vždycky můžete mít i lepší hráče, ale potřebnou kvalitu máme a to rozhodně vyšší než na hru kolem osmého místa. Věřím, že máme na to dosáhnout příček zajišťujících Ligu mistrů.

Myslíte tedy, že čtvrté místo je stále ve vašich silách? Sdílí tento názor i zbytek kabiny?
Ano, myslím, že je, ale museli bychom vyhrát většinu našich zbývajících zápasů. Po prvních třech týmech následuje menší odstup, Real, Barça a Valencia jsou teď asi někde jinde. Od čtvrtého do devátého místa nejsou ty bodové rozdíly ale tak markantní. Teď musíme porazit Espanyol a Betis, získat šest bodů a posunout se směrem ke čtvrtému místu. Myslím, že se stále můžeme do Ligy mistrů dostat. Teď je ta správná chvíle, kdy musíme pořádně zabrat.

Jaký je vás názor na polední hrací časy?
Pro mě osobně je to zvláštní. V Belgii jsme v mladších ročnících hrávali podobně brzo, nejdřív od jedenácti a pak od půl druhé – od dvanácti jsme ale nikdy nehráli. Není to moc příjemné – jdete večer spát a třeba jste se nevyspali dobře, ale když hrajete večer, tak to vše můžete dohnat odpoledne. Takhle ale musíte ráno vstát, najíst se a jet přímo na zápas. Když ale RFEF řekne, že se bude hrát od dvanácti, tak se prostě bude hrát od dvanácti. Osobně mi ale více vyhovují večerní časy – v šest nebo v osm.

Manchester City byl vyřazen v Lize mistrů a teď bude hrát Evropskou ligu. Mluví někdo v kabině o tom, že by se Atlético mohlo střetnout s Kunem?
Nic takového jsem nezaslechl, ale můžou o tom jít nějaké řeči. Když však uhrajeme alespoň remízu s Rennes, a skončíme tak první ve skupině, tak se klubům z Ligy mistrů vyhneme. Manchester City ale mají kvaliní tým a určitě dojdou daleko, věřím, že my také, takže se možná střetneme v nějakém z pozdějších kol. Pro fanoušky by to bylo jistě pikantní, ale uvidíme.

Tento týden byly odtajněny plány na nový stadion. Neláká vás to zůstat tady a zahrát si na něm?
Zahrál bych si na něm rád, vypadá úžasně. Doufám, že jednoho dne si tam i zahraji, tamější atmosféra bude bezpochyby skvělá. Už teď na Calderónu dokáží fanoušci vytvořit neskutečnou kulisu, ale na novém stadionu bude navíc i střecha, takže to všechno bude víc rezonovat a bude to možná ještě lepší.

Když už jsme u té atmosféry – v zápase na Camp Nou jste ze začátku vypadal trochu nervózně. Bylo to tou atmosférou, nebo prostě tím, že jste poprvé nastoupil v takovémto prostředí?
Nemyslím, že jsem byl nervózní. Bylo to poprvé, co jsem hrál proti tak velkému a silnému týmu. Možná to mohlo vypadat, že nejsem úplně ve své kůži, ale já se tak necítil. Když to ale bylo po sedmi minutách 1:0 a krátce nato vyrazíte střelu do vlastního obránce, od kterého se míč odrazí do branky a prohrávate už 2:0, hlavou se vám honí myšlenky na sedmi nebo osmigólový debakl. Ten zápas mi ale hodně dal, v zápase proti Realu jsem se cítil již o mnoho lépe, i když dlouho jsem na hřišti nakonec nevydržel. Zkušenosti, které jsem nasbíral v zápasech proti Barçe, Realu nebo Valencii mi hodně pomohly v národním týmu, kde jsme hráli na půdě Francie, což byl také velký zápas. V zápase na Camp Nou jsem ale nijak zvlášť nervózní nebyl, i když o trochu více než v normáních utkáních asi ano. Zvykám si na to, je to pro mě všechno nové.

Na jakém španělském stadionu jste se setkal s tou nejpekelnější atmosférou?
Na San Bernabéu. Je to obrovský stadion. Barcelona má také velký, ale tribuny sestupují více pozvolna a někteří fanoušci jsou od vás hodně daleko. Stadionu Realu je užší, fanoušci jsou blíže ploše. Tyhle dva jsou nejvíce působivé, co se budovy týče, ale když přijde na fanoušky, tak z toho, co jsem viděl, vede Atlético.

Spousta fanoušků Atlética jezdí na venkovní zápasy a to i v Evropě. Skupina fanoušků z Německa přijela do Rennes a pak také do Glasgow, kde se k nim připojily i fankluby z jiných částí Evropy. Jak je toto vnímáno hráči?
Hrozně si toho vážíme. Přijde mi, že fanoušci ve Španělsku úplně nemají tu tradici, že s týmem objíždí venkovní zápasy. Španělsko je velká země a nestává se často, že by s týmem cestovala třeba tisícovka fandů, kdežto v Belgii nebo v Německu vás vždycky alespoň ta tisícovka venku podporuje, což je velmi příjemné. Za tu podporu fanoušků při zápasech v Evropě jsme hrozně rádi.

Defenzíva byla vždy Achillovou patou Atlética a brzký inkasovaný gól nevítaným přítelem. Tento rok se to zlepšuje, ale čas od času se to opakuje. Věděl jste o problémech Atlética v obraně, než jste do týmu přišel?
Ne, nevěděl jsem o tom. Ale když se podíváte na prvních sedm nebo osm zápasů, tak jsme inkasovali jen jeden gól proti Valencii a pravda, pět branek na Camp Nou, ale ve zbylých utkáních jsme udrželi nulu a obrana působila jistě. Pak přišel zápas v Getafe a tři branky, pak jsme začali inkasovat o něco častěji, ale myslím, že jsme na cestě vrátit se do starých kolejí. Máme podle mě skvělou defenzívu a výborný tým.

Co řekl kouč týmu po prohře v Albacete?
Vysvětlil nám, co tým udělal špatně a co jsme měli udělat jinak.

Bude neděle konečně tím dnem, kdy se Atlético dočká první venkovní výhry v Primeře?
Pevně v to doufám. Musíme vyhrát, přistupujeme k tomu jako k finále, které když vyhrajeme, tak si budeme moci zahrát další na cestě ke čtvrtému místu.

Komentáře (12)
 1. to rika brankar,kterej je v atleticu na hostovani se smlouvou na predem predepsanej pocet zapasu jinak by mu atletico bylo uplne u prdele,kdyby chytal sergio a tento clovek bude neco rikat o reyesovi,kterej dopomohl vyhrat evropskou ligu a superpohar proti interu .

  • pocitam, ze jsi ten clanek necetl, a tedy nevis, v jakem kontextu to rekl ;)

   • v debilním kontextu s prominutim od cloveka co ma smlouvu na pocet zapasu,viz muj koment niz. od kazdyho jinyho to pochopim,od neho ne .

    • nepochopil jsi, nevadi. a mas nejakej dukaz, ze to ma opravdu predplaceny, nebo zase jen klasicky meles hubou?

     • pochopil,nevadi,ze ne ty ;) mluví celou dobu,ne jenom v tomhle rozhovoru o týmu,ale sam ma jako jedinej misto jisty,takhle jisty misto nema ani falcaoo a to je co rict.Takze me fakt takovejma kecama ze nejdulezitejsi je tym nedojme ;) a myslim,ze tohle je vseobecne jasnej fakt,jinak by chytal davno asenjo,je to o tridu lepsi golman,courtois muze taky byt to nerikam spatnej rozhodne neni,ale jednickou by mel byt sergio,kdyby meli rovny podminky chyta sergio,sorry.

      • rikam – jak vis, ze ma misto jisty? nevis…
       skoda ze nejsi trener – to by hral vsude reyes, i v brane, a courtois by si nekopl… :D

       • treba proto,ze hned jak prisel a doresily se vsechny formality,tak nastoupil na misto joela kterej pritom neudelal zadnou vaznejsi chybu pokud nakou vubec udelal a nebyl duvod ho stridat jakkoliv asi neni lepsi nez asenjo s courtoisem,ale zase to o mnoha vecech vypovida,jen nekdo to vidi a nekdo ne .

        • Viděl’s vůbec v létě Joela chytat? Ten borec byl naprosto příšerný, stačí si vzpomenout na přáteláky s Granadou a Besiktasem a pak na předkola EL, kde vypadal jako člověk, který je s nervama úplně v prdeli…

      • Ja fandím Asenjovi, ale proti Albacete predviedol, že predsa len nemusí mať na to, aby bol v Atléticu jednotka. Curtois chytá preto, lebo je najistejší z tých 3 čo máme a to je fakt. Či má alebo nemá nejakú klauzulu v kontrakte je jedno, pretože ako vravím, on je jednotka. Tiež sa mi nepáči, že robíme Chelsea farmu, ale fakt je, že má chytať on. Ale v tom, čo povedal o Reyesovi (a o niekom inom) nevidím nič zlé.

  • a kazdej jedinec musi bojovat o misto,to rekl hezky kdyz on ho ma predplaceny od chelski :)

 2. Ja ho tu ďalší rok nechcem vidieť, nech si ho Chelsea pošle na hosťovanie trebárs do aj na Ukrajinu.

 3. Skvělá práce Šebýku :)

  Courtois je fajn kluk, ale přijde mi, že už moc myslí dopředu a těší se až bude v Chelsea nebo v Anglii na hostování, takže bych z těchto i jiných důvodů viděl radši v bráně Asenja, i když Thibaut tam vypadá mnohem jistěji, u Asenja si občas říkám, že snad ani nemá postavu na brankáře :D


Komentáře

No trackbacks yet.